Snart bliver det meget lettere at skifte mellem trådløse netværk

Nye standarder skal gøre det meget nemmere at roame mellem trådløse netværk. Samtidig kan de aflaste mobilnettet.

Artikel top billede

Som mobiltelefon-bruger kan man uden problemer skifte mellem forskellige celler, byer og endda lande uden at skulle foretage sig noget, men det er stadig meget sværere at skifte mellem trådløse netværk (Wi-Fi). Det kræver typisk, at man skal vælge det rigtige hotspot og logge sig på med brugernavn og adgangskode, hver gang man kommer til et nyt net.

Nu er der udsigt til, at det kan blive lige så nemt at skifte til et nyt trådløst netværk som at bevæge sig rundt mellem mobilceller. Det skriver CNET.

Det skyldes en række nye standarder for trådløse netværk. Wi-Fi Alliance har nu certificeret de første enheder under den såkaldte Passpoint-standard, også kaldet Hotspot 2.0.

Denne standard definerer, hvordan trådløse klienter og basestationer skal forhandle om at oprette en forbindelse automatisk.

Sammen med en anden ny standard fra Wireless Broadband Alliance, kaldet Next Generation Hotspot, skal den bane vejen for, at der kan etableres roaming-partnerskaber mellem mobiloperatører og Wi-Fi-udbydere.

Det betyder eksempelvis, at man kan starte en telefonsamtale på et 3G-net og så fortsætte samtalen på en anden udbyders Wi-Fi-netværk uden at afbryde den.

Flere af verdens største teleselskaber som AT&T, T-Mobile, NTT DoCoMo og BT har netop afsluttet forsøg med Next Generation Hotspot. Det ventes, at de første teleoperatører vil understøtte standarden fra næste år.

Det betyder reelt, at det enkelte Wi-Fi hotspot kommer til at fungere som endnu en mobilcelle. Roaming sker helt automatisk, og brugeren behøver ikke indtaste adgangsdata for at logge sig på.

For teleselskaberne betyder det, at de kan forbedre deres dækning i områder, hvor mobilsignalet er svagt - eksempelvis inde i bygninger. Det kan også bruges til at aflaste mobilnettet ved at flytte en del af trafikken over på Wi-Fi.

Den enkelte bruger mærker ikke, om man er koblet op med 3G/4G eller Wi-Fi. Det sker helt transparent i baggrunden.

De nye roaming-aftaler kan også betyde, at brugerne fremover kommer til at betale for trafikforbruget i trådløse netværk - ligesom det typisk sker i dagens mobilnet. Men det kan også tænkes, at de fleste Wi-Fi hotspots bliver finansieret ved at vise målrettede annoncer til brugerne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S