Zuckerberg tvunget til at svare på spøjse spørgsmål

Ved firmaets første aktionærmøde havde Zuckerberg mest travlt med at hjælpe forvirrede aktionærer.

Artikel top billede

Normalt investerer man aktier med forhåbning om en økonomisk gevinst på længere sigt. Men når det kommer til Facebook-aktionærer, så er den bagvedliggende årsag måske en anden.

På det første aktionærmøde for Facebook viste det sig nemligt, at de fremmødte i mindre grad var interesseret i økonomi og selve forretningen. De var mest interesseret i selve Facebook. Og deres problemer med tjenesten.

Mark Zuckerberg skulle for eksempel svare en ældre dame, der gerne ville vide, hvornår hendes yndlings Facebook-spil Gardens of Time kommer ud af beta.

Det er selvfølgelig smart at skaffe sig adgang til mødet og kræve svar direkte fra hestens mule, men Mark Zuckerberg havde svært ved at svare på de lavpraktiske spørgsmål.

En far med en teenage-datter ville gerne have flere forældrekontrolsindstillinger. Mens en anden godt kunne tænke sig en Facebook light-version, der ikke tager så lang tid at loade.

En tredje havde svært ved at gennemskue Facebooks privatlivsindstillinger, og at han ikke kunne finde ud af at bruge den mobile app.

En fjerde ville gerne have et Facebook kundeservice-telefonnummer, han kan ringe til, når han får problemer. Det skriver CNET.

Den mest højlydte klage kom fra en kvinde, som krævede, at Facebook stoppede med at filtrere og prioritere hendes indhold og i stedet gjorde nyhedsrullen helt kronologisk.

Aktien i bedring

Lige efter Facebook gik på børsen sidste år tog kursen et ordentligt styrtdyk (Se udviklingen i boksen her på siden).

Og selv om den langsomt har været i bedring, så brugte mange tidlige investorer også aktionærmødet til at lufte deres utilfredshed med investeringen.

Men en ældre kvinde fik også lejlighed til at lovprise den ellers kritiserede sociale platform.

"Jeg siger jer: I er fantastiske! Tak for at give os dette program," sagde hun henvendt firmaets ledelse.

LÆS OGSÅ:

Chefer blokerer ansattes adgang til Facebook

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S