Flere års fængsel til LulzSec-medlemmer

Nu falder straffen for angreb mod CIA, Sony og det amerikanske Pentagon.

Artikel top billede

En domstol i London har afsagt dom over fire medlemmer af gruppen LulzSec. Tre af mændene skal nu i fængsel. De er dømt for at stå bag en serie af hacker-angreb i 2011, skriver The Guardian. De har blandt andet angrebet CIA, Sony Pictures, spilfirmaet EA, News International og det britiske Serious Organized Crime Agency.

Gruppen har fået fat i e-mails, adgangskoder og kortinformationer, som senere er spredt i ukrypteret form på Pirate Bay og andre fildelingstjenester.

De fire dømte mænd er Ryan Cleary, Jake Davis, Mustafa al-Bassam og Ryan Ackroyd. Den 26-årige tidligere soldat Ackroyd (med kaldenavnet "Kayla") menes at være gruppens leder. Han blev anholdt for et år siden og er nu idømt en fængselsstraf på to år og seks måneder.

Ackroyd har indrømmet, at han har stjålet data fra Sony og sendt besøgende hos avisen Suns websted videre til en falsk historie om mediemogulen Rupert Murdochs selvmord.

Den 21-årige Ryan Cleary, også kendt som ViraL, skal afsone en straf på to år og otte måneder. Han afventer også stadig dom i en anden sag om besiddelse af børneporno, som politiet fandt på hans harddisk.

Jake Davis fungerede som talsmand for gruppen og han fik 24 måneders fængsel. Mustafa al-Bassam slap med en betinget dom på 20 måneder samt 300 timers samfundstjeneste.

"De ville more sig og skabe kaos og ødelæggelse. De var helt ligeglade med andres privatsfære, men skjulte deres egen identitet," hedder det i dommerens begrundelse.

Gruppens medlemmer var spredt over et stort område - en af dem boede på Shetland-øerne - og de mødte aldrig hinanden fysisk inden politiet fik fat i dem.

Navnet LulzSec er en kombination af flertalsformen af "lol" (laughing out loud) og en forkortelse for "Security". På Twitter beskriver gruppen sig selv som "verdens ledere inden for høj-kvalitets underholdning på din bekostning".

Statsanklageren betegner gruppens aktioner som "feje og hævngerrige" i et interview med BBC og understreger samtidig, at dommen skal ses som en advarsel til andre cyberkriminelle.

Sidste år kom det frem, at LulzSec-anføreren Hector Xavier Monsegur - bedre kendt som Sabu - har arbejdet for politiet og udleveret informationer om de andre medlemmer til myndighederne.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Salesforce

    Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

    Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S