Apple tæller ned til 50 milliarder app-downloads

Lokker med stor præmie til den bruger, der rammer den store milepæl.

Artikel top billede

Apple har startet nedtællingen til download nummer 50.000.000.000 i sin App Store. Der mangler stadig omkring 800 millioner downloads, inden denne milepæl er nået, så det kan blive din download, der runder 50 milliarder.

Ligesom ved tidligere milepæle har Apple udlovet et gavekort på 10.000 dollar eller omkring 58.000 kroner som præmie til den bruger, der lige præcis rammer det magiske runde tal med sin app-download (betalt eller gratis app).

De 50 brugere, der følger umiddelbart efter, bliver belønnet med gavekort på 500 dollar hver.

Samtidig har Apple udsendt en liste med de mest populære apps nogensinde i sin App Store, der blev lanceret i 2008.

På iPhone er det Angry Birds, WhatsApp, Fruit Ninja, Camera+ og Sleep Cycle alarm clock, der ligger i spidsen blandt de betalte apps, mens Facebook, Spotify, Skype, Instagram og Wordfeud er de mest hentede gratis apps.

Listen ser lidt anderledes ud for iPad-apps. Her er det Apples eget Pages, spillet Minecraft og musikprogrammet Garageband, der er de mest solgte nogensinde, mens Skype, Facebook, Angry Birds HD og Netflix ligger i top som gratis-apps.

Der er nu omkring 850.000 aps i iOS App Store, og det er omtrent på niveau med Googles Play Store til Android, hvor det seneste oplyste tal (fra februar) er på 800.000 apps.

Apple fortæller også, at der nu er solgt mere end 500 millioner enheder med iOS. Det omfatter både iPod, iPhone og iPad.

Det er kun et år siden, at Apple kunne fejre 25 milliarder downloads i sin App Store, og der er solgt 140 millioner iOS-produkter siden da.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S