Salget af Atea røget i vasken

Ib Kunøe opgiver planerne om at sælge sin ejerandel i Danmarks største it-forhandler.

Artikel top billede

Forhandlingerne mellem it-investoren og hovedaktionæren i Atea, Ib Kunøe og en indtil videre ukendt kapitalfond, om overtagelse af Atea er strandet.

Atea oplyser her til aften i en meddelelse, at forhandlingerne mellem selskabet Systemintegration Aps og den mulige køber er blevet afsluttet, uden at man er nået frem til en aftale.

Ateas koncernchef Claus Hougesen bekræfter overfor CRN, at det ikke er lykkedes parterne at få enderne til at mødes. Han antyder samtidig, at sammenbruddet i forhandlingerne skyldes, at den interesserede køber ikke har villet garantere at bevare Atea som en samlet enhed.

"Det er vores hovedejers beslutning at opgive forhandlingerne. Jeg og mine kolleger i Atea vil gerne, at vi har en ejerkreds, som holder fast i den plan, der ligger for selskabet. Så nu fastholder vi den nuværende børsnoterede platform. Det er jeg egentlig meget tilfreds med." siger Claus Hougesen.

Læs mere:

Han ved angiveligt endnu ikke, hvad der er årsag til forhandlingssammenbruddet.

"Vi har en række interessenter med forskelige ejerandele med Ib Kunøe som den største. Spørgsmålet i den slags forhandlinger er jo, om man kan blive enig eller ej, og det har man åbenbart ikke kunnet i denne sammenhæng, og jeg ved ganske enkelt ikke hvad forhandlingerne er strandet på," siger Claus Hougesen.

Ib Kunøe ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs mere:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos