Så enorm er koden bag Facebook

Det kræver masser af software for at vise din Facebook-profil. Faktisk er Facebooks kode nu så omfattende, at det kan sammenlignes med styresystemet Windows.

Artikel top billede

Det lyder måske som en underlig sammenligning. Men Facebook fortæller nu, at firmaets software har nået samme omfang som koden til Microsofts Windows. Det skriver Wired. Den software, der sørger for at vise din Facebook-profil og alle de andre ting, der foregår på det sociale netværk, er altså lige så stor og kompleks som et helt styresystem.

Facebook vil dog ikke afsløre, præcis hvor mange kodelinjer der er tale om. Microsoft har heller ikke et officielt tal for antallet af kodelinjer i sine softwareprodukter, men det anslås, at Windows 7 består af mindst 45 millioner kodelinjer.

Det er Facebooks egen udviklingschef Joel Pobar, der hævder, at koden nu har samme omfang som Windows, og han burde vide det. Pobar har tidligere arbejdet på forskellige programmerings-værktøjer hos Microsoft.

Sammenligningen illustrerer også, at Facebook efterhånden opfører sig som et operativsystem eller en "platform", som firmachef Mark Zuckerberg gerne vil kalde det. Der er allerede et meget stort antal applikationer, der kører på Facebook - alt fra spil til fotoprogrammer.

Tilbage i januar 2011 kunne en Facebook-udvikler fortælle, at softwaren havde nået 9,2 millioner kodelinjer. Men dette tal gælder kun for en del af softwaren, og det skulle være vokset betydeligt i de sidste to år.

Det menes, at Linux-kernelen har et omfang på omkring 15 millioner kodelinjer.

Selv om Facebook-koden har nået samme størrelse som et rigtigt styresystem, siger det ikke nødvendigvis noget om softwarens kvalitet.

"Facebook er optimeret til innovation. De er ikke nødvendigvis optimeret til at lave elegant kode. Det er deres hacker-vej. De vil bare have tingene gjort. Sandsynligvis kunne koden være så halvt så stor, hvis man havde brugt mere tid på at udvikle den," siger udviklingschef Sam Schillace fra Box.com.

Hvis man antager, at Facebook nu har 50 millioner kodelinjer, så svarer det til 500 tykke papirbøger fyldt med kode. Det betyder også, at det bliver sværere at vedligeholde og opdatere softwaren - og sværere at finde fejl i koden.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

AI i det offentlige - København

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S