Sms-beskeden er ved at dø: Så meget koster det teleselskaberne

Sms-beskeden er netop blevet af overhalet af de gratis besked-apps.

Artikel top billede

For knap halvandet år siden skrev vi her i spalterne, at sms-beskedens storhedstid formodentligt er ved at rinde ud.

Og mere og mere tyder nu på, at det ser ud til at holde stik.

Ifølge britiske BBC viser en ny undersøgelse, at der i dag bliver afsendt flere beskeder fra besked-apps som What's App, Snapchat og iMessage end via traditionelle sms-beskeder.

Det er analysefirmaet Informa, der står bag undersøgelsen, som viser, at der i øjeblikket bliver afsendt 19 milliarder beskeder hver dag fra besked-apps, mens der til sammenligning bliver sendt 17,6 milliarder sms-beskeder.

Teleselskaber taber kassen

Informa vurderer ifølge BBC, at visse teleselskaber i øjeblikket er ramt af en nedgang i sms-indtjeningen som følge af udviklingen. Det understøttes af en anden undersøgelse foretaget af analysevirksomheden Ovum, som ifølge BBC viser at verdens teleselskaber i 2012 mistede en omsætning på cirka 130 milliarder kroner (23 milliarder dollar) som følge af de nye chat-apps.

Ifølge BBC forventes det, at besked-apps vil vinde endnu større udbredelse i de kommende år, hvor det vurderes, at der i 2014 vil blive afsendt 50 milliarder beskeder hver dag fra besked-apps, men der til sammenligning forventes dagligt at blive afsendt 21 milliarder sms-beskeder.

Der vil dog sandsynligvis gå længe før sms-beskeden helt uddør. Det skyldes at den stadigvæk står utroligt stærkt i udviklingslandende, hvor smartphones og data-abonnementer endnu ikke er særligt udbredte.

En ny udvikling er i gang

I de kommende år vil vi formodentlig se en tendens, hvor de traditionelle tele-tjenester bliver flytter væk fra teleselskaberne og over i særlige apps.

Senest har vi eksempelvis set Facebook lancere en såkaldt Ring-gratis-tjeneste.

I stedet bliver det teleselskabernes opgave at sikre stabile og hurtige data-forbindelser, der gør det muligt at bruge tjenester.

"Det er en udvikling, som vi gennem længere tid har forventet at se, og i fremtiden forventer vi, at data overtager forbruget fra de klassiske tjenester. Derfor hilser vi også teletjenester som Facebooks velkommen, hvis det ellers er noget, kunderne ønsker at benytte sig af," sagde Christoph Nørgaard, privatkunde-direktør hos teleselskabet Telia, til ComON tidligere på året.

Læs også:
Teleselskaber: Vi frygter ikke ny ring-gratis-tjeneste fra Facebook

Farvel til sms-beskeden: Her er de gratis afløsere

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S