Onlinejunkie? Internettet smadrer din hjerne

Er du på nettet hele tiden? Tjekker du Facebook konstant, og kaster du dig straks over mobilen, når du hører lyden af en nyankommen mail? Så ser lige her hvad du udsætter din hjerne for.

Artikel top billede

Internettet er et herligt sted.

Der er så mange praktiske webtjenester og massevis af gratis information. 

Men internettet er også et farligt sted - for din hjerne.

I hvert fald hvis du ikke kobler fra engang imellem.

Det mener Nicholas Carr, som står bag bogen "The Shallows: What the Internet is doing to our brains".

Den var en af finalisterne i kampen om den anerkendte Pulitzerpris i USA i 2011, og for onlinejunkier er det skræmmende læsning.

Ifølge Nicholas Carr påvirkes vores indlæring nemlig i voldsom grad, hvis vi konstant er på nettet.

Vi kommer til at leve i et konstant inferno af afbrydelser, hvor vi hele tiden modtager e-mail, chatbeskeder, opdateringer fra Facebook og meget andet på computeren og mobilen.

De konstante afbrydelser betyder, at samspillet mellem kortids- og langtidshukommelse kokser.

Risikoen er, at vores hjerner bliver dårligere i stand til at gemme viden på den mentale harddisk.

Folkene bag Epipheo.tv har interviewet Nicholas Carr omkring nogle af hovedpointerne i hans bog, og det er der kommet en ganske underholdende og ikke mindst tankevækkende animationsfilm ud af.

Brug fire minutter af dit liv på den - og se om det kan lade sig gøre helt uden afbrydelser:

Annonceindlæg fra HP

En AI-specialist værdsætter dokumenteret ydeevne og lokal computerkraft

Forsker og ingeniør inden for AI Robert Luciani arbejder med det nyeste i kunstig intelligens.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS