Italienske brille-designere udfordrer mægtige Google

Hvis du ikke lige synes, at Google Glass passer til din stil, står et hold italienske designere nu klar til at hjælpe dig.

Artikel top billede

En gruppe italienske designere er i gang med at udvikle, hvad de selv kalder et mere enkelt, billigt og stilfuldt alternativ til Googles Glass-briller. Det skriver Computerworlds amerikanske søstermedie PC World.

De italienske designere har valgt at lave to forskellige brillestel, der er kaldt henholdsvis Sporty Look og Classic Look, der angiveligt kommer til at koste omkring 1.700 danske kroner. Det er langt under Googles alternativ, der rygtes at komme til at koste omkring 8.500 danske kroner.

"I stedet for projektering af information på kanten af den ene side af glasset med en projektor, vil GlassUp i stedet bruge en dedikeret linse indlejret i selve glasset," siger Francesco Giartosio, der er administrerende direktør for GlassUp-projektet, om forskellen på GlassUp og Google Glass.

Sådan adskiller GlassUp sig fra Google Glass
Produktet skal dog indeholde næsten identisk funktionalitet med Google-produktet.

Men modsat Google Glass er GlassUp brillen kun i stand til at modtage data, hvilke ifølge producenten sikrer, at brugerne ikke behøver at bekymre sig de samme privacy-spørgsmål, der i øjeblikket forfølger Google Glass' billede og optage-funktionalitet.

Vægten på brillerne bliver 65 gram, og udviklerne har valgt at bygge brillens styresystem op omkring Googles Android.

Her vil alt data, der bliver vist i glasset, blive leveret direkte fra din smartphone.

Investorerne er på plads
Holdet bag den alternative Google-brille forsøger i øjeblikket at skrabe 850.000 danske kroner sammen til produktionen via crowdfunding-siden IndieGogo, hvoraf omkring 230.000 danske kroner allerede er tikket ind.

Producenten lover samtidig, at brillerne kommer på markedet uanset, hvad der sker. Det er nemlig lykkedes at finde investorer, som er villige til at spytte penge i kassen.

Tilbage i januar demonstrerede holdet bag GlassUp en prototype af brillen, og en endelig model skal angiveligt være klar til kunderne februar 2014.

Læs også:

Anmeldernes dom over Google Glass: Kæmpe potentiale ligesom iPhone 1

Komikere gør grin med Google Glass

Se Googles mystiske computer-briller i aktion her

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Hjørring Kaserne

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job