Nu kommer Windows 8 også i en mini-tablet

Den nye mini-tablet med Windows 8 blev afsløret for tidligt hos Amazon.com.

Artikel top billede

Fredag kom Amazon.com til at afsløre informationer om en ny og mindre tablet-pc med Windows 8 fra Acer. Det bliver tolket som et tegn på, at Microsoft fremover vil satse på mindre og billigere tablet-modeller.

Den nye Acer Iconia W3-810-1600 med 8,1-tommers skærm forsvandt igen allerede efter få timer fra Amazon.com, skriver Computerworld.com.

Ifølge produktbeskrivelsen har den en dual-core Atom-processor, 32 GB lagerplads og kører med Windows 8 (ikke det ARM-baserede Windows RT9).  

Billedopløsningen er på 1.280 x 800 pixels - det er 30 procent mere end iPad Mini.

Acer Iconia vejer et halvt kilo, og prisen er angivet til 380 dollar hos Amazon.com. Til sammenligning koster iPad Mini 429 dollar med 32 GB og vejer omkring 300 gram.

Disse oplysninger om lagerpladsen skal dog læses med forbehold. En stor del af pladsen på Acer Iconia går sandsynligvis til Windows. Der er formentlig kun omkring 16 GB tilbage til brugerens egne data.

Microsoft baner vejen for mini-tablets

Hvis informationerne om Acer Iconia er korrekte, kan det være den første i en ny bølge af billige Windows 8 tablet-pc'er.

Microsoft har tidligere krævet, at tablet-produkter med Windows 8 mindst skulle have en opløsning på 1.024 x 768 pixels, men dette krav blev droppet i marts.

Dermed er vejen banet for, at Windows 8 kan bruges på tablet-pc'er med skærme på 8 tommer eller mindre.

En analyse fra IDC forudsiger, at mere end halvdelen af alle solgte tablet-pc'er i 2012 ligger i denne størrelsesklasse.

Den nye Acer Iconia har ikke en indstikplads til hukommelseskort, men der er en USB-port, som kunne bruges til at udvide hukommelsen med en ekstern lagerenhed.

Acer satser ikke kun på Windows. Den taiwanesiske producent har også introduceret en ny model med Android, Iconia A1, hvor prisen starter ved 169 dollar. Den har en 7,9-tommers skærm.

Ifølge de seneste oplysninger fra DisplaySearch kommer Apple med en ny iPad Mini Retina med højere opløsning senere i år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Danmark i den digitale frontlinje: Forsvaret skal genoprustes – også online

    Danmark står i dag i en ny type konflikt – en, hvor grænsen mellem fysisk og digital krigsførelse for længst er udvisket.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S