Dansk netboghandel: Så meget sparer vi på det lavere dankort-gebyr

Den danske internetboghandel Saxo lover, at kunderne kommer til at mærke det lavere dankort-gebyr.

Artikel top billede

Der var glæde at spore hos den danske internetboghandel Saxo, da Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen i går afgjorde, at gebyret for dankortbetalinger på nettet skal nedsættes med 70 øre fra 1,90 kroner til 1,20 kroner.

"Vi er super-glade for afgørelsen, og vores økonomichef vurderer, at det sandsynligvis vil give os en besparelse på 300.000 kroner alene i år," siger Jørgen Balle Olesen, der er administrerende direktør for internetboghandlen Saxo.

Saxo rykkede tidligere på året sit salg af digitale produkter, der primært består af ebøger og digitale lydbøger, til Luxemborg, mens salget af fysiske produkter stadigvæk foregår med udgangspunkt i Danmark.

Kunder, der handler med Saxo i Luxemborg, betaler med Visa og ikke med Dankort og bliver derfor ikke ramt af gebyret.

"Men vores fysiske salg udgør stadigvæk 90 procent af vores forretning, og derfor har dankortgebyret stadigvæk stor betydning for os," siger Jørgen Balle Olesen.

Dobbelt så dyrt

Indtil gebyrnedsættelsen træder i kraft, betaler de fleste netbutikker et dankort-gebyr, der er dobbelt så stort, som det der betales i en fysisk butik.

En del af forklaringen på det høje gebyr er, at gebyret har været med til at betale for opbygningen af den digitale infrastruktur, der blev etableret, da det i 1999 blev gjort muligt at betale med dankort på nettet. 

Jørgen Balle Olesen har derfor også en forventning om, at dankort-gebyret på nettet med tiden vil blive sat yderligere ned.

"Udgifterne til tjenesten må jo efterhånden være afskrevet, og eftersom volumen for brug af dankort på nettet stiger, så mener jeg også, at det hele tiden er nødvendigt at kigge på, om gebyrprisen er rigtig," siger Jørgen Balle Olesen.

Saxo: Nets bør tilbagebetale gebyr
Gebyrnedsættelsen kommer, efter at Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen sidste år afgjorde, at Nets, der har monopol på dankortbetalingerne, har misbrugt sin markedsposition til at kræve for høje gebyrer.

Derfor er Jørgen Balle Olesen skuffet over, at Nets ikke også er blevet pålagt at skulle tilbagebetale nogle af de penge, som der igennem de seneste år er blevet indbetalt i gebyrer.

"Der er jo tale om mange penge, som butikkerne gennem årerne har indbetalt for meget. Det drejer sig om millioner af kroner, der også vil kunne komme kunderne til gode," siger han.

Nu siger du, at det kunne komme kunderne til gode. Men tror du helt alvorligt, at kunderne vil komme til at mærke gebyrnedsættelsen?

"Det vil kunderne helt sikkert, fordi konkurrencen på nettet er så hård, at alt, hvad der på den ene eller anden måde kan spares, bliver givet videre til kunderne," siger Jørgen Balle Olesen.

Læs også:

Nets skal sænke gebyret: Nu bliver det (lidt) billigere at handle på nettet 

Netbutikker: Vi er malkekvæg for Nets

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse