Danske venstreorienterede bag hacking mod højrefløjen

Syv anholdt og sigtet for at samle oplysninger om 6.000 personer på højrefløjen.

Artikel top billede

Syv personer er blevet tiltalt for hacking mod højrefløjen. Det oplyser statsadvokaten i København.

Nogle af personerne er også tiltalt for vold mod politiske modstandere.

De syv personer har tilknytning til det venstreorienterede researchkollektiv Redox, skriver Jyllands-Posten.

De tiltalte har angiveligt indsamlet oplysninger - blandt andet via hacking - om cirka 6.000 personer, der for de flestes vedkomne har en tilknytning til den politiske højrefløj i Danmark, som Redox har sat sig i verden for at undersøge og dokumentere.

Også vold og hærværk

"Det er en alvorlig sag, fordi den handler om systematisk overvågning og registrering af en masse mennesker - alene ud fra deres politiske tilhørsforhold. Desuden er de indsamlede oplysninger tilsyneladende i enkelte tilfælde blevet brugt til at udpege ofre for overfald og hærværk," siger statsadvokat for København Lise-Lotte Nilas i en pressemeddelelse.

Fire af de syv personer er tiltalt for hackingen. Sagen indeholder også tre tilfælde af vold eller hærværk.

Sagen stammer helt tilbage fra 2010, hvor de første anholdelser fandt sted blandt via Politiets Efterretningstjeneste. Siden dengang har der været rygter om, at gruppen måske kunne blive tiltalt for overtrædelser af terrorparagraffen, men det har efterforskningsarbejdet ikke kunnet finde bevis for.

Datatyveriet er angiveligt fundet sted over fire år, hvor de pågældende personer har skaffet sig adgang til kodeord, e-mail-korrespondancer og referater. De indsamlede informationer er så samlet i en database delt via en server.


LÆS OGSÅ:

15-årig sigtet for at stå bag Ddos-angreb mod KL

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics