Nu kommer Windows 8 også i en mini-tablet

Den nye mini-tablet med Windows 8 blev afsløret for tidligt hos Amazon.com.

Artikel top billede

Fredag kom Amazon.com til at afsløre informationer om en ny og mindre tablet-pc med Windows 8 fra Acer. Det bliver tolket som et tegn på, at Microsoft fremover vil satse på mindre og billigere tablet-modeller.

Den nye Acer Iconia W3-810-1600 med 8,1-tommers skærm forsvandt igen allerede efter få timer fra Amazon.com, skriver Computerworld.com.

Ifølge produktbeskrivelsen har den en dual-core Atom-processor, 32 GB lagerplads og kører med Windows 8 (ikke det ARM-baserede Windows RT9).  

Billedopløsningen er på 1.280 x 800 pixels - det er 30 procent mere end iPad Mini.

Acer Iconia vejer et halvt kilo, og prisen er angivet til 380 dollar hos Amazon.com. Til sammenligning koster iPad Mini 429 dollar med 32 GB og vejer omkring 300 gram.

Disse oplysninger om lagerpladsen skal dog læses med forbehold. En stor del af pladsen på Acer Iconia går sandsynligvis til Windows. Der er formentlig kun omkring 16 GB tilbage til brugerens egne data.

Microsoft baner vejen for mini-tablets

Hvis informationerne om Acer Iconia er korrekte, kan det være den første i en ny bølge af billige Windows 8 tablet-pc'er.

Microsoft har tidligere krævet, at tablet-produkter med Windows 8 mindst skulle have en opløsning på 1.024 x 768 pixels, men dette krav blev droppet i marts.

Dermed er vejen banet for, at Windows 8 kan bruges på tablet-pc'er med skærme på 8 tommer eller mindre.

En analyse fra IDC forudsiger, at mere end halvdelen af alle solgte tablet-pc'er i 2012 ligger i denne størrelsesklasse.

Den nye Acer Iconia har ikke en indstikplads til hukommelseskort, men der er en USB-port, som kunne bruges til at udvide hukommelsen med en ekstern lagerenhed.

Acer satser ikke kun på Windows. Den taiwanesiske producent har også introduceret en ny model med Android, Iconia A1, hvor prisen starter ved 169 dollar. Den har en 7,9-tommers skærm.

Ifølge de seneste oplysninger fra DisplaySearch kommer Apple med en ny iPad Mini Retina med højere opløsning senere i år.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen