Apple køber stort ind af chips og gør klar til nye iPhones og iPads

Chipordrerne vælter ind fra Apple, som angiveligt forbereder sig på at sende nye iPhones og iPads på markedet meget snart.

Artikel top billede

A6 hedder den seneste Apple-chip, men rygterne går samtidig også på en A7-chip til de nye enheder.

Apple har skruet gevaldigt op for chip-ordrerne, og det er et klart tegn på snarlige produktlanceringer, forlyder det.

Digitimes fra Taiwan citerer kilder i Apples forsyningskæde for, at Apple har placeret næsten dobbelt så mange ordrer på chips i tredje kvartal i år i forhold til andet kvartal - fra 20 millioner enheder til 40 millioner enheder.

Rygterne siger, at Apple vil lancere en iPhone 5S - eller en iPhone 6, en billigere iPhone Lite, femte generation af iPad og måske også en ny iPad mini, skriver Computerworlds søstermedie Macworld U.K.

Væksten i chip-ordrer kommer efter en sløv periode for Apples leverandører, som oplevede en markant nedgang i perioden fjerde kvartal 2012 til andet kvartal i år. Går det som forventet, vil væksten for alvor være tilbage for chipleverandørerne i andet halvår af 2013, som kan tegne sig for 70 procent af årets leverancer af chip til iOS-enheder.

Læs også:
Ny iPhone meget tæt på lancering
Apple drosler ned for iPhone 5 - iPhone 6 på vej

Så meget scorer Apple på din iPhone og iPad

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network