Nvidias mobile Android-konsol kommer i juni

Den Android-baserede mobile spilkonsol fra Nvidia er lige på trapperne.

Artikel top billede

Nvidia er snart klar til at levere sin håndholdte spilkonsol Shield, der blev præsenteret tilbage i januar på Consumer Electronics Show i Las Vegas. I sin blog fortæller Nvidia, at Shield kan købes fra juni og kommer til at koste 349 dollar eller omkring 2.000 kr. i USA. Fra den 20. maj kan den forudbestilles på shield.nvidia.com og hos udvalgte forhandlere.

Shield bruger den nye Tegra 4 chip, som Nvidia selv betegner som "verdens hurtigste mobile processor". Den indeholder fire A15 cpu-kerner (ARM), 72 grafik-kerner og 2 GB RAM. I forhold til Tegra 3 er antallet af grafik-kerner seksdoblet.

Den nye spilcomputer har et 5-tommers multitouch-display med 720p og de typiske knapper og kontrolpinde, som man kender fra spilcontrollere. På bagsiden er der en mikro-USB-port og HDMI.

Den kører med Android (Jelly Bean), og batteriet skulle holde i helt op til 24 timer (ved videoafspilning). Der er 16 GB Flash-hukommelse, GPS, Bluetooth og 802.11n Wi-Fi.

De komplette specifikationer for den nye mobile spilmaskine findes på denne side.

Det er ikke kun Android-spil, der kan afvikles på den lille konsol. Nvidia tester en ny funktion, hvor du kan streame spil fra en almindelig computer med Nvidia-grafikkort til Shield over en trådløs forbindelse.

Nvidia kalder denne funktion for Play-PC. Den er stadig i betatest og kræver en computer med GTX-650 eller nyere grafikkort. Her sørger grafik-processoren så for, at spillet bliver konverteret til en H.264-stream og sendt over til den mobile enhed.

Det skulle så være muligt at starte et spil på computeren og fortsætte det med Shield fra et andet rum i huset.

Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job