ComOFF: Lær nu for pokker at holde den mobil ordentligt

Kender du dem, der ikke har fattet, hvordan de optager video korrekt med deres mobiler? De lider af 'Vertical Video Syndrome' og får en opsang og en lille sviner i denne video.

Artikel top billede

Det burde ikke være så svært, men alligevel går det rigtig ofte galt. Tag et kig på YouTube. 

Der findes massevis af videoer, som er optaget med mobiler, hvor de levende billeder ikke er optaget i 16:9-format, eller noget der ligner.

Mobilens ejermand har nemlig holdt telefonen på højkant i stedet for horisontalt.

Mens det måske i nogle situationer er mere behageligt at holde telefonen på denne måde, så er resultatet noget juks.

For når den 'aflange' video uploades på nettet, ser det tåbeligt ud. Der giver nemlig store, sorte bjælker omkring de levende billeder.

'Vertical Video Syndrome' kaldes det, hvis man ikke kan finde ud af at betjene mobilen korrekt.

I hvert fald hvis man spørger de to dukker Glove og Boots, som ligner noget, der er stukket af fra Muppet Show.  

De har brygget en video sammen, der giver folk med 'Vertical Video Syndrome' en opsang og en lille sviner.

Det er underholdende - også selv om du ved, hvordan du tager ordentlig video med din mobil:

JP/Politikens Hus

Klient Tekniker

Københavnsområdet

Statens IT

Windows Server specialist

Københavnsområdet

Paychex Europe

Product Manager, AI & Shared Capabilities

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS