Ring gratis-app udfordrer Skype

Den populære "ring gratis-app" Viber kommer nu også i en desktop-version til Windows og Mac.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere skrevet om den populære app Viber, hvor du kan ringe gratis til andre brugere i hele verden fra din smartphone. Viber blev lanceret for to år siden som et alternativ til Skype. Der er ikke så mange avancerede funktioner som i Skype, men Viber scorer point for sin enkelhed.

Viber Media fortæller nu, at tjenesten har rundet 200 millioner brugere i 193 lande, og samtidig har firmaet lanceret en ny version, Viber Desktop, der kører på Windows og Mac. Dermed er det nu for første gang muligt at foretage Viber-opkald direkte fra en desktop-computer.

I Viber kan du indtaste et mobilnummer for at ringe op og behøver altså ikke kende brugernavnet for den person, som du vil i kontakt med. For at oprette dig som desktop-bruger behøver du blot oplyse dit mobilnummer og bekræfte med en kode, der sendes til den mobile Viber app. Et kodeord kræves ikke.

Programmet understøtter både taleopkald og tekstbeskeder. I den nye desktop-version er der nu også mulighed for videosamtaler.

Nu har Viber også opdateret sin apps til iOS og Android, så de spiller sammen med desktop-versionerne. Der er en række nye funktioner og en ny brugerflade samt flere sprog. Viber understøtter nu 27 forskellige sprog, herunder også dansk (på iPhone).

Der er især mange ændringer i Android-app'en, som har fået en "Holo" brugerflade.

Viber fortæller, at aktive opkald kan flyttes fra mobile enheder til desktoppen og tilbage igen med et enkelt klik eller tryk på touch-panelet.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S