Annoncer på Facebook - en oplagt del af din jobjagt

I din jobsøgning kan du lige så godt bruge alle tænkelige redskaber. Med omtanke, siger jobrådgiver.

Artikel top billede

Sebastian Christensen fik en frisk tanke og udvidede sin jagt på et nyt job til Facebook-annoncer med sit eget ansigt.

En fiks idé, men den er ikke helt nyskabende, fortæller Morten Vium, forfatter og rådgiver i sociale medier og jobsøgning.

"Det er ikke noget, alle gør, men det er heller ikke unormalt. Jeg har set et par eksempler," fortæller Morten Vium, der blandt andet driver hjemmesiden ModerneJobsøger.dk.

"Jeg ved for eksempel, at Claus Holm Andersen blandt andet brugte Adwords, da han søgte job i sommers. Som salgschef var det relevant at kunne vise, at man er lidt fremme i skoene og tør," mener Morten Vium.

Men er betalte annoncer noget, du anbefaler for almindelige jobsøgere?

"Som udgangspunkt mener jeg, det kan være ganske fornuftigt at investere i personlig markedsføring. Man skal selvfølgelig tænke sig om. Hvad enten vi snakker FB-annoncer eller Adwords, er man oppe imod professionelle, og hvis det ikke er noget, man ellers arbejder med, kan man hurtigt komme til at bruge en del penge på det," advarer Morten Vium.

Men omvendt kan lidt onlinemarkedsføring hurtigt tjene sig hjem, hvis det ender med at give adgang til en fast månedsløn.

"Hvis man arbejder med salg, marketing, kommunikation, synes jeg, det virker helt oplagt at bruge sine evner i sin jobsøgning. Jobsøgning handler også om synlighed. Jeg ville nok ikke lægge alle mine æg i den kurv, men det kan være et fornuftigt tiltag som del af en samlet strategi".

LÆS OGSÅ:

Sådan bliver du synlig på LinkedIn

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger elementleder til System sektionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    CIO

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo