Android 4.3 er super kedelig ... og det er helt fint

Google har netop frigivet den seneste version af Android-stysresystemet. Og det er en kedelig omgang uden smarte skrifttyper, fede baggrunde og gennemgribende ændringer i brugerfladen. Heldigvis, rapporterer Computerworlds søstermagasin.

Artikel top billede

Google-topchefen Sundar Pichai var på podiet onsdag aften dansk tid til et pressemøde for blandt andet at afsløre Android 4.3

Det er meget småt med synlige nyheder i den seneste aftapning af Googles mobile styresystem Android med tilnavnet 4.3, rapporterer Armando Rodriguez fra TechHive, som er et af Computerworlds søstermagasiner.

Til gengæld er der vigtige nyheder for udviklerne, som for eksempel understøttelse af Bluetooth 4.0 Low Energy og OpenGL ES 3.0.

Den almindelige bruger vil for eksempel blot opleve, at telefonopkalds-funktionen er blevet fornyet, sådan at den selv udfylder de manglende cifre i det nummer, man er ved at indtaste. Men, som Armando Rodriguez tørt konstaterer, så er der nok ikke mange, som bliver begejstret af den slags.

Angiveligt et reaktionstiden, når man betjener skærmen, også blevet forbedret, men det er i småtingsafdelingen, og de færreste vil bemærke det, mener anmelderen. Der er såmænd også mulighed for at bruge et nyt tastatur, som får tekstbeskedder til at ligne noget, en pige i teenagealderen kunne have sendt - hvis det var noget?

Flere brugerprofiler
Det mest brugbare er nok muligheden for at etablere nye brugerprofiler med forskellige begrænsninger. Forældre kan altså konstruerer en profil til ungerne, så de kun kan betjene det, der er beregnet for dem, og butikker kan etablere en profil, som sætter en stopper for stort set alt bortset fra det, der skal til for at demonstrere produktet.

Læs også:
Hvor meget ved du om Android? Test din viden her
10 gode gratis spil til Android
Android 5.0 kan nå at komme, før du får 4.1
[/b]

Det nye er gemt under kølerhjelmen

Alt i alt ligner den nye version af Android ganske meget den udgave, der har været i brug det seneste års tid. Men det skal man ikke være ked af, for Google har koncentreret sig om at gøre Android mere strømlinet under kølerhjelmen og om at give udviklerne de værktøjer, der skal til for at konstruere bedre apps.

Understøtter Bluetooth Low Energy
Understøttelsen af Bluetooth Low Energy giver eksempelvis mange flere Androidbrugere mulighed for at bruge den sværm af fitnessgadgets og andre hightech-enheder, som kan spændes på kroppen, og som allerede findes eller er på vej på markedet.

"På samme måde vil understøttelsen af OpenGL ES 3.0 i sidste ende give brugerne endnu bedre spil. Open GL er et interface, som udviklere bruger til at kontrollere visuelle effekter og til at skabe objekter i 3D, og med de nyeste versioner af OpenGL kan man kode sig til spil, som har samme grafiske kvalitet som konsolspil," skriver Armando Rodriguez.

Nogle Android-telefoner understøtter allerede OpenGL ES 3.0, men det skyldes som regel, at visse telefonproducenter koder egne drivere, så styresystemet kan arbejde med interfacet. De mange forskellige drivere gør til gengæld tilværelsen voldsomt bøvlet for udviklere, og det er en af grundene til, at spiludviklere først udvikler til Apples iOS, bemærker Armando Rodriguez.

Streaming i høj opløsning

Android 4.3 indeholder også nye såkaldte DRM API'er, som er vigtige for udbydere af streamingtjenester, og Netflix er det første firma, som udnytter den feature. En ny Netflix-app kan hentes i Google Play, og med den kan man se streamet indhold i 1080p på enheder, som kører med Android i seneste version.

"Android er blevet mere voksen, og Google er nu i færd med at polere og afrette kanterne. Vi har været vant til, at nye versioner havde fokus på en masse nye fancy features, men fra nu af er det udviklerne og deres arbejdsbetingelser, som er i fokus for Google. Udviklerne er livsvigtige for enhver mobil platform - se bare på Windows Phone 8 og den udtalte mangel på must have-apps," skriver Armando Rodriguez.

Læs også:
Hvor meget ved du om Android? Test din viden her
10 gode gratis spil til Android
Android 5.0 kan nå at komme, før du får 4.1

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Software Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S