Blogger blev krigsekspert uden at forlade sin sofa

Bloggeren Eliot Higgins analyserer Syrien-krigen hjemme fra stuen. Nu er han en stjerne på nettet.

Artikel top billede

Han har aldrig været i Mellemøsten og kan ikke et ord arabisk. Men den engelske blogger Eliot Higgins - bedre kendt under hans blogger-navn Brown Moses - bliver nu brugt som ekspert i den syriske borgerkrig. Han sidder ikke i Damaskus eller Aleppo og rapporterer fra kampens hede. Han sidder i sin stue i Leiceister og analyserer YouTube-videoer fra begge sider i konflikten.

Den 30-årige arbejdsløse mand har opnået berømmelse ved at finkæmme omkring 500 YouTube-kanaler hver eneste dag for at finde nyt videomateriale fra borgerkrigen. Han analyserer hver video ned i mindste detalje. Er det soldater fra den syriske hær eller oprørerne? Hvor befinder de sig? Hvilke våben bruger de, og hvor kommer de fra?

Det hele startede for et års tid siden.

"Jeg var frustreret over mediedækningen om det Arabiske Forår. Der var så meget materiale på Twitter og YouTube, men ingen havde gjort sig den umage at analysere det, " siger Eliot Higgins til det tyske ugeblad Der Spiegel.

Han indrømmer, at hans viden om våben tidligere var begrænset til spillet Counter-Strike. Men nu har han hjulpet med at afsløre, at den syriske regering har brugt klyngebomber og andre forbudte våben.

Det største scoop kom i januar, da bloggeren fandt videoer med oprørere, der brugte kroatiske våben. Han gik sammen med avisen New York Times om at undersøge historien, og det viste sig, at Saudi-Arabien havde købt våbene fra Kroatien og smuglet dem til Syrien.

Eliot Higgins bliver nu inviteret til internationale konferencer om sociale medier i krigszoner, og flere mediehuse har tilbudt at købe hans blog.

Men han vil hellere bevare sin uafhængighed og bruger nu crowdfunding-tjenesten Indiegogo til at samle penge til sin blog. Her er der indtil videre samlet næsten 50.000 kroner.

Pengene skal dog ikke bruges til en rejse til det krigsplagede Syrien - Higgins vil hellere investere i et nyt skrivebord. For han er efterhånden træt af at sidde i sofaen og blogge fra krigen, der foregår 5.000 kilometer væk.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S