BitTorrent klar med sin Dropbox-rival

BitTorrent starter nu den åbne alpha-test af sin Dropbox-konkurrent BitTorrent Sync.

Artikel top billede

Nu kan alle hente en alpha-version af den nye software BitTorrent Sync, som kan bruges til at synkronisere data mellem flere computere. Den nye Dropbox-konkurrent bruger BitTorrents egen P2P-protokol til at overføre filerne.

Der er én afgørende forskel i forhold til tjenester som Dropbox eller Microsofts SkyDrive: Filerne bliver ikke gemt på en server i skyen, men ligger kun på de computere, der skal synkroniseres.

Det betyder så også, at begge computere skal være online samtidig for at gennemføre synkroniseringen. Men til gengæld kan man være sikker på, at der ikke ligger en kopi af filerne gemt ude i skyen.

En anden fordel, at dataoverførslen skulle være meget hurtigere, og der er ingen begrænsninger på mængden af data, fordi man ikke optager plads på en server. Hele dataoverførslen er krypteret med AES256.

Siden januar har der været mulighed for at tilmelde sig og deltage i den lukkede alpha-test, men nu er softwaren for første gang frigivet som fri download.

Ifølge BitTorrent har 20.000 brugere allerede deltaget i den lukkede alpha-test, og de har overført mere end 200 terabyte data.

Softwaren kører under Windows, Mac OS X, Linux og NAS-enheder gennem et web-interface.

BitTorrent Sync minder om en anden ny tjeneste, AeroFS, der også bygger på peer-to-peer princippet. Her bliver filerne også kun gemt på den lokale computer og ikke i skyen.

Den nye software fra BitTorrent kan hentes på labs.bittorrent.com/experiments/sync.html.

Quadsat ApS

Robotics Engineer

Fyn

Forsvarets Efterretningstjeneste

IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Midtjylland

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S