Google giver 15 GB gratis lagerplads til alle

Fremover er der kun én central online-harddisk til Googles tjenester.

Artikel top billede

Nu forsvinder de virtuelle mure mellem lagerpladsen på Googles forskellige tjenester. I stedet for at have 10 GB til Gmail og 5 GB til Drive og Google+ Photos får brugerne nu én fælles online-harddisk på 15 GB på tværs af tjenesterne. Det fortæller Google i denne blog.

Det betyder så, at brugerne ikke længere behøver tænke over, hvor deres data er placeret. For brugere som kun har få mails liggende i Gmail og ikke bruger Google+ Photos, betyder det reelt, at den gratis plads til Google Drive er næsten tredoblet fra 5 til 15 GB.

Google har også opdateret sin Drive administrationsside, så det bliver lettere at se, hvordan pladsen er brugt (den danske version mangler stadig at blive opdateret).

Det er også her, man kan betale sig til ekstra plads. Det koster fra 2,5 dollar om måneden for 25 GB og op til 800 dollar om måneden for 16 TB.

Indtil nu har det kun været muligt at få sin lagerplads i Gmail opgraderet til 25 GB. Men beslutningen om at sammenføre lagerpladsen betyder også, at man nu i princippet kan få op til 16 TB plads til sin mail.

Google fortæller, at ændringerne bliver rullet ud til brugerne i løbet af de kommende uger.

Samtidig indfører Google også "shared storage" for sine betalende Google Apps brugere. Her er der nu 30 GB delt plads på tværs af tjenesterne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS