Her er spionernes hemmelige tips til Google

Selv spioner kan have svært ved at finde rundt på nettet. Denne håndbog skal hjælpe med at hacke Google.

Artikel top billede

Den hemmelighedsfulde amerikanske efterretnings-tjeneste National Security Agency (NSA) har frigivet en bog på 643 sider med titlen "Untangling the Web: A Guide to Internet Research". Den indeholder gode råd til at bruge søgemaskiner, Internet Archive og andre værktøjer - og et kapitel med den fristende overskrift "Google Hacking".

Det rummer værdifulde tips til, hvordan spioner (og alle andre) kan få det meste ud af Google. Hvis du f.eks. søger efter følsomme oplysninger i regneark fra sydafrikanske selskaber, kan du prøve med at skrive "filetype:xls site:za confidential". Eller du kan "filetype:xls site:ru login" for at finde russiske Excel-filer med kodeord.

Det er nogle af eksemplerne i bogen, som indeholder mange flere tips omkring, hvordan du kan bruge søgemaskiner til at finde data. Det skriver Wired.

Prøv f.eks. med "intitle: "index of" site:kr password" for at finde fejlkonfigurerede webservere i Sydkorea.

NSA er blevet tvunget til at offentliggøre bogen efter en henvendelse under den amerikanske Freedom of Information Act, hvor myndighederne er forpligtet til at udlevere bestemte oplysninger.

Men desværre er indholdet ikke helt aktuelt. Den er sidst opdateret i 2007 og selvom mange af de nævnte søgetips stadig fungerer, så mangler den oplysninger om nye tjenester og søgemaskiner der er kommet i de sidste fem-seks år.

Bogens forfattere fremhæver, at det er fuldt lovligt at anvende de metoder, der er beskrevet i bogen. Den fortæller kun hvordan man finder oplysninger, der i forvejen er offentligt tilgængelige.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S