Onlinejunkie? Internettet smadrer din hjerne

Er du på nettet hele tiden? Tjekker du Facebook konstant, og kaster du dig straks over mobilen, når du hører lyden af en nyankommen mail? Så ser lige her hvad du udsætter din hjerne for.

Artikel top billede

Internettet er et herligt sted.

Der er så mange praktiske webtjenester og massevis af gratis information. 

Men internettet er også et farligt sted - for din hjerne.

I hvert fald hvis du ikke kobler fra engang imellem.

Det mener Nicholas Carr, som står bag bogen "The Shallows: What the Internet is doing to our brains".

Den var en af finalisterne i kampen om den anerkendte Pulitzerpris i USA i 2011, og for onlinejunkier er det skræmmende læsning.

Ifølge Nicholas Carr påvirkes vores indlæring nemlig i voldsom grad, hvis vi konstant er på nettet.

Vi kommer til at leve i et konstant inferno af afbrydelser, hvor vi hele tiden modtager e-mail, chatbeskeder, opdateringer fra Facebook og meget andet på computeren og mobilen.

De konstante afbrydelser betyder, at samspillet mellem kortids- og langtidshukommelse kokser.

Risikoen er, at vores hjerner bliver dårligere i stand til at gemme viden på den mentale harddisk.

Folkene bag Epipheo.tv har interviewet Nicholas Carr omkring nogle af hovedpointerne i hans bog, og det er der kommet en ganske underholdende og ikke mindst tankevækkende animationsfilm ud af.

Brug fire minutter af dit liv på den - og se om det kan lade sig gøre helt uden afbrydelser:

Læses lige nu

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Metroselskabet I/S

    Customer Success Manager

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job