Her er spionernes hemmelige tips til Google

Selv spioner kan have svært ved at finde rundt på nettet. Denne håndbog skal hjælpe med at hacke Google.

Artikel top billede

Den hemmelighedsfulde amerikanske efterretnings-tjeneste National Security Agency (NSA) har frigivet en bog på 643 sider med titlen "Untangling the Web: A Guide to Internet Research". Den indeholder gode råd til at bruge søgemaskiner, Internet Archive og andre værktøjer - og et kapitel med den fristende overskrift "Google Hacking".

Det rummer værdifulde tips til, hvordan spioner (og alle andre) kan få det meste ud af Google. Hvis du f.eks. søger efter følsomme oplysninger i regneark fra sydafrikanske selskaber, kan du prøve med at skrive "filetype:xls site:za confidential". Eller du kan "filetype:xls site:ru login" for at finde russiske Excel-filer med kodeord.

Det er nogle af eksemplerne i bogen, som indeholder mange flere tips omkring, hvordan du kan bruge søgemaskiner til at finde data. Det skriver Wired.

Prøv f.eks. med "intitle: "index of" site:kr password" for at finde fejlkonfigurerede webservere i Sydkorea.

NSA er blevet tvunget til at offentliggøre bogen efter en henvendelse under den amerikanske Freedom of Information Act, hvor myndighederne er forpligtet til at udlevere bestemte oplysninger.

Men desværre er indholdet ikke helt aktuelt. Den er sidst opdateret i 2007 og selvom mange af de nævnte søgetips stadig fungerer, så mangler den oplysninger om nye tjenester og søgemaskiner der er kommet i de sidste fem-seks år.

Bogens forfattere fremhæver, at det er fuldt lovligt at anvende de metoder, der er beskrevet i bogen. Den fortæller kun hvordan man finder oplysninger, der i forvejen er offentligt tilgængelige.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner - Manufacturing (M&LS)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S