Microsoft-veteran skal få dansk it-komet tilbage på sporet

Efter millionunderskud skal der fokus på salget, siger nybagt direktør for dansk sikkerhedsfirma.

Artikel top billede

Efter stagnerende vækst og et regnskabsmæssigt hul i jorden på 20 millioner kroner har det danske sikkerhedsfirma Secunia hentet Microsoft- og Damgaard-veteranen Peter Colsted ind som redningsmand. Colsted starter sit nye job 1. juli.

Den nye Secunia-direktør kommer med 12 års erfaring fra Microsoft, hvor han senest har været chef for udvikling af nye forretningsområder - Incubation Organization - i EMEA-regionen. Han har desuden en fortid som blandt andet landechef hos Damgaard. Han afløser en anden tidligere Damgaard-medarbejder, Thomas Zeihlund, som i april blev lempet ud af døren.

"Jeg har egentlig altid haft en lille CEO-spire i maven, og så dukkede muligheden op hos Secunia. Grunden til, at jeg blev valgt, var, at ejerne gerne ville have en CEO med salgserfaring," siger Peter Colsted.

Op mod halvdelen af Secunias omsætning ligger på det amerikanske marked, og på produktsiden leverer man både til de helt store enterprisekunder og til SMB-markedet, ligesom Secunia også tilbyder en freeware-version til private brugere.

Secunia er siden opstarten i 2002 vokset eksplosivt til en årlig omsætning på knap 120 millioner kroner. I 2012 måtte man dog lægge ryg til et underskud på 20,6 millioner kroner og en beskeden vækst i omsætningen på knap fem procent. Allerede i foråret 2012 var selskabet gennem en fyringsrunde, hvor man skilte sig af med 13 ansatte.

"20 millioner kroner i underskud er jo også slags penge, især når man har været vant til, at det går godt. Hvis man kun har oplevet vækst, fra man startede i 2002, har man jo givetvis sat sine omkostninger efter, at væksten vil fortsætte. Derfor har man været nødt til at tilpasse omkostningerne. Vi har et fantastisk produkt, som er bredt anerkendt og har vundet flere priser. Men det er på salgssiden, at vi primært skal sætte ind for at komme på vækstsporet igen," siger Peter Colsted.

"I dag er vi baseret på telefonsalg, men spørgsmålet er, om vi skal kigge på, hvordan vores kanalstrategi skal være, og om vi kan sælge mere online i visse af vores markedssegmenter," uddyber han.

Secunia ejes af bred kreds af investorer med stifteren Niels Henrik Rasmussen som den mest prominente. Desuden har kapitalfonden Dansk Kapital Anlæg skudt penge i selskabet.

Læs mere:

Dansk sikkerhedsfirma fyrer hver 10. medarbejder
Dansk vækst-komet massehyrer efter rekordregnskab
It-millionær køber sig ind i dansk vækstkomet
Secunia får tilført ny kapital

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Infrastruktur | København

Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

Digital transformation | Aarhus C

Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS