Ring gratis-app udfordrer Skype

Den populære "ring gratis-app" Viber kommer nu også i en desktop-version til Windows og Mac.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om den populære app Viber, hvor du kan ringe gratis til andre brugere i hele verden fra din smartphone. Viber blev lanceret for to år siden som et alternativ til Skype. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i Skype, men Viber scorer point for sin enkelhed.

Viber Media fortæller nu, at tjenesten har rundet 200 millioner brugere i 193 lande, og samtidig har firmaet lanceret en ny version, Viber Desktop, der kører på Windows og Mac. Dermed er det nu for første gang muligt at foretage Viber-opkald direkte fra en desktop-computer.

I Viber kan du indtaste et mobilnummer for at ringe op og behøver altså ikke kende brugernavnet for den person, som du vil i kontakt med. For at oprette dig som desktop-bruger behøver du blot oplyse dit mobilnummer og bekræfte med en kode, der sendes til den mobile Viber app. Et kodeord kræves ikke.

Programmet understøtter både taleopkald og tekstbeskeder. I den nye desktop-version er der nu også mulighed for videosamtaler.

Nu har Viber også opdateret sin apps til iOS og Android, så de spiller sammen med desktop-versionerne. Der er en række nye funktioner og en ny brugerflade samt flere sprog. Viber understøtter nu 27 forskellige sprog, herunder også dansk (på iPhone).

Der er især mange ændringer i Android-app'en, som har fået en "Holo" brugerflade.

Viber fortæller, at aktive opkald kan flyttes fra mobile enheder til desktoppen og tilbage igen med et enkelt klik eller tryk på touch-panelet.

Økonomistyrelsen

Udviklere til statens nye AI-platform

Københavnsområdet

Everllence

Senior Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job