Nu kan du få 1 terabyte gratis plads hos Flickr

Yahoo har relanceret sin fototjeneste Flickr med 1 terabyte gratis plads til brugernes billeder og videoer.

Artikel top billede

Yahoo-chef Marissa Meyer kunne mandag præsentere en ny version af den populære fototjeneste Flickr. Nu har brugerne adgang til 1 terabyte gratis lagerplads til deres billeder og videoer. Det skulle være nok til at uploade en kvart million billeder med en opløsning på 14 megapixel.

Den maksimale størrelse for det enkelte billede er på 200 MB. Flickr understøtter nu video i Full HD-opløsning med en længde på op til tre minutter.

Fototjenesten har også fået et nyt mobilinspireret design, hvor billederne nu vises i stort format med tynde rammer. Der er plads til langt flere billeder på hver skærmvisning, og nu kan man scrolle nedad for at hente flere fotos på samme side.

Den gratis version af Flickr skal finansieres med reklamebannere. Hvis man vil slippe for annoncerne, kan man betale 50 dollar om året for en reklamefri version. Der er også en Doublr-konto med 2 TB plads, der koster 500 dollar årligt.

De gamle Flickr Pro-konto tilbydes ikke længere, men eksisterende konti fortsætter og kan også fornyes.

Samtidig har Yahoo udgivet en ny version af sin Flickr-app til Android med billeder i stort format og nye simple værktøjer til billedredigering.

Yahoo har netop købt blogging-platformen Tumblr, der også skal kombineres med Flickr. Det kan f.eks. tænkes, at Tumblr-billeder fremover skal ligge på Flickr.

Den gamle stjerne fra web 2.0 er falmet lidt i de seneste år, hvor Flickr har været langsom til at reagere på den mobile revolution - de fleste billeder bliver efterhånden taget med smartphones - mens andre tjenester som Instagram har forstået at udnytte denne trend. Instagram blev solgt til Facebook sidste år.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS