Flere års fængsel til LulzSec-medlemmer

Nu falder straffen for angreb mod CIA, Sony og det amerikanske Pentagon.

Artikel top billede

En domstol i London har afsagt dom over fire medlemmer af gruppen LulzSec. Tre af mændene skal nu i fængsel. De er dømt for at stå bag en serie af hacker-angreb i 2011, skriver The Guardian. De har blandt andet angrebet CIA, Sony Pictures, spilfirmaet EA, News International og det britiske Serious Organized Crime Agency.

Gruppen har fået fat i e-mails, adgangskoder og kortinformationer, som senere er spredt i ukrypteret form på Pirate Bay og andre fildelingstjenester.

De fire dømte mænd er Ryan Cleary, Jake Davis, Mustafa al-Bassam og Ryan Ackroyd. Den 26-årige tidligere soldat Ackroyd (med kaldenavnet "Kayla") menes at være gruppens leder. Han blev anholdt for et år siden og er nu idømt en fængselsstraf på to år og seks måneder.

Ackroyd har indrømmet, at han har stjålet data fra Sony og sendt besøgende hos avisen Suns websted videre til en falsk historie om mediemogulen Rupert Murdochs selvmord.

Den 21-årige Ryan Cleary, også kendt som ViraL, skal afsone en straf på to år og otte måneder. Han afventer også stadig dom i en anden sag om besiddelse af børneporno, som politiet fandt på hans harddisk.

Jake Davis fungerede som talsmand for gruppen og han fik 24 måneders fængsel. Mustafa al-Bassam slap med en betinget dom på 20 måneder samt 300 timers samfundstjeneste.

"De ville more sig og skabe kaos og ødelæggelse. De var helt ligeglade med andres privatsfære, men skjulte deres egen identitet," hedder det i dommerens begrundelse.

Gruppens medlemmer var spredt over et stort område - en af dem boede på Shetland-øerne - og de mødte aldrig hinanden fysisk inden politiet fik fat i dem.

Navnet LulzSec er en kombination af flertalsformen af "lol" (laughing out loud) og en forkortelse for "Security". På Twitter beskriver gruppen sig selv som "verdens ledere inden for høj-kvalitets underholdning på din bekostning".

Statsanklageren betegner gruppens aktioner som "feje og hævngerrige" i et interview med BBC og understreger samtidig, at dommen skal ses som en advarsel til andre cyberkriminelle.

Sidste år kom det frem, at LulzSec-anføreren Hector Xavier Monsegur - bedre kendt som Sabu - har arbejdet for politiet og udleveret informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S