Ring gratis-app udfordrer Skype

Den populære "ring gratis-app" Viber kommer nu også i en desktop-version til Windows og Mac.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om den populære app Viber, hvor du kan ringe gratis til andre brugere i hele verden fra din smartphone. Viber blev lanceret for to år siden som et alternativ til Skype. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i Skype, men Viber scorer point for sin enkelhed.

Viber Media fortæller nu, at tjenesten har rundet 200 millioner brugere i 193 lande, og samtidig har firmaet lanceret en ny version, Viber Desktop, der kører på Windows og Mac. Dermed er det nu for første gang muligt at foretage Viber-opkald direkte fra en desktop-computer.

I Viber kan du indtaste et mobilnummer for at ringe op og behøver altså ikke kende brugernavnet for den person, som du vil i kontakt med. For at oprette dig som desktop-bruger behøver du blot oplyse dit mobilnummer og bekræfte med en kode, der sendes til den mobile Viber app. Et kodeord kræves ikke.

Programmet understøtter både taleopkald og tekstbeskeder. I den nye desktop-version er der nu også mulighed for videosamtaler.

Nu har Viber også opdateret sin apps til iOS og Android, så de spiller sammen med desktop-versionerne. Der er en række nye funktioner og en ny brugerflade samt flere sprog. Viber understøtter nu 27 forskellige sprog, herunder også dansk (på iPhone).

Der er især mange ændringer i Android-app'en, som har fået en "Holo" brugerflade.

Viber fortæller, at aktive opkald kan flyttes fra mobile enheder til desktoppen og tilbage igen med et enkelt klik eller tryk på touch-panelet.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job