Apple køber stort ind af chips og gør klar til nye iPhones og iPads

Chipordrerne vælter ind fra Apple, som angiveligt forbereder sig på at sende nye iPhones og iPads på markedet meget snart.

Artikel top billede

A6 hedder den seneste Apple-chip, men rygterne går samtidig også på en A7-chip til de nye enheder.

Apple har skruet gevaldigt op for chip-ordrerne, og det er et klart tegn på snarlige produktlanceringer, forlyder det.

Digitimes fra Taiwan citerer kilder i Apples forsyningskæde for, at Apple har placeret næsten dobbelt så mange ordrer på chips i tredje kvartal i år i forhold til andet kvartal - fra 20 millioner enheder til 40 millioner enheder.

Rygterne siger, at Apple vil lancere en iPhone 5S - eller en iPhone 6, en billigere iPhone Lite, femte generation af iPad og måske også en ny iPad mini, skriver Computerworlds søstermedie Macworld U.K.

Væksten i chip-ordrer kommer efter en sløv periode for Apples leverandører, som oplevede en markant nedgang i perioden fjerde kvartal 2012 til andet kvartal i år. Går det som forventet, vil væksten for alvor være tilbage for chipleverandørerne i andet halvår af 2013, som kan tegne sig for 70 procent af årets leverancer af chip til iOS-enheder.

Læs også:
Ny iPhone meget tæt på lancering
Apple drosler ned for iPhone 5 - iPhone 6 på vej

Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Senior Java Developer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,