Ny luksus-ultrabook med Retina-opløsning angriber Apple

Med denne nye serie af luksus-bærbare går Toshiba direkte til angreb på Apple.

Artikel top billede

Toshiba har lanceret en ny produktserie i luksus-klassen med navnet Kira. Det første produkt under det nye navn er en high-end-ultrabook, der har en 13,3-tommers skærm med 2.560 x 1.400 pixel. Det minder om Apples Retina-skærm, men Toshiba har sit eget navn for teknologien: PixelPure.

Skærmen i den nye ultrabook har en pixel-tæthed på 220 ppi (pixel per tomme), og det er lidt mindre end MacBook Pro Retina (226 ppi) og Chromebook Pixel (240 ppi).

Men det er ikke kun skærmopløsningen, der minder om Apples top-modeller. Den nye Kirabook har et stærkt Apple-inspireret design med et magnesium-aluminium-kabinet og sorte taster.

Ifølge Toshiba er denne særlige legering i en bikube-struktur op til ti gange hårdere end almindelig aluminium.

Med en tykkelse på 19 millimeter og en vægt på 1,17 kilo er den nye Kirabook en smule tyndere og lettere end MacBook Pro.

Kirabook skal både sælges med og uden touch-skærm. I touch-modellerne er der anvendt Cornings Concore Glass, der skal beskytte skærmen mod ridser.

Toshiba har indbygget Harman Kardon-højtalere, 8 GB hukommelse, 256 GB SSD og en tredje-generations Intel-Core-processor.

Ligesom i Apples MacBook Pro Retina er batteriet fast integreret og kan ikke uden videre skiftes ud. Toshiba fortæller, at det holder i omkring seks timer mellem opladninger.

Windows 8 Pro er installeret på computeren, og der er to års såkaldt platin-support.

I USA skal den nye luksus-ultrabook koste 1.599 dollar i en version med Core i5 og uden touch-skærm, mens den dyreste model med Core i7 og touch koster 1.999 dollar.

Til sammenligning koster MacBook Pro Retina 1.699 dollar med 13-tommers skærm og 2,6 GHz processor på det amerikanske marked (13.200 kr. i Danmark).

Kirabook kan købes fra begyndelsen af maj i USA, men Toshiba har ikke afsløret, hvornår den kommer til Europa.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job