Italienske brille-designere udfordrer mægtige Google

Hvis du ikke lige synes, at Google Glass passer til din stil, står et hold italienske designere nu klar til at hjælpe dig.

Artikel top billede

En gruppe italienske designere er i gang med at udvikle, hvad de selv kalder et mere enkelt, billigt og stilfuldt alternativ til Googles Glass-briller. Det skriver Computerworlds amerikanske søstermedie PC World.

De italienske designere har valgt at lave to forskellige brillestel, der er kaldt henholdsvis Sporty Look og Classic Look, der angiveligt kommer til at koste omkring 1.700 danske kroner. Det er langt under Googles alternativ, der rygtes at komme til at koste omkring 8.500 danske kroner.

"I stedet for projektering af information på kanten af den ene side af glasset med en projektor, vil GlassUp i stedet bruge en dedikeret linse indlejret i selve glasset," siger Francesco Giartosio, der er administrerende direktør for GlassUp-projektet, om forskellen på GlassUp og Google Glass.

Sådan adskiller GlassUp sig fra Google Glass
Produktet skal dog indeholde næsten identisk funktionalitet med Google-produktet.

Men modsat Google Glass er GlassUp brillen kun i stand til at modtage data, hvilke ifølge producenten sikrer, at brugerne ikke behøver at bekymre sig de samme privacy-spørgsmål, der i øjeblikket forfølger Google Glass' billede og optage-funktionalitet.

Vægten på brillerne bliver 65 gram, og udviklerne har valgt at bygge brillens styresystem op omkring Googles Android.

Her vil alt data, der bliver vist i glasset, blive leveret direkte fra din smartphone.

Investorerne er på plads
Holdet bag den alternative Google-brille forsøger i øjeblikket at skrabe 850.000 danske kroner sammen til produktionen via crowdfunding-siden IndieGogo, hvoraf omkring 230.000 danske kroner allerede er tikket ind.

Producenten lover samtidig, at brillerne kommer på markedet uanset, hvad der sker. Det er nemlig lykkedes at finde investorer, som er villige til at spytte penge i kassen.

Tilbage i januar demonstrerede holdet bag GlassUp en prototype af brillen, og en endelig model skal angiveligt være klar til kunderne februar 2014.

Læs også:

Anmeldernes dom over Google Glass: Kæmpe potentiale ligesom iPhone 1

Komikere gør grin med Google Glass

Se Googles mystiske computer-briller i aktion her

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S