Nu kommer Surface Pro til Danmark

Microsoft lancerer sin Surface Pro tablet-pc i Danmark inden udgangen af maj.

Artikel top billede

Tre måneder efter lanceringen i USA kommer Microsofts Surface Pro nu på markedet i Danmark. Microsoft fortæller i sin officielle Surface-blog, at tablet-pc'en bliver lanceret i Danmark og mange andre lande inden udgangen af maj. Den nøjagtige dato er ikke oplyst, men denne support-side fortæller, at produktets livscyklus starter den 10. maj. Det kan være dagen, hvor Surface Pro kommer til salg på det danske marked.

Der er heller ikke oplysninger om, hvad Surface Pro skal koste i Danmark. I USA og Canada skal man betale 900 dollar for en model med 64 GB hukommelse og 1.000 dollar for en version med 128 GB.

Microsofts Surface RT koster mellem 4.000 og 5.400 kroner i de danske butikker. Surface RT indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version, der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro indeholder en Intel-processor og bruger det normale Windows 8 Pro.

Der er gemt en Intel Core i5 processor i Surface Pro, som har en 10,6-tommers touch-skærm. Den har to kameraer, WLAN og Bluetooth, og der medfølger en stylus pen.

Surface Pro har fået en blandet modtagelse hos anmelderne. De kritiserer blandt andet, at den vejer næsten et kilo - den er 40 pct. tungere end iPad og 40 pct. tykkere. Batteriet holder kun i fire-fem timer. En iPad holder dobbelt så længe.

Salget har da også været skuffende indtil videre. Det anslås, at der er solgt omkring 400.000 eksemplarer af Surface Pro frem til midten af marts. Den billigere Surface RT er solgt i omkring en million eksemplarer.

Til sammenligning har Apple solgt 19,5 millioner iPads i første kvartal af 2013.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank