ComOFF: Lær nu for pokker at holde den mobil ordentligt

Kender du dem, der ikke har fattet, hvordan de optager video korrekt med deres mobiler? De lider af 'Vertical Video Syndrome' og får en opsang og en lille sviner i denne video.

Artikel top billede

Det burde ikke være så svært, men alligevel går det rigtig ofte galt. Tag et kig på YouTube. 

Der findes massevis af videoer, som er optaget med mobiler, hvor de levende billeder ikke er optaget i 16:9-format, eller noget der ligner.

Mobilens ejermand har nemlig holdt telefonen på højkant i stedet for horisontalt.

Mens det måske i nogle situationer er mere behageligt at holde telefonen på denne måde, så er resultatet noget juks.

For når den 'aflange' video uploades på nettet, ser det tåbeligt ud. Der giver nemlig store, sorte bjælker omkring de levende billeder.

'Vertical Video Syndrome' kaldes det, hvis man ikke kan finde ud af at betjene mobilen korrekt.

I hvert fald hvis man spørger de to dukker Glove og Boots, som ligner noget, der er stukket af fra Muppet Show.  

De har brygget en video sammen, der giver folk med 'Vertical Video Syndrome' en opsang og en lille sviner.

Det er underholdende - også selv om du ved, hvordan du tager ordentlig video med din mobil:

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job