Onlinejunkie? Internettet smadrer din hjerne

Er du på nettet hele tiden? Tjekker du Facebook konstant, og kaster du dig straks over mobilen, når du hører lyden af en nyankommen mail? Så ser lige her hvad du udsætter din hjerne for.

Artikel top billede

Internettet er et herligt sted.

Der er så mange praktiske webtjenester og massevis af gratis information. 

Men internettet er også et farligt sted - for din hjerne.

I hvert fald hvis du ikke kobler fra engang imellem.

Det mener Nicholas Carr, som står bag bogen "The Shallows: What the Internet is doing to our brains".

Den var en af finalisterne i kampen om den anerkendte Pulitzerpris i USA i 2011, og for onlinejunkier er det skræmmende læsning.

Ifølge Nicholas Carr påvirkes vores indlæring nemlig i voldsom grad, hvis vi konstant er på nettet.

Vi kommer til at leve i et konstant inferno af afbrydelser, hvor vi hele tiden modtager e-mail, chatbeskeder, opdateringer fra Facebook og meget andet på computeren og mobilen.

De konstante afbrydelser betyder, at samspillet mellem kortids- og langtidshukommelse kokser.

Risikoen er, at vores hjerner bliver dårligere i stand til at gemme viden på den mentale harddisk.

Folkene bag Epipheo.tv har interviewet Nicholas Carr omkring nogle af hovedpointerne i hans bog, og det er der kommet en ganske underholdende og ikke mindst tankevækkende animationsfilm ud af.

Brug fire minutter af dit liv på den - og se om det kan lade sig gøre helt uden afbrydelser:

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S