Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Trods fald i overskuddet stiger iPhone- og iPad-salget.

Artikel top billede

(Foto: Robert Hendel)

Apple sparkede alle de værste dommedagsprofetier til hjørne, da virksomheden tirsdag aften præsenterede sit seneste kvartalsregnskab.

Op til regnskabsaflæggelsen havde flere eksperter ellers forudset, at Apple snart kan risikere at lide samme skæbne som Nokia, der de seneste år har oplevet et dramatisk fald fra tinderne.

Men regnskabet overraskede dog positivt, selv om virksomheden for første gang i et årti oplevede, at overskuddet faldt i forhold til samme kvartal året før.

Enormt overskud

Apple præsenterede et overskud på 9,5 milliarder dollar (54,5 milliarder kroner) mod et overskud på 11,6 milliarder (66,5) i samme kvartal sidste år.

Apple oplevede dog en fremgang i omsætningen fra 39 2 milliarder (224,9 milliarder kroner) sidste år til 43,6 milliarder (250,2 milliarder kroner) i år.

Ifølge Wall Street Journal overgik regnskabet analytikernes relativt dystre forudsigelser, hvilket også afspejlede sig i aktiekursen, der steg med 6 procent efter regnskabsaflæggelsen.

Aktionærerne kan dog også se frem til en ekstra applesin i turbanen i form af et øget udbytte. I forbindelse med offentliggørelsen af regnskabet lovede Apple, at virksomheden inden 2015 vil betale intet mindre end 100 milliarder dollar (573 milliarder kroner) tilbage til aktionærerne.

Så mange iPads blev der solgt

IPhone-salget er ekstremt afgørende for Apple, og mange af analytikernes dystre forudsigelser bygger da også på en frygt for, at iPhone-salget vil blive ramt af den stadigt hårdere konkurrence fra virksomheder som Samsung.

Men Apple solgte 37,4 millioner iPhone i kvartalet, hvilket er 6,6 procent flere telefoner end i det samme kvartal sidste år. Samtidig viste regnskabet, at iPad-salget fortsætter med at hamre derudaf, og Apple har i regnskabsperioden solgt 19,5 milioner iPads, hvilket er en fremgang på 65 procent i forhold til samme kvartal sidste år.

Læs også:

Apple skal betale millioner til sure forældre 

Så mange milliarder pumper Apple i innovation

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos