Nyt værktøj gemmer Spotify-musik som mp3-filer

Spotify tillader ikke downloads af musik, men en ny browser-udvidelse udnytter et hul i selskabets webklient.

Artikel top billede

Den hollandske softwareudvikler Robin Alderhoven har skabt en udvidelse til Googles Chrome-browser, som automatisk henter musikken, der streames fra Spotify, og gemmer den som mp3-filer på harddisken. Hos Spotify kan man streame musik ubegrænset, men det er ikke muligt at downloade musikken og f.eks. høre den uden internet-forbindelse.

Den nye Chrome-udvidelse Downloadify klarer denne opgave og bruger Spotifys webklient, hvor musikken sendes i ukrypteret form. Den kan altså uden videre opfanges og lagres lokalt. Downloadify åbner automatisk en dialogboks med mulighed for at gemme filen, så snart musikken starter med at spille.

Der er bare et lille problem - det er ikke tilladt. Spotify skriver i sine licensvilkår, at man hverken må kopiere, rippe eller gemme musikken.

Google har da også reageret og fjernet Alderhovens program fra sin Chrome Webstore. Googles egne retningslinier betyder, at webbutikken ikke må bruges til at distribuere programmer, der krænker andre personers rettigheder eller kan anvendes til ulovlig download af streaming-indhold.

Men det ændrer ikke ved, at Downloadify stadig fungerer og kan hentes på Github. Robin Alderhoven mener, at ansvaret ligger hos Spotify, som bør sørge for at beskytte musikken i stedet for at sende DRM-fri streams til brugerne.

Han foreslår, at Spotify uden videre kunne kryptere musikken og bruge JavaScript til at afkode den i browseren - hvis man faktisk havde et ønske om at blokere for downloads.

Koden til Downloadify er også tilgængelig på Github, og dermed kan der hurtigt komme et stort antal lignende programmer.

Sagen kan blive et problem for Spotify, som skal genforhandle sine aftaler med de tre største musikudgivere senere i år. Spotify forsøger at forhandle sig frem til mere favorable vilkår. Men det kan blive svært, hvis tjenesten bliver brugt til piratkopiering. Spotify har nu mere end seks millioner betalende brugere.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos