Zuckerberg tvunget til at svare på spøjse spørgsmål

Ved firmaets første aktionærmøde havde Zuckerberg mest travlt med at hjælpe forvirrede aktionærer.

Artikel top billede

Normalt investerer man aktier med forhåbning om en økonomisk gevinst på længere sigt. Men når det kommer til Facebook-aktionærer, så er den bagvedliggende årsag måske en anden.

På det første aktionærmøde for Facebook viste det sig nemligt, at de fremmødte i mindre grad var interesseret i økonomi og selve forretningen. De var mest interesseret i selve Facebook. Og deres problemer med tjenesten.

Mark Zuckerberg skulle for eksempel svare en ældre dame, der gerne ville vide, hvornår hendes yndlings Facebook-spil Gardens of Time kommer ud af beta.

Det er selvfølgelig smart at skaffe sig adgang til mødet og kræve svar direkte fra hestens mule, men Mark Zuckerberg havde svært ved at svare på de lavpraktiske spørgsmål.

En far med en teenage-datter ville gerne have flere forældrekontrolsindstillinger. Mens en anden godt kunne tænke sig en Facebook light-version, der ikke tager så lang tid at loade.

En tredje havde svært ved at gennemskue Facebooks privatlivsindstillinger, og at han ikke kunne finde ud af at bruge den mobile app.

En fjerde ville gerne have et Facebook kundeservice-telefonnummer, han kan ringe til, når han får problemer. Det skriver CNET.

Den mest højlydte klage kom fra en kvinde, som krævede, at Facebook stoppede med at filtrere og prioritere hendes indhold og i stedet gjorde nyhedsrullen helt kronologisk.

Aktien i bedring

Lige efter Facebook gik på børsen sidste år tog kursen et ordentligt styrtdyk (Se udviklingen i boksen her på siden).

Og selv om den langsomt har været i bedring, så brugte mange tidlige investorer også aktionærmødet til at lufte deres utilfredshed med investeringen.

Men en ældre kvinde fik også lejlighed til at lovprise den ellers kritiserede sociale platform.

"Jeg siger jer: I er fantastiske! Tak for at give os dette program," sagde hun henvendt firmaets ledelse.

LÆS OGSÅ:

Chefer blokerer ansattes adgang til Facebook

Annonce

Gyldendal A/S

Erfaren udvikler med AI-fokus

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

KMD A/S

Senior Java Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network