Nu kommer Surface Pro til Danmark

Microsoft lancerer sin Surface Pro tablet-pc i Danmark inden udgangen af maj.

Artikel top billede

Tre måneder efter lanceringen i USA kommer Microsofts Surface Pro nu på markedet i Danmark. Microsoft fortæller i sin officielle Surface-blog, at tablet-pc'en bliver lanceret i Danmark og mange andre lande inden udgangen af maj. Den nøjagtige dato er ikke oplyst, men denne support-side fortæller, at produktets livscyklus starter den 10. maj. Det kan være dagen, hvor Surface Pro kommer til salg på det danske marked.

Der er heller ikke oplysninger om, hvad Surface Pro skal koste i Danmark. I USA og Canada skal man betale 900 dollar for en model med 64 GB hukommelse og 1.000 dollar for en version med 128 GB.

Microsofts Surface RT koster mellem 4.000 og 5.400 kroner i de danske butikker. Surface RT indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version, der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro indeholder en Intel-processor og bruger det normale Windows 8 Pro.

Der er gemt en Intel Core i5 processor i Surface Pro, som har en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, WLAN og Bluetooth, og der medfølger en stylus pen.

Surface Pro har fået en blandet modtagelse hos anmelderne. De kritiserer blandt andet, at den vejer næsten et kilo - den er 40 pct. tungere end iPad og 40 pct. tykkere. Batteriet holder kun i fire-fem timer. En iPad holder dobbelt så længe.

Salget har da også været skuffende indtil videre. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i omkring en million eksemplarer.

Til sammenligning har Apple solgt 19,5 millioner iPads i første kvartal af 2013.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Timengo DPG

    Senior Teknisk Onboarding Konsulent

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job