Microsoft: Vi har nye partner-løsninger i støbeskeen

Partnerne kan se frem til flere salgsmuligheder i nærmeste fremtid, fortæller Microsofts globale SMB-chef, Thomas Neergaard Hansen.

Artikel top billede

Thomas Neergaard Hansen til Microsoft Worldwide Partner Conference i Houston.

Microsofts partnere skal ikke være nervøse for, at Microsoft selv gafler kunderne gennem direkte salg.

Det siger Thomas Neergaard Hansen, der er Microsofts globale chef for salg til SMB-kunder.

"Vi er i gang med at finde partner-løsninger for produkter, som vi lige nu ikke sælger gennem partnere. Det gælder eksempelvis Azure," siger Thomas Neergaard Hansen, som Computerworld mødte ved Microsofts Worldwide Partner Conference i Houston tidligere i denne måned.

Udover nye partner-modeller skal partnerne og kunderne ikke frygte den nye services og devices-strategi, som softwaregigantens øverste chef Steve Ballmer lancerede på konferencen.

Microsoft vil nemlig over den næste år trække stadig tilbyde kunderne frit valg på alle on-premise, hybrid og cloud-hylderne.

Nye partner-løsninger på vej
I dag sælges flere produkter ikke gennem partnere, men det faktum vil Thomas Neergaard Hansen ændre.

"Det er bestemt noget, som jeg gerne ser, at vi finder en løsning på.," fortæller Thomas Neergaard Hansen og fortsætter:

"Medarbejderstaben udvikler i øjeblikket nye partner-løsninger til de produkter, der i dag ikke sælges gennem partnere,"

Udover udmeldingen fra SMB-chefen annoncerede Microsoft også en ny online-services-model til Worldwide Partner Conference i Houston.

"Alle vores online services, bliver meget snart tilgængelige gennem volume-license program." siger han.

Udover nye partner-modeller for services pønser Microsoft også på at melde omkring, hvordan virksomhedens devices skal sælges.

Nærmeste fremtid er hybrid
Microsoft beroliger samtidig partnerne med, at den nye cloud-satsning ikke betyder, at partnerne og kunderne må opgive on-premise-forretningsmodellerne lige med det samme.

"De næste fem-otte år kommer til at blive en verden af hybrid. Det vil sige kunder, der bruger en kombination af on-premise og cloud," fortæller han.

Først og fremmest vil skiftet ikke ske lige med det samme, fordi flere partnere og kunder benytter sig af software-miljøer, der endnu ikke er tilgængelige i skyen.

"Husk at Microsoft adskiller sig fra konkurrenterne, som eksempelvis Google og Salesforce.com, hos dem har du kun skyen. Det der er unikt ved Microsoft, det er, at vi giver partnerne og kunderne friheden til at vælge teknologi," afslutter Thomas Neergaard Hansen.


Microsoft: Sådan vil vi få Surface ud til erhvervskunderne
Thomas Hansen - dansk topdog i Microsoft
Partner: Flere er i chok over ny Microsoft-strategi
Microsoft-chef: Partnerne skal bare tage sig sammen og komme op i skyen

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Data engineer til PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S