Nu kan du få 1 terabyte gratis plads hos Flickr

Yahoo har relanceret sin fototjeneste Flickr med 1 terabyte gratis plads til brugernes billeder og videoer.

Artikel top billede

Yahoo-chef Marissa Meyer kunne mandag præsentere en ny version af den populære fototjeneste Flickr. Nu har brugerne adgang til 1 terabyte gratis lagerplads til deres billeder og videoer. Det skulle være nok til at uploade en kvart million billeder med en opløsning på 14 megapixel.

Den maksimale størrelse for det enkelte billede er på 200 MB. Flickr understøtter nu video i Full HD-opløsning med en længde på op til tre minutter.

Fototjenesten har også fået et nyt mobilinspireret design, hvor billederne nu vises i stort format med tynde rammer. Der er plads til langt flere billeder på hver skærmvisning, og nu kan man scrolle nedad for at hente flere fotos på samme side.

Den gratis version af Flickr skal finansieres med reklamebannere. Hvis man vil slippe for annoncerne, kan man betale 50 dollar om året for en reklamefri version. Der er også en Doublr-konto med 2 TB plads, der koster 500 dollar årligt.

De gamle Flickr Pro-konto tilbydes ikke længere, men eksisterende konti fortsætter og kan også fornyes.

Samtidig har Yahoo udgivet en ny version af sin Flickr-app til Android med billeder i stort format og nye simple værktøjer til billedredigering.

Yahoo har netop købt blogging-platformen Tumblr, der også skal kombineres med Flickr. Det kan f.eks. tænkes, at Tumblr-billeder fremover skal ligge på Flickr.

Den gamle stjerne fra web 2.0 er falmet lidt i de seneste år, hvor Flickr har været langsom til at reagere på den mobile revolution - de fleste billeder bliver efterhånden taget med smartphones - mens andre tjenester som Instagram har forstået at udnytte denne trend. Instagram blev solgt til Facebook sidste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet