Zuckerberg tvunget til at svare på spøjse spørgsmål

Ved firmaets første aktionærmøde havde Zuckerberg mest travlt med at hjælpe forvirrede aktionærer.

Artikel top billede

Normalt investerer man aktier med forhåbning om en økonomisk gevinst på længere sigt. Men når det kommer til Facebook-aktionærer, så er den bagvedliggende årsag måske en anden.

På det første aktionærmøde for Facebook viste det sig nemligt, at de fremmødte i mindre grad var interesseret i økonomi og selve forretningen. De var mest interesseret i selve Facebook. Og deres problemer med tjenesten.

Mark Zuckerberg skulle for eksempel svare en ældre dame, der gerne ville vide, hvornår hendes yndlings Facebook-spil Gardens of Time kommer ud af beta.

Det er selvfølgelig smart at skaffe sig adgang til mødet og kræve svar direkte fra hestens mule, men Mark Zuckerberg havde svært ved at svare på de lavpraktiske spørgsmål.

En far med en teenage-datter ville gerne have flere forældrekontrolsindstillinger. Mens en anden godt kunne tænke sig en Facebook light-version, der ikke tager så lang tid at loade.

En tredje havde svært ved at gennemskue Facebooks privatlivsindstillinger, og at han ikke kunne finde ud af at bruge den mobile app.

En fjerde ville gerne have et Facebook kundeservice-telefonnummer, han kan ringe til, når han får problemer. Det skriver CNET.

Den mest højlydte klage kom fra en kvinde, som krævede, at Facebook stoppede med at filtrere og prioritere hendes indhold og i stedet gjorde nyhedsrullen helt kronologisk.

Aktien i bedring

Lige efter Facebook gik på børsen sidste år tog kursen et ordentligt styrtdyk (Se udviklingen i boksen her på siden).

Og selv om den langsomt har været i bedring, så brugte mange tidlige investorer også aktionærmødet til at lufte deres utilfredshed med investeringen.

Men en ældre kvinde fik også lejlighed til at lovprise den ellers kritiserede sociale platform.

"Jeg siger jer: I er fantastiske! Tak for at give os dette program," sagde hun henvendt firmaets ledelse.

LÆS OGSÅ:

Chefer blokerer ansattes adgang til Facebook

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,