ComOFF: Hjælp, der bliver verdenskrig uden det her program

Falsk filmtrailer viser, hvordan verden vil se ud uden et afgørende stykke software.

Artikel top billede

Hvordan vil verden se ud uden Java? 

Der vil herske krig og kaos, i hvert fald hvis man skal tro en falsk filmtrailer for 'Javapocalypse'

Her slukker en præsidenten for softwaren, og så går det fuldkommen galt.

Den falske filmtrailer er en skjult reklame for den årlige konference JavaZone i Norge, og de foregående år har vi set andre underfundige videoer med Java som omdrejningspunkt, eksempelvis The Java Heist og Java-4-Ever.

I dag er vi stærkt afhængige af softwaren til eksempelvis netbanken, og det er ikke alle, som er lige begejstrede for Java.

Ifølge it-sikkerhedsfirmaet CSIS
er Java JRE (Java Runtime Environment) den software, som er den største sikkerhedssynder på en Windows-pc.

'Javapocalypse' handler dog om Java til servere, og den falske trailer har massevis af referencer til både teknik og film:

Den tidligere filmtrailer The Java Heist:

Den tidligere filmtrailer Java-4-ever:

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center i Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til Satellitkommunikation

    Københavnsområdet

    Akademikernes A-kasse

    AI Product Owner

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos