Bygger Amazon en tv-boks?

Amazon kommer måske snart med sin egen tv-boks.

Artikel top billede

Amazon sælger allerede e-læsere og tablet-pc'er og der er vedholdende rygter om, at internet-giganten snart kommer med sin egen Android-smartphone. Nu ser det ud til, at Amazon udvikler en internet-opkoblet tv-boks.

Det skriver Bloomberg Businessweek, som har snakket med tre unavngivne personer der er involveret i projektet.

Den nye boks minder om Apple TV og Roku. Den skal bruges til at streame video ned fra nettet og vise det på fjernsynet.

Amazon har allerede en Instant Video-tjeneste, der er gratis for abonnenter af selskabets Prime-tjeneste, og der er også en Video on Demand butik, hvor man kan leje film. I Danmark tilbyder Amazon streaming af film gennem sit datterselskab Lovefilm.

Mange andre tv-bokse og konsoller giver allerede adgang til Amazons video-tjenester, men nu kommer selskabet altså med sit eget produkt. Det ventes at Amazon også vil tilbyde adgang til en app-store og streaming-tjenester fra andre udbydere.

I Apple TV-boksen er der stadig ikke adgang til en app store, og udviklere kan dermed heller ikke skabe applikationer til boksen.

Det er Amazons Lab126 division i Cupertino, der bygger den nye tv-boks. Projektet bliver ledet af Malachy Moynihan, der tidligere har stået i spidsen for videoprodukter hos Cisco. Han har også tidligere arbejdet for Apple i ni år.

Amazon har også hyret udviklere fra TiVO og Replaytv, der er kendt for deres digitale videooptagere.

Navnet for den nye boks kendes endnu ikke, men et godt gæt kunne være "Kindle TV".

Wired har allerede lavet en ønskeseddel til den nye boks. På listen er blandt andet en indstikplads til kabel-tv-kort, muligheden for at optage digital video og en meget lav pris.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS