IBM har lavet verdens mindste film

Den nye stop-motion film består af 242 billeder, der er tegnet med enkelte molekyler. Teknologien kan danne grundlag for fremtidens computer-hukommelse.

Artikel top billede

Forskere hos IBM har produceret det, som de selv kalder for "verdens mindste film". Filmen med det passende navn "A Boy and His Atom" består af 242 enkeltbilleder. IBM har brugt sit eget tunnelmikroskop til at tegne de enkelte billeder ved at bevæge separate atomer og molekyler med en meget tynd nål, der flytter sig hen over en kobberoverflade med en afstand på blot 1 nanometer (en milliardedel af en meter).

Det såkaldte Scanning Tunnel Microscope er en gigantisk anordning med en vægt på to tons, der arbejder med en temperatur på minus 286 grader Celsius og forstørrer atom-overfladen mere end 100 millioner gange. Det blev opfundet for 30 år siden af IBM's egne forskere.

Det hele styres med en almindelig computer, der så er brugt til at styre nålen og "tegne" den færdige film.

Nu har IBM ingen ambitioner om, at fremtidens Hollywood-film skal laves med et atom-mikroskop. Men den samme teknologi skal også bruges til fremtidens computer-hukommelse.

IBM-forskerne har i flere årtier arbejdet med nye nanoteknologier. Forleden kunne forskerne melde om et gennembrud; de har gemt en magnetisk bit i 12 atomer.

Til sammenligning bruger en moderne computer omkring en million atomer til at gemme en enkelt bit.

Hvis teknologien kan videreudvikles til kommerciel brug, vil det betyde, at alle film der nogensinde er lavet kan gemmes på en enhed, der har omtrent samme størrelse som en fingernegl, fortæller IBM.

Flere forhindringer venter forude. Den nuværende version af teknologien fungerer kun med en meget lav temperatur. Det kræver altså meget voldsom køling. Men det er ikke det største problem. Ingen er klar over, hvordan man skal bygge noget i denne størrelse uden for et laboratorium. Slet ikke til en pris, der er til at betale. Det kræver populært sagt, at man kan bygge et super-mikroskop ind i alle computere.

Men IBM forventer alligevel, at den nye atom-hukommelse kan være en af de teknologier, som vil danne basis for fremtidens computere.

Annonceindlæg fra QNAP

En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job