Nu kommer Surface Pro til Danmark

Microsoft lancerer sin Surface Pro tablet-pc i Danmark inden udgangen af maj.

Artikel top billede

Tre måneder efter lanceringen i USA kommer Microsofts Surface Pro nu på markedet i Danmark. Microsoft fortæller i sin officielle Surface-blog, at tablet-pc'en bliver lanceret i Danmark og mange andre lande inden udgangen af maj. Den nøjagtige dato er ikke oplyst, men denne support-side fortæller, at produktets livscyklus starter den 10. maj. Det kan være dagen, hvor Surface Pro kommer til salg på det danske marked.

Der er heller ikke oplysninger om, hvad Surface Pro skal koste i Danmark. I USA og Canada skal man betale 900 dollar for en model med 64 GB hukommelse og 1.000 dollar for en version med 128 GB.

Microsofts Surface RT koster mellem 4.000 og 5.400 kroner i de danske butikker. Surface RT indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version, der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro indeholder en Intel-processor og bruger det normale Windows 8 Pro.

Der er gemt en Intel Core i5 processor i Surface Pro, som har en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, WLAN og Bluetooth, og der medfølger en stylus pen.

Surface Pro har fået en blandet modtagelse hos anmelderne. De kritiserer blandt andet, at den vejer næsten et kilo - den er 40 pct. tungere end iPad og 40 pct. tykkere. Batteriet holder kun i fire-fem timer. En iPad holder dobbelt så længe.

Salget har da også været skuffende indtil videre. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i omkring en million eksemplarer.

Til sammenligning har Apple solgt 19,5 millioner iPads i første kvartal af 2013.

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job