ComOFF: Lær nu for pokker at holde den mobil ordentligt

Kender du dem, der ikke har fattet, hvordan de optager video korrekt med deres mobiler? De lider af 'Vertical Video Syndrome' og får en opsang og en lille sviner i denne video.

Artikel top billede

Det burde ikke være så svært, men alligevel går det rigtig ofte galt. Tag et kig på YouTube. 

Der findes massevis af videoer, som er optaget med mobiler, hvor de levende billeder ikke er optaget i 16:9-format, eller noget der ligner.

Mobilens ejermand har nemlig holdt telefonen på højkant i stedet for horisontalt.

Mens det måske i nogle situationer er mere behageligt at holde telefonen på denne måde, så er resultatet noget juks.

For når den 'aflange' video uploades på nettet, ser det tåbeligt ud. Der giver nemlig store, sorte bjælker omkring de levende billeder.

'Vertical Video Syndrome' kaldes det, hvis man ikke kan finde ud af at betjene mobilen korrekt.

I hvert fald hvis man spørger de to dukker Glove og Boots, som ligner noget, der er stukket af fra Muppet Show.  

De har brygget en video sammen, der giver folk med 'Vertical Video Syndrome' en opsang og en lille sviner.

Det er underholdende - også selv om du ved, hvordan du tager ordentlig video med din mobil:

Akademikernes A-kasse

Data Engineer til Akademikernes A-kasse

Københavnsområdet

KMD A/S

Compliance Officer

Københavnsområdet

Økonomistyrelsen

Processtærk it-profil til Statens BI

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura