Her er spionernes hemmelige tips til Google

Selv spioner kan have svært ved at finde rundt på nettet. Denne håndbog skal hjælpe med at hacke Google.

Artikel top billede

Den hemmelighedsfulde amerikanske efterretnings-tjeneste National Security Agency (NSA) har frigivet en bog på 643 sider med titlen "Untangling the Web: A Guide to Internet Research". Den indeholder gode råd til at bruge søgemaskiner, Internet Archive og andre værktøjer - og et kapitel med den fristende overskrift "Google Hacking".

Det rummer værdifulde tips til, hvordan spioner (og alle andre) kan få det meste ud af Google. Hvis du f.eks. søger efter følsomme oplysninger i regneark fra sydafrikanske selskaber, kan du prøve med at skrive "filetype:xls site:za confidential". Eller du kan "filetype:xls site:ru login" for at finde russiske Excel-filer med kodeord.

Det er nogle af eksemplerne i bogen, som indeholder mange flere tips omkring, hvordan du kan bruge søgemaskiner til at finde data. Det skriver Wired.

Prøv f.eks. med "intitle: "index of" site:kr password" for at finde fejlkonfigurerede webservere i Sydkorea.

NSA er blevet tvunget til at offentliggøre bogen efter en henvendelse under den amerikanske Freedom of Information Act, hvor myndighederne er forpligtet til at udlevere bestemte oplysninger.

Men desværre er indholdet ikke helt aktuelt. Den er sidst opdateret i 2007 og selvom mange af de nævnte søgetips stadig fungerer, så mangler den oplysninger om nye tjenester og søgemaskiner der er kommet i de sidste fem-seks år.

Bogens forfattere fremhæver, at det er fuldt lovligt at anvende de metoder, der er beskrevet i bogen. Den fortæller kun hvordan man finder oplysninger, der i forvejen er offentligt tilgængelige.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S