Apple køber stort ind af chips og gør klar til nye iPhones og iPads

Chipordrerne vælter ind fra Apple, som angiveligt forbereder sig på at sende nye iPhones og iPads på markedet meget snart.

Artikel top billede

A6 hedder den seneste Apple-chip, men rygterne går samtidig også på en A7-chip til de nye enheder.

Apple har skruet gevaldigt op for chip-ordrerne, og det er et klart tegn på snarlige produktlanceringer, forlyder det.

Digitimes fra Taiwan citerer kilder i Apples forsyningskæde for, at Apple har placeret næsten dobbelt så mange ordrer på chips i tredje kvartal i år i forhold til andet kvartal - fra 20 millioner enheder til 40 millioner enheder.

Rygterne siger, at Apple vil lancere en iPhone 5S - eller en iPhone 6, en billigere iPhone Lite, femte generation af iPad og måske også en ny iPad mini, skriver Computerworlds søstermedie Macworld U.K.

Væksten i chip-ordrer kommer efter en sløv periode for Apples leverandører, som oplevede en markant nedgang i perioden fjerde kvartal 2012 til andet kvartal i år. Går det som forventet, vil væksten for alvor være tilbage for chipleverandørerne i andet halvår af 2013, som kan tegne sig for 70 procent af årets leverancer af chip til iOS-enheder.

Læs også:
Ny iPhone meget tæt på lancering
Apple drosler ned for iPhone 5 - iPhone 6 på vej

Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S