ComOFF: Lær nu for pokker at holde den mobil ordentligt

Kender du dem, der ikke har fattet, hvordan de optager video korrekt med deres mobiler? De lider af 'Vertical Video Syndrome' og får en opsang og en lille sviner i denne video.

Artikel top billede

Det burde ikke være så svært, men alligevel går det rigtig ofte galt. Tag et kig på YouTube. 

Der findes massevis af videoer, som er optaget med mobiler, hvor de levende billeder ikke er optaget i 16:9-format, eller noget der ligner.

Mobilens ejermand har nemlig holdt telefonen på højkant i stedet for horisontalt.

Mens det måske i nogle situationer er mere behageligt at holde telefonen på denne måde, så er resultatet noget juks.

For når den 'aflange' video uploades på nettet, ser det tåbeligt ud. Der giver nemlig store, sorte bjælker omkring de levende billeder.

'Vertical Video Syndrome' kaldes det, hvis man ikke kan finde ud af at betjene mobilen korrekt.

I hvert fald hvis man spørger de to dukker Glove og Boots, som ligner noget, der er stukket af fra Muppet Show.  

De har brygget en video sammen, der giver folk med 'Vertical Video Syndrome' en opsang og en lille sviner.

Det er underholdende - også selv om du ved, hvordan du tager ordentlig video med din mobil:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job