Google giver 15 GB gratis lagerplads til alle

Fremover er der kun én central online-harddisk til Googles tjenester.

Artikel top billede

Nu forsvinder de virtuelle mure mellem lagerpladsen på Googles forskellige tjenester. I stedet for at have 10 GB til Gmail og 5 GB til Drive og Google+ Photos får brugerne nu én fælles online-harddisk på 15 GB på tværs af tjenesterne. Det fortæller Google i denne blog.

Det betyder så, at brugerne ikke længere behøver tænke over, hvor deres data er placeret. For brugere som kun har få mails liggende i Gmail og ikke bruger Google+ Photos, betyder det reelt, at den gratis plads til Google Drive er næsten tredoblet fra 5 til 15 GB.

Google har også opdateret sin Drive administrationsside, så det bliver lettere at se, hvordan pladsen er brugt (den danske version mangler stadig at blive opdateret).

Det er også her, man kan betale sig til ekstra plads. Det koster fra 2,5 dollar om måneden for 25 GB og op til 800 dollar om måneden for 16 TB.

Indtil nu har det kun været muligt at få sin lagerplads i Gmail opgraderet til 25 GB. Men beslutningen om at sammenføre lagerpladsen betyder også, at man nu i princippet kan få op til 16 TB plads til sin mail.

Google fortæller, at ændringerne bliver rullet ud til brugerne i løbet af de kommende uger.

Samtidig indfører Google også "shared storage" for sine betalende Google Apps brugere. Her er der nu 30 GB delt plads på tværs af tjenesterne.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S