Efter spionskandale: Kunder dropper Amazon & co.

Den amerikanske efterretningstjenestes massive dataindsamling får kunder til at opsige kontrakter med amerikanske cloud-udbydere, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

Amerikanske cloud-udbydere har fået problemer med deres kunder uden for USA, efter den engelske avis The Guardians afsløring af, at det amerikanske NSA (National Security Agency) systematisk indsamler store mængder kundedata fra udbydere af internet- og telekommunikationsservices.

En rundspørge som Cloud Security Alliance (CSA) har foretaget, viser at 10 procent af 207 firmaer udenfor USA direkte har opsagt kontrakter med amerikanske udbydere, efter The Guardians afsløring i sidste måned. Samtidig siger mere end halvdelen af kunderne uden for USA, at de er tilbageholdende i forhold til at samarbejde med amerikanske cloud-udbydere.

Den samme skepsis rammer også indenfor USA's grænser. I den samlede undersøgelse siger mere end halvdelen af de 456 firmaer (inklusiv USA), som Cloud Security Alliance har fået svar fra, at de er mindre tilbøjelige til at benytte amerikanske udbydere, fordi de er bekymrede over de amerikanske myndigheders adgang til deres data.

Detaljerne fra det amerikanske spion-program PRISM fremgik af dokumenter, som i sidste måned blev lækket af Edward Snowden, tidligere ansat hos virksomheden, Booz Allen Hamilton, der var leverandør af ydelser til NSA.

Han søger nu politisk asyl i Rusland og en række andre lande i sit forsøg på at undgå tiltale ved amerikanske domstole.

I CSA-undersøgelsen, som er foretaget mellem 25. juni og 9. juli, siger kun omkring hver tredje, at Snowdens afsløringer ikke vil påvirke deres brug af amerikansk-baserede cloud-services.

Et stort flertal af cloud-kunder efterlyser ifølge CSA større åbenhed om de amerikanske myndigheders brug af hemmelige retskendelser i henhold loven Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA), som giver myndighederne adgang til data fra de amerikanske udbydere som eksempelvis Microsoft, Google og Yahoo.

Udbyderne må i henhold til den amerikanske lovgivning ikke give oplysninger om indholdet i de hemmelige retskendelser. Et stort flertal af kunderne i CSA-undersøgelsen mener, at udbyderne skal øge presset på myndighederne for at få mere information om antallet af retskendelser, krav om dataudtræk og hvilke informationer, der rent faktisk udleveres til myndighederne.

De amerikanske udbydere har tidligere krævet, at myndighederne giver dem mulighed for at informere kunderne bedre om indholdet af de hemmelige retskendelser.

Læs mere:
Magtfulde it-giganter taler med store bogstaver over for Obama
Microsoft vil offentliggøre alle detaljer om NSA-overvågning
Få overblikket: Alle disse steder bliver du overvåget
Manden bag overvågningsafsløringen: Derfor gjorde jeg det

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice