BitTorrent klar med sin Dropbox-rival

BitTorrent starter nu den åbne alpha-test af sin Dropbox-konkurrent BitTorrent Sync.

Artikel top billede

Nu kan alle hente en alpha-version af den nye software BitTorrent Sync, som kan bruges til at synkronisere data mellem flere computere. Den nye Dropbox-konkurrent bruger BitTorrents egen P2P-protokol til at overføre filerne.

Der er én afgørende forskel i forhold til tjenester som Dropbox eller Microsofts SkyDrive: Filerne bliver ikke gemt på en server i skyen, men ligger kun på de computere, der skal synkroniseres.

Det betyder så også, at begge computere skal være online samtidig for at gennemføre synkroniseringen. Men til gengæld kan man være sikker på, at der ikke ligger en kopi af filerne gemt ude i skyen.

En anden fordel, at dataoverførslen skulle være meget hurtigere, og der er ingen begrænsninger på mængden af data, fordi man ikke optager plads på en server. Hele dataoverførslen er krypteret med AES256.

Siden januar har der været mulighed for at tilmelde sig og deltage i den lukkede alpha-test, men nu er softwaren for første gang frigivet som fri download.

Ifølge BitTorrent har 20.000 brugere allerede deltaget i den lukkede alpha-test, og de har overført mere end 200 terabyte data.

Softwaren kører under Windows, Mac OS X, Linux og NAS-enheder gennem et web-interface.

BitTorrent Sync minder om en anden ny tjeneste, AeroFS, der også bygger på peer-to-peer princippet. Her bliver filerne også kun gemt på den lokale computer og ikke i skyen.

Den nye software fra BitTorrent kan hentes på labs.bittorrent.com/experiments/sync.html.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS