Microsoft tjener kassen - på Android

Nu skal Foxconn betale licensafgifter til Microsoft for smartphones og tablet-pc'er med Android.

Artikel top billede

Microsoft har netop indgået en licensaftale med den taiwanesiske producent Foxconn (Hon Hai Precision Industry), som betyder, at selskabet fremover skal betale licens for at bruge Microsofts patenter i alle produkter med Android og Chrome OS.

Foxconn fremstiller 40 procent af verdens forbruger-elektronik, og aftalen indebærer, at Microsoft fremover modtager licensbetalinger for en stor del af disse produkter. Ifølge Ars Technica er der tale om den største licensaftale, som Microsoft har indgået indtil nu.

Det er blandt andet Acer og Amazon, der får produceret Android-enheder hos Foxconn.

Microsoft kræver, at alle producenter, som fremstiller Android-produkter, skal betale licens. Nu fortæller Microsoft, at mere end halvdelen af alle Android-telefoner kommer fra producenter, der betaler licens for patenterne, herunder LG, HTC og Samsung.

En af undtagelserne er Motorola Mobility, der er ejet af Google. Selskabet har indtil videre afvist at betale licens til Microsoft.

Men Googles mobile operativsystem har alligevel udviklet sig til en ganske god forretning for Microsoft.

Goldman Sachs har tidligere forudsagt, at Microsoft ville tjene 444 millioner dollar eller næsten 2,5 mia. kr. på Android-licenser i regnskabsåret 2012.

Det ser ikke dårligt, når man tænker på, at Microsoft ikke har investeret én eneste krone i udviklingen af Android. Google har da også anklaget Microsoft for at afpresse konkurrenterne.

Microsoft mener, at Android krænker firmaets patenter. Det anslås, at Microsoft modtager mellem 3 og 6 dollar for hver solgt Android-enhed. Det er muligvis mere, end Google tjener på hver enhed.

Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer.

Pengene fra Android er dog kun en dråbe i havet for Microsoft, som havde en omsætning på mere end 400 mia. kr. i 2012.

Det skulle dog være sikkert, at indtægterne fra Android-licenser er meget større end det beløb, som Microsoft tjener på salg af sit eget mobile operativsystem til smartphones.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

GenAI Specialist i PET

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Microsoft AI Solution Architect

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network