IBM har lavet verdens mindste film

Den nye stop-motion film består af 242 billeder, der er tegnet med enkelte molekyler. Teknologien kan danne grundlag for fremtidens computer-hukommelse.

Artikel top billede

Forskere hos IBM har produceret det, som de selv kalder for "verdens mindste film". Filmen med det passende navn "A Boy and His Atom" består af 242 enkeltbilleder. IBM har brugt sit eget tunnelmikroskop til at tegne de enkelte billeder ved at bevæge separate atomer og molekyler med en meget tynd nål, der flytter sig hen over en kobberoverflade med en afstand på blot 1 nanometer (en milliardedel af en meter).

Det såkaldte Scanning Tunnel Microscope er en gigantisk anordning med en vægt på to tons, der arbejder med en temperatur på minus 286 grader Celsius og forstørrer atom-overfladen mere end 100 millioner gange. Det blev opfundet for 30 år siden af IBM's egne forskere.

Det hele styres med en almindelig computer, der så er brugt til at styre nålen og "tegne" den færdige film.

Nu har IBM ingen ambitioner om, at fremtidens Hollywood-film skal laves med et atom-mikroskop. Men den samme teknologi skal også bruges til fremtidens computer-hukommelse.

IBM-forskerne har i flere årtier arbejdet med nye nanoteknologier. Forleden kunne forskerne melde om et gennembrud; de har gemt en magnetisk bit i 12 atomer.

Til sammenligning bruger en moderne computer omkring en million atomer til at gemme en enkelt bit.

Hvis teknologien kan videreudvikles til kommerciel brug, vil det betyde, at alle film der nogensinde er lavet kan gemmes på en enhed, der har omtrent samme størrelse som en fingernegl, fortæller IBM.

Flere forhindringer venter forude. Den nuværende version af teknologien fungerer kun med en meget lav temperatur. Det kræver altså meget voldsom køling. Men det er ikke det største problem. Ingen er klar over, hvordan man skal bygge noget i denne størrelse uden for et laboratorium. Slet ikke til en pris, der er til at betale. Det kræver populært sagt, at man kan bygge et super-mikroskop ind i alle computere.

Men IBM forventer alligevel, at den nye atom-hukommelse kan være en af de teknologier, som vil danne basis for fremtidens computere.

Læses lige nu

    Annonce

    Scan Global Logistics

    PMO Project Manager

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub