Ring gratis-app udfordrer Skype

Den populære "ring gratis-app" Viber kommer nu også i en desktop-version til Windows og Mac.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om den populære app Viber, hvor du kan ringe gratis til andre brugere i hele verden fra din smartphone. Viber blev lanceret for to år siden som et alternativ til Skype. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i Skype, men Viber scorer point for sin enkelhed.

Viber Media fortæller nu, at tjenesten har rundet 200 millioner brugere i 193 lande, og samtidig har firmaet lanceret en ny version, Viber Desktop, der kører på Windows og Mac. Dermed er det nu for første gang muligt at foretage Viber-opkald direkte fra en desktop-computer.

I Viber kan du indtaste et mobilnummer for at ringe op og behøver altså ikke kende brugernavnet for den person, som du vil i kontakt med. For at oprette dig som desktop-bruger behøver du blot oplyse dit mobilnummer og bekræfte med en kode, der sendes til den mobile Viber app. Et kodeord kræves ikke.

Programmet understøtter både taleopkald og tekstbeskeder. I den nye desktop-version er der nu også mulighed for videosamtaler.

Nu har Viber også opdateret sin apps til iOS og Android, så de spiller sammen med desktop-versionerne. Der er en række nye funktioner og en ny brugerflade samt flere sprog. Viber understøtter nu 27 forskellige sprog, herunder også dansk (på iPhone).

Der er især mange ændringer i Android-app'en, som har fået en "Holo" brugerflade.

Viber fortæller, at aktive opkald kan flyttes fra mobile enheder til desktoppen og tilbage igen med et enkelt klik eller tryk på touch-panelet.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Development Manager for Document Lifecycle

Region Sjælland

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job