Facebook stopper europæisk lancering af HTC First

De negative kundereaktioner i USA har fået Facebook til at trække i nødbremsen.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere set nærmere på Facebooks store forsøg på at skabe en social oplevelse på Android-telefoner, Facebook Home. "Frustrerende, fejlfyldt - og langt fra færdigbagt," lød kommentaren fra ComON's anmelder. Derfor blev Facebook Home da også afinstalleret igen allerede efter en uge.

Nu ser det ud til, at Facebook selv har opdaget, at noget er galt. Ifølge Engadget har man besluttet at aflyse lanceringen af HTC First i Storbritannien. Det er den første smartphone, hvor Facebook Home er præinstalleret. De forhåndsbestillinger på telefonen, der allerede er modtaget, bliver nu annulleret.

Engadget skriver også, at det er Facebook selv og ikke HTC eller de europæiske teleselskaber, der har besluttet at stoppe lanceringen.

Begrundelsen skulle være de negative reaktioner fra kunderne i USA. Ifølge teleselskabet EE vil Facebook nu lave en række forbedringer i Home, inden HTC First bliver lanceret i andre lande.

"Facebook har besluttet at fokusere på at tilføje nye muligheder for personalisering i Facebook Home over de kommende måneder. Mens de arbejder på at skabe en bedre Facebook Home oplevelse, har de anbefalet at vente med at lancere HTC First i Storbritannien," hedder det i en udtalelse fra EE.

Facebook bekræfter over for The Verge, at man har valgt at udskyde den europæiske lancering.

Teleselskabet AT&T har angiveligt kun solgt 15.000 eksemplarer af HTC First i USA og har nu valgt at sende resten af sin lagerbeholdning tilbage til HTC.

Det er ikke nødvendigt at købe HTC First for at få Facebook Home. Softwaren kan hentes gratis til Android i Google Play butikken, men den kører dog ikke på alle Android-telefoner. Der er tale om en Facebook-centreret brugerflade, som ligger oven på Android og skal forvandle det til en mere social oplevelse.

Facebook har lovet, at man fremover kommer med opdateringer til Home hver måned.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S