Her er årets bedste danske webbutikker

Årets E-handelspris blev uddelt i aftes. Med flere gengangere på podiet.

Artikel top billede

Unisport.dk er landets bedste webshop.

Det afslørede juryen ved E-handelsprisen 2013 i aftes.

I alt 12 tjenester og butikker gik hjem med en pris, men hovedprisen gik altså til sportsbutikken. Ifølge juryen fortjener
Unisport hæder, fordi butikken både forstår at skabe relationer med sine kunder - og samtidig tjene penge og forøge væksten år efter år.

"De elsker fodbold. Unisports model med både at være en webshop og et medie har vist vejen til brugernes hjerter. Unisport leverer unikt indhold på deres web-tv-platform, og brugerne kan tjekke fodboldstøvlerne og pasformen gennem avancerede 3D-scanninger af pasform og endda få leveret inden for tre timer. De har 75.000 fans på Facebook, deres web-tv har flere end 300.000 visninger pr. måned. De voksede med 45 procent sidste år - og tjente penge," lød juryens begrundelse.

Ved modtagelsen af prisen indrømmede Unisport, at det netop er de mange aktiviteter, der er med til at skabe en sund webforretning.

"Ved ikke at fokusere på salg - skaber vi rigtigt mange salg".

Unisport skal nu repræsentere Danmark ved den europæiske finale "European E-commerce Awards" i Barcelona.

Lækkert hår og skateboards

De 12 priser blev fordelt mellem både B2C og B2B-firmaer. Se samtlige vindere i boksen til højre.

Som nye e-handelsvirksomhed vandt Autouncle. Det er en tjeneste, der hjælper bilkøbere. Du kan læse mere om Autouncle i ComONs omtale her.

Priserne for "Bedste marketing kampagne" og "Bedste værktøj til e-handel" gik til Miinto, der tidligere har vundet E-handelspriser. Danske Bank vandt for "Mobil e-handel og services" og vvs-grossisten Brødrene Dahl vandt i B2B-kategorien.

SmartGuy fik prisen "Cross-border" for sin evne til at bringe forretningen ud til udlandet, hvilket firmaet snart gør i bogstavelig forstand ved at flytte sit lager fra Sjælland til Polen.

I den brugerbestemte kategori formåede Nicehair.dk. der forhandler hårprodukter, at få flest af de 40.000 stemmer.
 
E-handelsprisen uddeles hvert år af FDIH (Foreningen for Dansk Internethandel). Sidste år gik prisen til SmartGuy. Tidligere år er prisen gået til Nemlig.com og Coolshop. E-handelsprisen blev uddelt første gang i år 2000.

Tweets about "#ehandelsprisen"

Læses lige nu

    NOVAX A/S

    Developer

    Midtjylland

    Everllence

    Head of Digital Solutions

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

    Forretningsudvikler til procesoptimering

    Midtjylland

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect