Så enorm er koden bag Facebook

Det kræver masser af software for at vise din Facebook-profil. Faktisk er Facebooks kode nu så omfattende, at det kan sammenlignes med styresystemet Windows.

Artikel top billede

Det lyder måske som en underlig sammenligning. Men Facebook fortæller nu, at firmaets software har nået samme omfang som koden til Microsofts Windows. Det skriver Wired. Den software, der sørger for at vise din Facebook-profil og alle de andre ting, der foregår på det sociale netværk, er altså lige så stor og kompleks som et helt styresystem.

Facebook vil dog ikke afsløre, præcis hvor mange kodelinjer der er tale om. Microsoft har heller ikke et officielt tal for antallet af kodelinjer i sine softwareprodukter, men det anslås, at Windows 7 består af mindst 45 millioner kodelinjer.

Det er Facebooks egen udviklingschef Joel Pobar, der hævder, at koden nu har samme omfang som Windows, og han burde vide det. Pobar har tidligere arbejdet på forskellige programmerings-værktøjer hos Microsoft.

Sammenligningen illustrerer også, at Facebook efterhånden opfører sig som et operativsystem eller en "platform", som firmachef Mark Zuckerberg gerne vil kalde det. Der er allerede et meget stort antal applikationer, der kører på Facebook - alt fra spil til fotoprogrammer.

Tilbage i januar 2011 kunne en Facebook-udvikler fortælle, at softwaren havde nået 9,2 millioner kodelinjer. Men dette tal gælder kun for en del af softwaren, og det skulle være vokset betydeligt i de sidste to år.

Det menes, at Linux-kernelen har et omfang på omkring 15 millioner kodelinjer.

Selv om Facebook-koden har nået samme størrelse som et rigtigt styresystem, siger det ikke nødvendigvis noget om softwarens kvalitet.

"Facebook er optimeret til innovation. De er ikke nødvendigvis optimeret til at lave elegant kode. Det er deres hacker-vej. De vil bare have tingene gjort. Sandsynligvis kunne koden være så halvt så stor, hvis man havde brugt mere tid på at udvikle den," siger udviklingschef Sam Schillace fra Box.com.

Hvis man antager, at Facebook nu har 50 millioner kodelinjer, så svarer det til 500 tykke papirbøger fyldt med kode. Det betyder også, at det bliver sværere at vedligeholde og opdatere softwaren - og sværere at finde fejl i koden.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Jyske Bank

Graduate, Udvikling Erhverv

Københavnsområdet

Banedanmark

IT-sikkerheds- & netværksarkitekt

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT