Sms-beskeden er ved at dø: Så meget koster det teleselskaberne

Sms-beskeden er netop blevet af overhalet af de gratis besked-apps.

Artikel top billede

For knap halvandet år siden skrev vi her i spalterne, at sms-beskedens storhedstid formodentligt er ved at rinde ud.

Og mere og mere tyder nu på, at det ser ud til at holde stik.

Ifølge britiske BBC viser en ny undersøgelse, at der i dag bliver afsendt flere beskeder fra besked-apps som What's App, Snapchat og iMessage end via traditionelle sms-beskeder.

Det er analysefirmaet Informa, der står bag undersøgelsen, som viser, at der i øjeblikket bliver afsendt 19 milliarder beskeder hver dag fra besked-apps, mens der til sammenligning bliver sendt 17,6 milliarder sms-beskeder.

Teleselskaber taber kassen

Informa vurderer ifølge BBC, at visse teleselskaber i øjeblikket er ramt af en nedgang i sms-indtjeningen som følge af udviklingen. Det understøttes af en anden undersøgelse foretaget af analysevirksomheden Ovum, som ifølge BBC viser at verdens teleselskaber i 2012 mistede en omsætning på cirka 130 milliarder kroner (23 milliarder dollar) som følge af de nye chat-apps.

Ifølge BBC forventes det, at besked-apps vil vinde endnu større udbredelse i de kommende år, hvor det vurderes, at der i 2014 vil blive afsendt 50 milliarder beskeder hver dag fra besked-apps, men der til sammenligning forventes dagligt at blive afsendt 21 milliarder sms-beskeder.

Der vil dog sandsynligvis gå længe før sms-beskeden helt uddør. Det skyldes at den stadigvæk står utroligt stærkt i udviklingslandende, hvor smartphones og data-abonnementer endnu ikke er særligt udbredte.

En ny udvikling er i gang

I de kommende år vil vi formodentlig se en tendens, hvor de traditionelle tele-tjenester bliver flytter væk fra teleselskaberne og over i særlige apps.

Senest har vi eksempelvis set Facebook lancere en såkaldt Ring-gratis-tjeneste.

I stedet bliver det teleselskabernes opgave at sikre stabile og hurtige data-forbindelser, der gør det muligt at bruge tjenester.

"Det er en udvikling, som vi gennem længere tid har forventet at se, og i fremtiden forventer vi, at data overtager forbruget fra de klassiske tjenester. Derfor hilser vi også teletjenester som Facebooks velkommen, hvis det ellers er noget, kunderne ønsker at benytte sig af," sagde Christoph Nørgaard, privatkunde-direktør hos teleselskabet Telia, til ComON tidligere på året.

Læs også:
Teleselskaber: Vi frygter ikke ny ring-gratis-tjeneste fra Facebook

Farvel til sms-beskeden: Her er de gratis afløsere

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job