Microsoft: Vi har nye partner-løsninger i støbeskeen

Partnerne kan se frem til flere salgsmuligheder i nærmeste fremtid, fortæller Microsofts globale SMB-chef, Thomas Neergaard Hansen.

Artikel top billede

Thomas Neergaard Hansen til Microsoft Worldwide Partner Conference i Houston.

Microsofts partnere skal ikke være nervøse for, at Microsoft selv gafler kunderne gennem direkte salg.

Det siger Thomas Neergaard Hansen, der er Microsofts globale chef for salg til SMB-kunder.

"Vi er i gang med at finde partner-løsninger for produkter, som vi lige nu ikke sælger gennem partnere. Det gælder eksempelvis Azure," siger Thomas Neergaard Hansen, som Computerworld mødte ved Microsofts Worldwide Partner Conference i Houston tidligere i denne måned.

Udover nye partner-modeller skal partnerne og kunderne ikke frygte den nye services og devices-strategi, som softwaregigantens øverste chef Steve Ballmer lancerede på konferencen.

Microsoft vil nemlig over den næste år trække stadig tilbyde kunderne frit valg på alle on-premise, hybrid og cloud-hylderne.

Nye partner-løsninger på vej
I dag sælges flere produkter ikke gennem partnere, men det faktum vil Thomas Neergaard Hansen ændre.

"Det er bestemt noget, som jeg gerne ser, at vi finder en løsning på.," fortæller Thomas Neergaard Hansen og fortsætter:

"Medarbejderstaben udvikler i øjeblikket nye partner-løsninger til de produkter, der i dag ikke sælges gennem partnere,"

Udover udmeldingen fra SMB-chefen annoncerede Microsoft også en ny online-services-model til Worldwide Partner Conference i Houston.

"Alle vores online services, bliver meget snart tilgængelige gennem volume-license program." siger han.

Udover nye partner-modeller for services pønser Microsoft også på at melde omkring, hvordan virksomhedens devices skal sælges.

Nærmeste fremtid er hybrid
Microsoft beroliger samtidig partnerne med, at den nye cloud-satsning ikke betyder, at partnerne og kunderne må opgive on-premise-forretningsmodellerne lige med det samme.

"De næste fem-otte år kommer til at blive en verden af hybrid. Det vil sige kunder, der bruger en kombination af on-premise og cloud," fortæller han.

Først og fremmest vil skiftet ikke ske lige med det samme, fordi flere partnere og kunder benytter sig af software-miljøer, der endnu ikke er tilgængelige i skyen.

"Husk at Microsoft adskiller sig fra konkurrenterne, som eksempelvis Google og Salesforce.com, hos dem har du kun skyen. Det der er unikt ved Microsoft, det er, at vi giver partnerne og kunderne friheden til at vælge teknologi," afslutter Thomas Neergaard Hansen.


Microsoft: Sådan vil vi få Surface ud til erhvervskunderne
Thomas Hansen - dansk topdog i Microsoft
Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi
Microsoft-chef: Partnerne skal bare tage sig sammen og komme op i skyen

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S