Ring til dine Skype-venner fra browseren

Microsoft integrerer nu Skype i sin webmail-tjeneste Outlook.com. Nu bliver der adgang til videotelefoni i browseren.

Artikel top billede

I august sidste år kom Microsoft med sin webmail-tjeneste Outlook.com, der erstatter det gamle Hotmail. Den skal lokke brugere fra rivaler som Gmail og Yahoo. Allerede dengang fortalte Microsoft, at man havde planer om at udvide Outlook.com med Skype, der skal give tjenesten en funktionalitet på linje med Google Talk.

Nu er Microsoft så klar med den første preview-version af denne Skype-integration i Outlook.com. Indtil videre er det kun britiske brugere, der har adgang til videotelefoni i browseren, og det skal snart udvides til USA og Tyskland. Den globale lancering ventes til sommer. Det fortæller Microsoft i sin blog.

For at bruge Skype i Outlook.com skal man installere et plugin, der skaber forbindelse til tjenesten. Dette plugin understøtter de seneste versioner af Internet Explorer, Chrome og Firefox. Det understøtter både stemme- og videokald.

Det er ikke nødvendigt at installere plugin-modulet til Outlook.com, hvis man blot ønsker at udveksle chatbeskeder på Skype.

I marts blev alle brugere fra den gamle Windows Live Messenger flyttet over på Skype. Microsoft har fusioneret de to tjenester. Det næste skridt er så integrationen mellem Skype og Outlook.com.

Den nedenstående video viser, hvordan Skype fungerer på Outlook.com.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos