Her er spionernes hemmelige tips til Google

Selv spioner kan have svært ved at finde rundt på nettet. Denne håndbog skal hjælpe med at hacke Google.

Artikel top billede

Den hemmelighedsfulde amerikanske efterretnings-tjeneste National Security Agency (NSA) har frigivet en bog på 643 sider med titlen "Untangling the Web: A Guide to Internet Research". Den indeholder gode råd til at bruge søgemaskiner, Internet Archive og andre værktøjer - og et kapitel med den fristende overskrift "Google Hacking".

Det rummer værdifulde tips til, hvordan spioner (og alle andre) kan få det meste ud af Google. Hvis du f.eks. søger efter følsomme oplysninger i regneark fra sydafrikanske selskaber, kan du prøve med at skrive "filetype:xls site:za confidential". Eller du kan "filetype:xls site:ru login" for at finde russiske Excel-filer med kodeord.

Det er nogle af eksemplerne i bogen, som indeholder mange flere tips omkring, hvordan du kan bruge søgemaskiner til at finde data. Det skriver Wired.

Prøv f.eks. med "intitle: "index of" site:kr password" for at finde fejlkonfigurerede webservere i Sydkorea.

NSA er blevet tvunget til at offentliggøre bogen efter en henvendelse under den amerikanske Freedom of Information Act, hvor myndighederne er forpligtet til at udlevere bestemte oplysninger.

Men desværre er indholdet ikke helt aktuelt. Den er sidst opdateret i 2007 og selvom mange af de nævnte søgetips stadig fungerer, så mangler den oplysninger om nye tjenester og søgemaskiner der er kommet i de sidste fem-seks år.

Bogens forfattere fremhæver, at det er fuldt lovligt at anvende de metoder, der er beskrevet i bogen. Den fortæller kun hvordan man finder oplysninger, der i forvejen er offentligt tilgængelige.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse