Så enorm er koden bag Facebook

Det kræver masser af software for at vise din Facebook-profil. Faktisk er Facebooks kode nu så omfattende, at det kan sammenlignes med styresystemet Windows.

Artikel top billede

Det lyder måske som en underlig sammenligning. Men Facebook fortæller nu, at firmaets software har nået samme omfang som koden til Microsofts Windows. Det skriver Wired. Den software, der sørger for at vise din Facebook-profil og alle de andre ting, der foregår på det sociale netværk, er altså lige så stor og kompleks som et helt styresystem.

Facebook vil dog ikke afsløre, præcis hvor mange kodelinjer der er tale om. Microsoft har heller ikke et officielt tal for antallet af kodelinjer i sine softwareprodukter, men det anslås, at Windows 7 består af mindst 45 millioner kodelinjer.

Det er Facebooks egen udviklingschef Joel Pobar, der hævder, at koden nu har samme omfang som Windows, og han burde vide det. Pobar har tidligere arbejdet på forskellige programmerings-værktøjer hos Microsoft.

Sammenligningen illustrerer også, at Facebook efterhånden opfører sig som et operativsystem eller en "platform", som firmachef Mark Zuckerberg gerne vil kalde det. Der er allerede et meget stort antal applikationer, der kører på Facebook - alt fra spil til fotoprogrammer.

Tilbage i januar 2011 kunne en Facebook-udvikler fortælle, at softwaren havde nået 9,2 millioner kodelinjer. Men dette tal gælder kun for en del af softwaren, og det skulle være vokset betydeligt i de sidste to år.

Det menes, at Linux-kernelen har et omfang på omkring 15 millioner kodelinjer.

Selv om Facebook-koden har nået samme størrelse som et rigtigt styresystem, siger det ikke nødvendigvis noget om softwarens kvalitet.

"Facebook er optimeret til innovation. De er ikke nødvendigvis optimeret til at lave elegant kode. Det er deres hacker-vej. De vil bare have tingene gjort. Sandsynligvis kunne koden være så halvt så stor, hvis man havde brugt mere tid på at udvikle den," siger udviklingschef Sam Schillace fra Box.com.

Hvis man antager, at Facebook nu har 50 millioner kodelinjer, så svarer det til 500 tykke papirbøger fyldt med kode. Det betyder også, at det bliver sværere at vedligeholde og opdatere softwaren - og sværere at finde fejl i koden.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen