Microsoft overgiver sig: Boot til skrivebordet i Windows 8

Med den næste store Windows-opdatering kommer muligheden for at springe startskærmen over og gå direkte til skrivebordet.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

Her på ComON har vi tidligere skrevet om, hvordan du kan boote direkte til skrivebordet i Windows 8 med et lille smart trick. En af de mest markante nyskabelser i Windows 8 er, at systemet starter direkte op i den mobil-inspirerede brugerflade, der tidligere var kendt under navnet Metro. Her er en masse firkantede fliser, og det kræver tilvænning, hvis man er vant til det sædvanlige Windows-skrivebord.

Nu har Microsoft bøjet sig og besluttet at indbygge en officiel mulighed for at boote direkte til det traditionelle skrivebord i den næste store opdatering til Windows 8 med kodenavnet "Blue". Denne opdatering, der også kendes under navnet Windows 8.1, kommer senere i år.

Det er nyhedstjenesten The Verge, der har afsløret, at brugerne nu får mulighed for at springe direkte til desktoppen. Denne mulighed er dog deaktiveret som standard, men brugeren kan selv vælge at slå den til og dermed slippe helt for den sædvanlige startskærm.

Microsoft har været under pres fra både private og firmabrugere, som savner den sædvanlige startmenu og startknap i Windows 8. The Verge mener dog ikke, at Microsoft har tænkt sig at genoplive startmenuen. Den nye funktion skal blot tilfredstille alle de desktop-brugere, som helst vil undgå startskærmen.

Mere end bare en Service Pack

Foruden muligheden for at boote direkte til skrivebordet indeholder Windows 8.1 også flere helt nye apps, herunder en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments. Desuden indeholder Blue en ny version 11 af browseren Internet Explorer, og der er tættere integration med cloud-tjenesten Skydrive.

Det ventes også, at der kommer flere muligheder for at tilpasse brugerfladens udseende og en "slide to shut down" funktion. Windows 8.1 er mere end bare en Service Pack, men det er ikke en komplet ny Windows-generation.

Microsofts beslutning om at føre brugerne tilbage til skrivebordet kan også være en reaktion på den skuffende modtagelse af Windows 8. Pc-salget faldt med 14 procent i årets første kvartal i forhold til sidste år, viser friske tal fra IDC, og Windows 8 nævnes som en del af forklaringen.

De radikale ændringer i brugerfladen og den manglende startknap har skræmt kunderne væk, konstaterer IDC. Nu ser det ud til, at Microsoft forsøger at vinde disse brugere tilbage.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S