Komikere gør grin med Google Glass

Det berømte amerikanske tv-show Saturday Night Live har taget Googles databrille Glass under kærlig behandling.

Artikel top billede

"Peacock! Peacock!" Saturday Night Live-komikeren Fred Armisen forsøger fortvivlet at logge på det trådløse netværk med sin Google Glass computerbrille. Det går ikke helt som planlagt. Det berømte amerikanske tv-show gør grin med Googles seneste opfindelse og ikke mindst de mærkelige bevægelser og talte kommandoer, som kræves for at betjene brillen. Det meste af det er heldigvis frit opfundet - det er meget lettere at styre Glass i virkeligheden.

Men det er alligevel meget oplagt at lave sjov med brillen, hvor brugerne typisk har svært ved at finde ud af, hvor de skal fokusere deres blik. De første udviklere har nu modtaget eksemplarer af brillen, og stemningen er vendt. "Her er dommen: Ingen bryder sig om Google Glass," lyder overskriften i en artikel hos BusinessInsider.

Der er alt for mange fejl og mangler i den nuværende version. Batteriet holder kun i mellem tre og fem timer, nogle brugere klager over hovedpine, det er svært at se skærmbilledet i dagslys, indstillingerne kan ikke ændres og brillen fylder for meget.

Desuden er der bekymringer om privatlivets fred. Det er ganske enkelt umuligt at vide, om en person med Google Glass er ved at filme eller tage et billede af dig.

Så hjælper det heller ikke, at de første udviklere har fået lov til at betale 1.500 dollar eller næsten 9.000 kroner for et tidligt testeksemplar af Glass.

Men Saturday Night Live hænger sig ikke i de tekniske detaljer. Fred Armisen vrikker med hovedet og forsøger at styre Glass, mens værten Seth Meyers kæmper for at holde latteren tilbage.

Armisen tilbyder at bestille mad - "Italian!" - hvorefter Glass skifter til italienske sprogindstillinger. Et par ord på italiensk og brillen skifter tilbage til engelsk.

"Den er fantastisk! Jeg har brugt så meget tid i mit liv på at kigge ned på min telefon, og nu er den heroppe, så jeg kan bruge den uden at være uhøflig eller distraherende, " siger Armisen og stirrer blankt ud i den tomme luft.

"Du skal ikke snakke, mens jeg gør det her," siger en stadig mere fortvivlet Armisen og brillen begynder at spille stønne-lyde. "Ser du porno?" spørger værten, og Armisen forsøger at slukke for lyden.

Se hele den morsomme video nedenfor:

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo