Nyt værktøj gemmer Spotify-musik som mp3-filer

Spotify tillader ikke downloads af musik, men en ny browser-udvidelse udnytter et hul i selskabets webklient.

Artikel top billede

Den hollandske softwareudvikler Robin Alderhoven har skabt en udvidelse til Googles Chrome-browser, som automatisk henter musikken, der streames fra Spotify, og gemmer den som mp3-filer på harddisken. Hos Spotify kan man streame musik ubegrænset, men det er ikke muligt at downloade musikken og f.eks. høre den uden internet-forbindelse.

Den nye Chrome-udvidelse Downloadify klarer denne opgave og bruger Spotifys webklient, hvor musikken sendes i ukrypteret form. Den kan altså uden videre opfanges og lagres lokalt. Downloadify åbner automatisk en dialogboks med mulighed for at gemme filen, så snart musikken starter med at spille.

Der er bare et lille problem - det er ikke tilladt. Spotify skriver i sine licensvilkår, at man hverken må kopiere, rippe eller gemme musikken.

Google har da også reageret og fjernet Alderhovens program fra sin Chrome Webstore. Googles egne retningslinier betyder, at webbutikken ikke må bruges til at distribuere programmer, der krænker andre personers rettigheder eller kan anvendes til ulovlig download af streaming-indhold.

Men det ændrer ikke ved, at Downloadify stadig fungerer og kan hentes på Github. Robin Alderhoven mener, at ansvaret ligger hos Spotify, som bør sørge for at beskytte musikken i stedet for at sende DRM-fri streams til brugerne.

Han foreslår, at Spotify uden videre kunne kryptere musikken og bruge JavaScript til at afkode den i browseren - hvis man faktisk havde et ønske om at blokere for downloads.

Koden til Downloadify er også tilgængelig på Github, og dermed kan der hurtigt komme et stort antal lignende programmer.

Sagen kan blive et problem for Spotify, som skal genforhandle sine aftaler med de tre største musikudgivere senere i år. Spotify forsøger at forhandle sig frem til mere favorable vilkår. Men det kan blive svært, hvis tjenesten bliver brugt til piratkopiering. Spotify har nu mere end seks millioner betalende brugere.

Læses lige nu

    Statens IT

    Kubernetes specialister (junior-mid level)

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Er du vores nye IT-supporter til Cyberdivisionens supportteam i Hvidovre?

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job