Ib Kunøe optager gigantlån i Atea

Nye virksomhedsobligationer for 300 millioner kroner kan både bruges til nye opkøb eller til at forkæle aktionærerne, lyder det fra it-investoren.

Artikel top billede

Trods en bugnende pengekasse planlægger it-giganten Atea at udstede virksomhedsobligationer for op mod 300 millioner kroner. Det fremgår af en meddelelse fra selskabet til børsen i Oslo.

Med de nye obligationer sikrer Atea sig ifølge hovedaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe adgang til finansiering til en lavere rente, end hvad han kan få hos sin faste bankforbindelse, Nordea. Kunøe peger dog på, at Atea i sine seneste tre regnskaber har været gældfri.

"Det er ikke sådan lige, fordi jeg behøver pengene, men det er jo billigt for øjeblikket, og vi vil gerne prøve, hvad det vil sige at udstede nogle virksomhedsobligationer. Man skal jo låne pengene, når man ikke har behov for dem, og lige for øjeblikket er det jo vældig billigt. Nu prøver vi at tage en lille slat ind og se, hvordan det virker," siger Ib Kunøe.

Han har dog efter eget udsagn ikke har øremærket, hvad de mange rare penge skal bruges til. Han peger dog på, at Atea hen over året optager kortfristede lån for at finansiere sine aktiviteter. Men han vil heller ikke udelukke større udbytte til aktionærerne eller nye opkøb.

"Midt på året har vi jo en forholdsvis stor gæld på et par milliarder eller sådan noget. Men man kan jo bruge pengene til mange ting: Opkøb eller man kan betale dem i udbytte. Man kan gøre alle mulige forskellige ting. Men det er også meget sjovt at se, hvordan markedet reagerer, og hvad kursen bliver," siger han.

"Vi er jo blevet en decideret udbytteaktie, som har betalt op til ni procent i udbytte. Det er den profil, vi går efter, da nu de her salgsforhandlinger gik i vasken sidste år. Så ændrer vi karakter og tiltrækker nogle andre typer investorer, som gerne vil have et stabilt udbytte," lyder det fra Ib Kunøe.

Læs også:

Kunøe forgylder Atea-aktionærer - og sig selv

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium


Salget af Atea røget i vasken

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS