Danske venstreorienterede bag hacking mod højrefløjen

Syv anholdt og sigtet for at samle oplysninger om 6.000 personer på højrefløjen.

Artikel top billede

Syv personer er blevet tiltalt for hacking mod højrefløjen. Det oplyser statsadvokaten i København.

Nogle af personerne er også tiltalt for vold mod politiske modstandere.

De syv personer har tilknytning til det venstreorienterede researchkollektiv Redox, skriver Jyllands-Posten.

De tiltalte har angiveligt indsamlet oplysninger - blandt andet via hacking - om cirka 6.000 personer, der for de flestes vedkomne har en tilknytning til den politiske højrefløj i Danmark, som Redox har sat sig i verden for at undersøge og dokumentere.

Også vold og hærværk

"Det er en alvorlig sag, fordi den handler om systematisk overvågning og registrering af en masse mennesker - alene ud fra deres politiske tilhørsforhold. Desuden er de indsamlede oplysninger tilsyneladende i enkelte tilfælde blevet brugt til at udpege ofre for overfald og hærværk," siger statsadvokat for København Lise-Lotte Nilas i en pressemeddelelse.

Fire af de syv personer er tiltalt for hackingen. Sagen indeholder også tre tilfælde af vold eller hærværk.

Sagen stammer helt tilbage fra 2010, hvor de første anholdelser fandt sted blandt via Politiets Efterretningstjeneste. Siden dengang har der været rygter om, at gruppen måske kunne blive tiltalt for overtrædelser af terrorparagraffen, men det har efterforskningsarbejdet ikke kunnet finde bevis for.

Datatyveriet er angiveligt fundet sted over fire år, hvor de pågældende personer har skaffet sig adgang til kodeord, e-mail-korrespondancer og referater. De indsamlede informationer er så samlet i en database delt via en server.


LÆS OGSÅ:

15-årig sigtet for at stå bag Ddos-angreb mod KL

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job