Apple tæller ned til 50 milliarder app-downloads

Lokker med stor præmie til den bruger, der rammer den store milepæl.

Artikel top billede

Apple har startet nedtællingen til download nummer 50.000.000.000 i sin App Store. Der mangler stadig omkring 800 millioner downloads, inden denne milepæl er nået, så det kan blive din download, der runder 50 milliarder.

Ligesom ved tidligere milepæle har Apple udlovet et gavekort på 10.000 dollar eller omkring 58.000 kroner som præmie til den bruger, der lige præcis rammer det magiske runde tal med sin app-download (betalt eller gratis app).

De 50 brugere, der følger umiddelbart efter, bliver belønnet med gavekort på 500 dollar hver.

Samtidig har Apple udsendt en liste med de mest populære apps nogensinde i sin App Store, der blev lanceret i 2008.

På iPhone er det Angry Birds, WhatsApp, Fruit Ninja, Camera+ og Sleep Cycle alarm clock, der ligger i spidsen blandt de betalte apps, mens Facebook, Spotify, Skype, Instagram og Wordfeud er de mest hentede gratis apps.

Listen ser lidt anderledes ud for iPad-apps. Her er det Apples eget Pages, spillet Minecraft og musikprogrammet Garageband, der er de mest solgte nogensinde, mens Skype, Facebook, Angry Birds HD og Netflix ligger i top som gratis-apps.

Der er nu omkring 850.000 aps i iOS App Store, og det er omtrent på niveau med Googles Play Store til Android, hvor det seneste oplyste tal (fra februar) er på 800.000 apps.

Apple fortæller også, at der nu er solgt mere end 500 millioner enheder med iOS. Det omfatter både iPod, iPhone og iPad.

Det er kun et år siden, at Apple kunne fejre 25 milliarder downloads i sin App Store, og der er solgt 140 millioner iOS-produkter siden da.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | København

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4. juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S