ComOFF: Hjælp, der bliver verdenskrig uden det her program

Falsk filmtrailer viser, hvordan verden vil se ud uden et afgørende stykke software.

Artikel top billede

Hvordan vil verden se ud uden Java? 

Der vil herske krig og kaos, i hvert fald hvis man skal tro en falsk filmtrailer for 'Javapocalypse'

Her slukker en præsidenten for softwaren, og så går det fuldkommen galt.

Den falske filmtrailer er en skjult reklame for den årlige konference JavaZone i Norge, og de foregående år har vi set andre underfundige videoer med Java som omdrejningspunkt, eksempelvis The Java Heist og Java-4-Ever.

I dag er vi stærkt afhængige af softwaren til eksempelvis netbanken, og det er ikke alle, som er lige begejstrede for Java.

Ifølge it-sikkerhedsfirmaet CSIS
er Java JRE (Java Runtime Environment) den software, som er den største sikkerhedssynder på en Windows-pc.

'Javapocalypse' handler dog om Java til servere, og den falske trailer har massevis af referencer til både teknik og film:

Den tidligere filmtrailer The Java Heist:

Den tidligere filmtrailer Java-4-ever:

Everllence

Head of Embedded Software Engineering

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Red Barnet

Senior Data Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet