Bygger Amazon en tv-boks?

Amazon kommer måske snart med sin egen tv-boks.

Artikel top billede

Amazon sælger allerede e-læsere og tablet-pc'er og der er vedholdende rygter om, at internet-giganten snart kommer med sin egen Android-smartphone. Nu ser det ud til, at Amazon udvikler en internet-opkoblet tv-boks.

Det skriver Bloomberg Businessweek, som har snakket med tre unavngivne personer der er involveret i projektet.

Den nye boks minder om Apple TV og Roku. Den skal bruges til at streame video ned fra nettet og vise det på fjernsynet.

Amazon har allerede en Instant Video-tjeneste, der er gratis for abonnenter af selskabets Prime-tjeneste, og der er også en Video on Demand butik, hvor man kan leje film. I Danmark tilbyder Amazon streaming af film gennem sit datterselskab Lovefilm.

Mange andre tv-bokse og konsoller giver allerede adgang til Amazons video-tjenester, men nu kommer selskabet altså med sit eget produkt. Det ventes at Amazon også vil tilbyde adgang til en app-store og streaming-tjenester fra andre udbydere.

I Apple TV-boksen er der stadig ikke adgang til en app store, og udviklere kan dermed heller ikke skabe applikationer til boksen.

Det er Amazons Lab126 division i Cupertino, der bygger den nye tv-boks. Projektet bliver ledet af Malachy Moynihan, der tidligere har stået i spidsen for videoprodukter hos Cisco. Han har også tidligere arbejdet for Apple i ni år.

Amazon har også hyret udviklere fra TiVO og Replaytv, der er kendt for deres digitale videooptagere.

Navnet for den nye boks kendes endnu ikke, men et godt gæt kunne være "Kindle TV".

Wired har allerede lavet en ønskeseddel til den nye boks. På listen er blandt andet en indstikplads til kabel-tv-kort, muligheden for at optage digital video og en meget lav pris.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Netværkstekniker til overvågning og drift i Karup

Midtjylland

Paychex Europe

Seniorudvikler til Danløn

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Selvstændig IT-sagsbehandler til hardware og TV/AT udstyr i Hvidovre eller Karup

Midtjylland

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job