BitTorrent klar med sin Dropbox-rival

BitTorrent starter nu den åbne alpha-test af sin Dropbox-konkurrent BitTorrent Sync.

Artikel top billede

Nu kan alle hente en alpha-version af den nye software BitTorrent Sync, som kan bruges til at synkronisere data mellem flere computere. Den nye Dropbox-konkurrent bruger BitTorrents egen P2P-protokol til at overføre filerne.

Der er én afgørende forskel i forhold til tjenester som Dropbox eller Microsofts SkyDrive: Filerne bliver ikke gemt på en server i skyen, men ligger kun på de computere, der skal synkroniseres.

Det betyder så også, at begge computere skal være online samtidig for at gennemføre synkroniseringen. Men til gengæld kan man være sikker på, at der ikke ligger en kopi af filerne gemt ude i skyen.

En anden fordel, at dataoverførslen skulle være meget hurtigere, og der er ingen begrænsninger på mængden af data, fordi man ikke optager plads på en server. Hele dataoverførslen er krypteret med AES256.

Siden januar har der været mulighed for at tilmelde sig og deltage i den lukkede alpha-test, men nu er softwaren for første gang frigivet som fri download.

Ifølge BitTorrent har 20.000 brugere allerede deltaget i den lukkede alpha-test, og de har overført mere end 200 terabyte data.

Softwaren kører under Windows, Mac OS X, Linux og NAS-enheder gennem et web-interface.

BitTorrent Sync minder om en anden ny tjeneste, AeroFS, der også bygger på peer-to-peer princippet. Her bliver filerne også kun gemt på den lokale computer og ikke i skyen.

Den nye software fra BitTorrent kan hentes på labs.bittorrent.com/experiments/sync.html.

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job