Microsoft tjener kassen - på Android

Nu skal Foxconn betale licensafgifter til Microsoft for smartphones og tablet-pc'er med Android.

Artikel top billede

Microsoft har netop indgået en licensaftale med den taiwanesiske producent Foxconn (Hon Hai Precision Industry), som betyder, at selskabet fremover skal betale licens for at bruge Microsofts patenter i alle produkter med Android og Chrome OS.

Foxconn fremstiller 40 procent af verdens forbruger-elektronik, og aftalen indebærer, at Microsoft fremover modtager licensbetalinger for en stor del af disse produkter. Ifølge Ars Technica er der tale om den største licensaftale, som Microsoft har indgået indtil nu.

Det er blandt andet Acer og Amazon, der får produceret Android-enheder hos Foxconn.

Microsoft kræver, at alle producenter, som fremstiller Android-produkter, skal betale licens. Nu fortæller Microsoft, at mere end halvdelen af alle Android-telefoner kommer fra producenter, der betaler licens for patenterne, herunder LG, HTC og Samsung.

En af undtagelserne er Motorola Mobility, der er ejet af Google. Selskabet har indtil videre afvist at betale licens til Microsoft.

Men Googles mobile operativsystem har alligevel udviklet sig til en ganske god forretning for Microsoft.

Goldman Sachs har tidligere forudsagt, at Microsoft ville tjene 444 millioner dollar eller næsten 2,5 mia. kr. på Android-licenser i regnskabsåret 2012.

Det ser ikke dårligt, når man tænker på, at Microsoft ikke har investeret én eneste krone i udviklingen af Android. Google har da også anklaget Microsoft for at afpresse konkurrenterne.

Microsoft mener, at Android krænker firmaets patenter. Det anslås, at Microsoft modtager mellem 3 og 6 dollar for hver solgt Android-enhed. Det er muligvis mere, end Google tjener på hver enhed.

Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer.

Pengene fra Android er dog kun en dråbe i havet for Microsoft, som havde en omsætning på mere end 400 mia. kr. i 2012.

Det skulle dog være sikkert, at indtægterne fra Android-licenser er meget større end det beløb, som Microsoft tjener på salg af sit eget mobile operativsystem til smartphones.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job