Her er årets bedste danske webbutikker

Årets E-handelspris blev uddelt i aftes. Med flere gengangere på podiet.

Artikel top billede

Unisport.dk er landets bedste webshop.

Det afslørede juryen ved E-handelsprisen 2013 i aftes.

I alt 12 tjenester og butikker gik hjem med en pris, men hovedprisen gik altså til sportsbutikken. Ifølge juryen fortjener
Unisport hæder, fordi butikken både forstår at skabe relationer med sine kunder - og samtidig tjene penge og forøge væksten år efter år.

"De elsker fodbold. Unisports model med både at være en webshop og et medie har vist vejen til brugernes hjerter. Unisport leverer unikt indhold på deres web-tv-platform, og brugerne kan tjekke fodboldstøvlerne og pasformen gennem avancerede 3D-scanninger af pasform og endda få leveret inden for tre timer. De har 75.000 fans på Facebook, deres web-tv har flere end 300.000 visninger pr. måned. De voksede med 45 procent sidste år - og tjente penge," lød juryens begrundelse.

Ved modtagelsen af prisen indrømmede Unisport, at det netop er de mange aktiviteter, der er med til at skabe en sund webforretning.

"Ved ikke at fokusere på salg - skaber vi rigtigt mange salg".

Unisport skal nu repræsentere Danmark ved den europæiske finale "European E-commerce Awards" i Barcelona.

Lækkert hår og skateboards

De 12 priser blev fordelt mellem både B2C og B2B-firmaer. Se samtlige vindere i boksen til højre.

Som nye e-handelsvirksomhed vandt Autouncle. Det er en tjeneste, der hjælper bilkøbere. Du kan læse mere om Autouncle i ComONs omtale her.

Priserne for "Bedste marketing kampagne" og "Bedste værktøj til e-handel" gik til Miinto, der tidligere har vundet E-handelspriser. Danske Bank vandt for "Mobil e-handel og services" og vvs-grossisten Brødrene Dahl vandt i B2B-kategorien.

SmartGuy fik prisen "Cross-border" for sin evne til at bringe forretningen ud til udlandet, hvilket firmaet snart gør i bogstavelig forstand ved at flytte sit lager fra Sjælland til Polen.

I den brugerbestemte kategori formåede Nicehair.dk. der forhandler hårprodukter, at få flest af de 40.000 stemmer.
 
E-handelsprisen uddeles hvert år af FDIH (Foreningen for Dansk Internethandel). Sidste år gik prisen til SmartGuy. Tidligere år er prisen gået til Nemlig.com og Coolshop. E-handelsprisen blev uddelt første gang i år 2000.

Tweets about "#ehandelsprisen"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Thales

    AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

    Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura