CBC-chef: Krisen er forbi

Trods trusler kommer der altid nye muligheder, lyder det fra CBC-kæden, der fejrer jubilæum på chefkonference i Århus.

Artikel top billede

"I starten blev vi nok betragtet lidt som en gøgeunge, som fik bedre priser, end vi havde fortjent. Men i dag bliver vi betragtet som en troværdig partner," lyder det fra CBC-direktør Peder Hvejsel til CBC-kædens årlige Chefkonference, hvor man i år fejrer 20 års jubilæum.

Startskuddet kom, da Commodore Computer stoppede leveringen af computere i 1993. Her stod en række Commodore Business Partners i Danmark med et dilemma: Hvad skulle de nu sælge?

De tog tyret ved hornet og startede CBC, som i dag har en stor del af de tilbageværende små lokale it-forhandlere som medlemmer.

"Vi er jo dem, der har overlevet. Der er ikke mange andre tilbage derude i dag," konstaterer Peder Hvejsel til konferencen, hvor omkring 100 er mødt op.

Han indrømmer blankt over for de fremmødte forhandlere, at det ikke kun er et glansbillede.

"Den største trussel lige nu er det skifte, der er ved at ske til nye enheder som iPads og tablets. Der har vi ikke ikke samme marketshare, som vi har på pc'er," siger han og fortsætter:

"Derfor er vi nødt til at tænke på nye veje og nye forretningsområder."

Han mener dog, at CBC-kæden ved at overleve gennem 20 år har påvist sin værdi og evne til at overleve.

"Krisen er jo reelt forbi, og som Alexander Graham Bell har sagt: Hver gang der lukkes en dør, så åbnes der en ny. I stedet for at græde over den dør, der lukker, så skal vi se efter den dør, der åbner," slår Peder Hvejsel fast.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS