Nyt værktøj gemmer Spotify-musik som mp3-filer

Spotify tillader ikke downloads af musik, men en ny browser-udvidelse udnytter et hul i selskabets webklient.

Artikel top billede

Den hollandske softwareudvikler Robin Alderhoven har skabt en udvidelse til Googles Chrome-browser, som automatisk henter musikken, der streames fra Spotify, og gemmer den som mp3-filer på harddisken. Hos Spotify kan man streame musik ubegrænset, men det er ikke muligt at downloade musikken og f.eks. høre den uden internet-forbindelse.

Den nye Chrome-udvidelse Downloadify klarer denne opgave og bruger Spotifys webklient, hvor musikken sendes i ukrypteret form. Den kan altså uden videre opfanges og lagres lokalt. Downloadify åbner automatisk en dialogboks med mulighed for at gemme filen, så snart musikken starter med at spille.

Der er bare et lille problem - det er ikke tilladt. Spotify skriver i sine licensvilkår, at man hverken må kopiere, rippe eller gemme musikken.

Google har da også reageret og fjernet Alderhovens program fra sin Chrome Webstore. Googles egne retningslinier betyder, at webbutikken ikke må bruges til at distribuere programmer, der krænker andre personers rettigheder eller kan anvendes til ulovlig download af streaming-indhold.

Men det ændrer ikke ved, at Downloadify stadig fungerer og kan hentes på Github. Robin Alderhoven mener, at ansvaret ligger hos Spotify, som bør sørge for at beskytte musikken i stedet for at sende DRM-fri streams til brugerne.

Han foreslår, at Spotify uden videre kunne kryptere musikken og bruge JavaScript til at afkode den i browseren - hvis man faktisk havde et ønske om at blokere for downloads.

Koden til Downloadify er også tilgængelig på Github, og dermed kan der hurtigt komme et stort antal lignende programmer.

Sagen kan blive et problem for Spotify, som skal genforhandle sine aftaler med de tre største musikudgivere senere i år. Spotify forsøger at forhandle sig frem til mere favorable vilkår. Men det kan blive svært, hvis tjenesten bliver brugt til piratkopiering. Spotify har nu mere end seks millioner betalende brugere.

Rambøll Management Consulting

Senior AI Engineer

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Caroline Nolsø Tofft som Senior Advisor, Data & AI. Hun skal især beskæftige sig med at styrke vores kommercielle pipeline og relationen til både nye og eksisterende kunder. Hun kommer fra en stilling som Integration Partner Manager hos DataLøn. Nyt job

Caroline Nolsø Tofft

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S