Google giver 15 GB gratis lagerplads til alle

Fremover er der kun én central online-harddisk til Googles tjenester.

Artikel top billede

Nu forsvinder de virtuelle mure mellem lagerpladsen på Googles forskellige tjenester. I stedet for at have 10 GB til Gmail og 5 GB til Drive og Google+ Photos får brugerne nu én fælles online-harddisk på 15 GB på tværs af tjenesterne. Det fortæller Google i denne blog.

Det betyder så, at brugerne ikke længere behøver tænke over, hvor deres data er placeret. For brugere som kun har få mails liggende i Gmail og ikke bruger Google+ Photos, betyder det reelt, at den gratis plads til Google Drive er næsten tredoblet fra 5 til 15 GB.

Google har også opdateret sin Drive administrationsside, så det bliver lettere at se, hvordan pladsen er brugt (den danske version mangler stadig at blive opdateret).

Det er også her, man kan betale sig til ekstra plads. Det koster fra 2,5 dollar om måneden for 25 GB og op til 800 dollar om måneden for 16 TB.

Indtil nu har det kun været muligt at få sin lagerplads i Gmail opgraderet til 25 GB. Men beslutningen om at sammenføre lagerpladsen betyder også, at man nu i princippet kan få op til 16 TB plads til sin mail.

Google fortæller, at ændringerne bliver rullet ud til brugerne i løbet af de kommende uger.

Samtidig indfører Google også "shared storage" for sine betalende Google Apps brugere. Her er der nu 30 GB delt plads på tværs af tjenesterne.

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job