Facebook stopper europæisk lancering af HTC First

De negative kundereaktioner i USA har fået Facebook til at trække i nødbremsen.

Artikel top billede

Her på ComON har vi tidligere set nærmere på Facebooks store forsøg på at skabe en social oplevelse på Android-telefoner, Facebook Home. "Frustrerende, fejlfyldt - og langt fra færdigbagt," lød kommentaren fra ComON's anmelder. Derfor blev Facebook Home da også afinstalleret igen allerede efter en uge.

Nu ser det ud til, at Facebook selv har opdaget, at noget er galt. Ifølge Engadget har man besluttet at aflyse lanceringen af HTC First i Storbritannien. Det er den første smartphone, hvor Facebook Home er præinstalleret. De forhåndsbestillinger på telefonen, der allerede er modtaget, bliver nu annulleret.

Engadget skriver også, at det er Facebook selv og ikke HTC eller de europæiske teleselskaber, der har besluttet at stoppe lanceringen.

Begrundelsen skulle være de negative reaktioner fra kunderne i USA. Ifølge teleselskabet EE vil Facebook nu lave en række forbedringer i Home, inden HTC First bliver lanceret i andre lande.

"Facebook har besluttet at fokusere på at tilføje nye muligheder for personalisering i Facebook Home over de kommende måneder. Mens de arbejder på at skabe en bedre Facebook Home oplevelse, har de anbefalet at vente med at lancere HTC First i Storbritannien," hedder det i en udtalelse fra EE.

Facebook bekræfter over for The Verge, at man har valgt at udskyde den europæiske lancering.

Teleselskabet AT&T har angiveligt kun solgt 15.000 eksemplarer af HTC First i USA og har nu valgt at sende resten af sin lagerbeholdning tilbage til HTC.

Det er ikke nødvendigt at købe HTC First for at få Facebook Home. Softwaren kan hentes gratis til Android i Google Play butikken, men den kører dog ikke på alle Android-telefoner. Der er tale om en Facebook-centreret brugerflade, som ligger oven på Android og skal forvandle det til en mere social oplevelse.

Facebook har lovet, at man fremover kommer med opdateringer til Home hver måned.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S