Bygger Amazon en tv-boks?

Amazon kommer måske snart med sin egen tv-boks.

Artikel top billede

Amazon sælger allerede e-læsere og tablet-pc'er og der er vedholdende rygter om, at internet-giganten snart kommer med sin egen Android-smartphone. Nu ser det ud til, at Amazon udvikler en internet-opkoblet tv-boks.

Det skriver Bloomberg Businessweek, som har snakket med tre unavngivne personer der er involveret i projektet.

Den nye boks minder om Apple TV og Roku. Den skal bruges til at streame video ned fra nettet og vise det på fjernsynet.

Amazon har allerede en Instant Video-tjeneste, der er gratis for abonnenter af selskabets Prime-tjeneste, og der er også en Video on Demand butik, hvor man kan leje film. I Danmark tilbyder Amazon streaming af film gennem sit datterselskab Lovefilm.

Mange andre tv-bokse og konsoller giver allerede adgang til Amazons video-tjenester, men nu kommer selskabet altså med sit eget produkt. Det ventes at Amazon også vil tilbyde adgang til en app-store og streaming-tjenester fra andre udbydere.

I Apple TV-boksen er der stadig ikke adgang til en app store, og udviklere kan dermed heller ikke skabe applikationer til boksen.

Det er Amazons Lab126 division i Cupertino, der bygger den nye tv-boks. Projektet bliver ledet af Malachy Moynihan, der tidligere har stået i spidsen for videoprodukter hos Cisco. Han har også tidligere arbejdet for Apple i ni år.

Amazon har også hyret udviklere fra TiVO og Replaytv, der er kendt for deres digitale videooptagere.

Navnet for den nye boks kendes endnu ikke, men et godt gæt kunne være "Kindle TV".

Wired har allerede lavet en ønskeseddel til den nye boks. På listen er blandt andet en indstikplads til kabel-tv-kort, muligheden for at optage digital video og en meget lav pris.

Event: SAP Excellence Day 2026

It-løsninger | Nordhavn

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

24. februar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S