Derfor vil danske kommuner indgå tætte aftaler om it-indkøb i fremtiden

Danske it-virksomheder kan ligeså godt vænne sig til udskældt offentligt indkøbssamarbejde - for der kommer meget mere af samme slags, slår top-CIO og formand for landets kommunale it-chefer fast.

Artikel top billede

Det omdiskuterede it-samarbejde SBSYS, hvor flere kommuner og andre myndigheder er gået sammen om ESDH-løsninger, har udviklet sig til en principiel debat.

Det mener KITAs formand Jørgen Kristensen Rasch, der også er digitaliseringschef i Egedal Kommune.

"Vi lever i en ny foranderlig verden, hvor vi vil se nye måder at samarbejde om tingene på. Det er SBSYS et udtryk for," siger Kita-formanden.

Han forklarer, at de tider, hvor man satte fire hak på en blanket og købte fire it-produkter, er ovre.

Brancheforeninger lever i gammeldags forståelse

Verden er mere kompleks, og offentlige myndigheder vil i stigende grad indgå strategiske samarbejder.

"Den virkelighed skal ITEK og it-brancheforeningen gentænke sig selv ind i," siger formanden, der altså mener, at de lever i en gammeldags og enstrenget forståelse af forholdet mellem leverandør og offentlig kunde.

For SBSYS-samarbejdet er vitterligt en ny måde at tænke it-udvikling, hvor myndigheder på tværs har større indflydelse på produktet, men også tager et større ansvar, forklarer KITA-formanden.

"Det gør måske lidt ondt på nogle leverandører, men det vil vi se mere af i fremtiden. Hvilket de nye udbudsregler også åbner op for," pointerer Jørgen Kristensen Rasch.

På et område erkender han dog, at SBSYS-klubben må overveje deres strategi.

Åbenhed i ny verden?

For åbenhed og indsigt bør være en selvfølge, også selvom man mener, at have konstruereret en privat forening bestående af myndigheder og brugt dette som argument for ikke at give aktindsigt.

"Det kan man altid diskutere det hensigtsmæssige i," fortæller Jørgen Kristensen Rasch.

Men samarbejdsformen - den kan leverandørerne altså godt vænne sig til, ifølge KITA-formanden, som sammenligner den måde at indgå strategiske partnerskaber og anskaffe teknologi på med den facon, private virksomheder som Coop tænker it-indkøb på.

I KITAs eget magasin har formanden da også slået fast i en leder, at SBSYS-samarbejdet er vejen frem.

"...det er også vigtigt, at SBSYS forsvarer de kommunale fællesskabers ret til ejerskab af forretningsprocesser og it-arkitektur, der er tilpasset opgaveløsningen i den kommunale virkelighed, vi befinder os i. De taget sagen i egen hånd og gør det på alle kommuners vegne."

Her er hele den principielle sag

Brugerklubben SBSYS har optaget mange i it-branchen grundet dens konstruktion.

Herunder finder du 24 artikler om den omdiskuterede klub, hvor du også kan læse interview med virksomheden Ditmer, der leverer til klubben og en lang række andre aktører i og omkring klubben.

Minister til it-firmaer: Derfor må i lægge ekstra kræfter i

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

STELLA CARE ApS

Frontend- og app-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos