Apple køber stort ind af chips og gør klar til nye iPhones og iPads

Chipordrerne vælter ind fra Apple, som angiveligt forbereder sig på at sende nye iPhones og iPads på markedet meget snart.

Artikel top billede

A6 hedder den seneste Apple-chip, men rygterne går samtidig også på en A7-chip til de nye enheder.

Apple har skruet gevaldigt op for chip-ordrerne, og det er et klart tegn på snarlige produktlanceringer, forlyder det.

Digitimes fra Taiwan citerer kilder i Apples forsyningskæde for, at Apple har placeret næsten dobbelt så mange ordrer på chips i tredje kvartal i år i forhold til andet kvartal - fra 20 millioner enheder til 40 millioner enheder.

Rygterne siger, at Apple vil lancere en iPhone 5S - eller en iPhone 6, en billigere iPhone Lite, femte generation af iPad og måske også en ny iPad mini, skriver Computerworlds søstermedie Macworld U.K.

Væksten i chip-ordrer kommer efter en sløv periode for Apples leverandører, som oplevede en markant nedgang i perioden fjerde kvartal 2012 til andet kvartal i år. Går det som forventet, vil væksten for alvor være tilbage for chipleverandørerne i andet halvår af 2013, som kan tegne sig for 70 procent af årets leverancer af chip til iOS-enheder.

Læs også:
Ny iPhone meget tæt på lancering
Apple drosler ned for iPhone 5 - iPhone 6 på vej

Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    IT-Universitetet i København

    IT-infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job