Ib Kunøe optager gigantlån i Atea

Nye virksomhedsobligationer for 300 millioner kroner kan både bruges til nye opkøb eller til at forkæle aktionærerne, lyder det fra it-investoren.

Artikel top billede

Trods en bugnende pengekasse planlægger it-giganten Atea at udstede virksomhedsobligationer for op mod 300 millioner kroner. Det fremgår af en meddelelse fra selskabet til børsen i Oslo.

Med de nye obligationer sikrer Atea sig ifølge hovedaktionær og bestyrelsesformand Ib Kunøe adgang til finansiering til en lavere rente, end hvad han kan få hos sin faste bankforbindelse, Nordea. Kunøe peger dog på, at Atea i sine seneste tre regnskaber har været gældfri.

"Det er ikke sådan lige, fordi jeg behøver pengene, men det er jo billigt for øjeblikket, og vi vil gerne prøve, hvad det vil sige at udstede nogle virksomhedsobligationer. Man skal jo låne pengene, når man ikke har behov for dem, og lige for øjeblikket er det jo vældig billigt. Nu prøver vi at tage en lille slat ind og se, hvordan det virker," siger Ib Kunøe.

Han har dog efter eget udsagn ikke har øremærket, hvad de mange rare penge skal bruges til. Han peger dog på, at Atea hen over året optager kortfristede lån for at finansiere sine aktiviteter. Men han vil heller ikke udelukke større udbytte til aktionærerne eller nye opkøb.

"Midt på året har vi jo en forholdsvis stor gæld på et par milliarder eller sådan noget. Men man kan jo bruge pengene til mange ting: Opkøb eller man kan betale dem i udbytte. Man kan gøre alle mulige forskellige ting. Men det er også meget sjovt at se, hvordan markedet reagerer, og hvad kursen bliver," siger han.

"Vi er jo blevet en decideret udbytteaktie, som har betalt op til ni procent i udbytte. Det er den profil, vi går efter, da nu de her salgsforhandlinger gik i vasken sidste år. Så ændrer vi karakter og tiltrækker nogle andre typer investorer, som gerne vil have et stabilt udbytte," lyder det fra Ib Kunøe.

Læs også:

Kunøe forgylder Atea-aktionærer - og sig selv

Sådan har Ib Kunøe opbygget sit enorme imperium


Salget af Atea røget i vasken

Riskpoint A/S (Riskpoint Solutions Limited)

IT Business Analyst

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

Thomas Fossing

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S