Flere års fængsel til LulzSec-medlemmer

Nu falder straffen for angreb mod CIA, Sony og det amerikanske Pentagon.

Artikel top billede

En domstol i London har afsagt dom over fire medlemmer af gruppen LulzSec. Tre af mændene skal nu i fængsel. De er dømt for at stå bag en serie af hacker-angreb i 2011, skriver The Guardian. De har blandt andet angrebet CIA, Sony Pictures, spilfirmaet EA, News International og det britiske Serious Organized Crime Agency.

Gruppen har fået fat i e-mails, adgangskoder og kortinformationer, som senere er spredt i ukrypteret form på Pirate Bay og andre fildelingstjenester.

De fire dømte mænd er Ryan Cleary, Jake Davis, Mustafa al-Bassam og Ryan Ackroyd. Den 26-årige tidligere soldat Ackroyd (med kaldenavnet "Kayla") menes at være gruppens leder. Han blev anholdt for et år siden og er nu idømt en fængselsstraf på to år og seks måneder.

Ackroyd har indrømmet, at han har stjålet data fra Sony og sendt besøgende hos avisen Suns websted videre til en falsk historie om mediemogulen Rupert Murdochs selvmord.

Den 21-årige Ryan Cleary, også kendt som ViraL, skal afsone en straf på to år og otte måneder. Han afventer også stadig dom i en anden sag om besiddelse af børneporno, som politiet fandt på hans harddisk.

Jake Davis fungerede som talsmand for gruppen og han fik 24 måneders fængsel. Mustafa al-Bassam slap med en betinget dom på 20 måneder samt 300 timers samfundstjeneste.

"De ville more sig og skabe kaos og ødelæggelse. De var helt ligeglade med andres privatsfære, men skjulte deres egen identitet," hedder det i dommerens begrundelse.

Gruppens medlemmer var spredt over et stort område - en af dem boede på Shetland-øerne - og de mødte aldrig hinanden fysisk inden politiet fik fat i dem.

Navnet LulzSec er en kombination af flertalsformen af "lol" (laughing out loud) og en forkortelse for "Security". På Twitter beskriver gruppen sig selv som "verdens ledere inden for høj-kvalitets underholdning på din bekostning".

Statsanklageren betegner gruppens aktioner som "feje og hævngerrige" i et interview med BBC og understreger samtidig, at dommen skal ses som en advarsel til andre cyberkriminelle.

Sidste år kom det frem, at LulzSec-anføreren Hector Xavier Monsegur - bedre kendt som Sabu - har arbejdet for politiet og udleveret informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Vi låser vores hjem, så hvorfor beskytter vi ikke vores digitale liv?

Beskyttelsen af dine personlige og fortrolige data i den digitale tidsalder starter med betroede krypteringsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S