Onlinejunkie? Internettet smadrer din hjerne

Er du på nettet hele tiden? Tjekker du Facebook konstant, og kaster du dig straks over mobilen, når du hører lyden af en nyankommen mail? Så ser lige her hvad du udsætter din hjerne for.

Artikel top billede

Internettet er et herligt sted.

Der er så mange praktiske webtjenester og massevis af gratis information. 

Men internettet er også et farligt sted - for din hjerne.

I hvert fald hvis du ikke kobler fra engang imellem.

Det mener Nicholas Carr, som står bag bogen "The Shallows: What the Internet is doing to our brains".

Den var en af finalisterne i kampen om den anerkendte Pulitzerpris i USA i 2011, og for onlinejunkier er det skræmmende læsning.

Ifølge Nicholas Carr påvirkes vores indlæring nemlig i voldsom grad, hvis vi konstant er på nettet.

Vi kommer til at leve i et konstant inferno af afbrydelser, hvor vi hele tiden modtager e-mail, chatbeskeder, opdateringer fra Facebook og meget andet på computeren og mobilen.

De konstante afbrydelser betyder, at samspillet mellem kortids- og langtidshukommelse kokser.

Risikoen er, at vores hjerner bliver dårligere i stand til at gemme viden på den mentale harddisk.

Folkene bag Epipheo.tv har interviewet Nicholas Carr omkring nogle af hovedpointerne i hans bog, og det er der kommet en ganske underholdende og ikke mindst tankevækkende animationsfilm ud af.

Brug fire minutter af dit liv på den - og se om det kan lade sig gøre helt uden afbrydelser:

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S