Ny luksus-ultrabook med Retina-opløsning angriber Apple

Med denne nye serie af luksus-bærbare går Toshiba direkte til angreb på Apple.

Artikel top billede

Toshiba har lanceret en ny produktserie i luksus-klassen med navnet Kira. Det første produkt under det nye navn er en high-end-ultrabook, der har en 13,3-tommers skærm med 2.560 x 1.400 pixel. Det minder om Apples Retina-skærm, men Toshiba har sit eget navn for teknologien: PixelPure.

Skærmen i den nye ultrabook har en pixel-tæthed på 220 ppi (pixel per tomme), og det er lidt mindre end MacBook Pro Retina (226 ppi) og Chromebook Pixel (240 ppi).

Men det er ikke kun skærmopløsningen, der minder om Apples top-modeller. Den nye Kirabook har et stærkt Apple-inspireret design med et magnesium-aluminium-kabinet og sorte taster.

Ifølge Toshiba er denne særlige legering i en bikube-struktur op til ti gange hårdere end almindelig aluminium.

Med en tykkelse på 19 millimeter og en vægt på 1,17 kilo er den nye Kirabook en smule tyndere og lettere end MacBook Pro.

Kirabook skal både sælges med og uden touch-skærm. I touch-modellerne er der anvendt Cornings Concore Glass, der skal beskytte skærmen mod ridser.

Toshiba har indbygget Harman Kardon-højtalere, 8 GB hukommelse, 256 GB SSD og en tredje-generations Intel-Core-processor.

Ligesom i Apples MacBook Pro Retina er batteriet fast integreret og kan ikke uden videre skiftes ud. Toshiba fortæller, at det holder i omkring seks timer mellem opladninger.

Windows 8 Pro er installeret på computeren, og der er to års såkaldt platin-support.

I USA skal den nye luksus-ultrabook koste 1.599 dollar i en version med Core i5 og uden touch-skærm, mens den dyreste model med Core i7 og touch koster 1.999 dollar.

Til sammenligning koster MacBook Pro Retina 1.699 dollar med 13-tommers skærm og 2,6 GHz processor på det amerikanske marked (13.200 kr. i Danmark).

Kirabook kan købes fra begyndelsen af maj i USA, men Toshiba har ikke afsløret, hvornår den kommer til Europa.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S