Jysk it-firma dropper marked: Farvel til 89 millioner

En nordjysk it-forhandler har valgt at droppe Mellemøsten. Omsætningen er faldet med 89 millioner kroner.

Artikel top billede

Epokas hovedkvarter i Pandrup i Nordjylland.

Nordjyske Epoka A/S med hovedsæde i Pandrup har indkasseret et gevaldigt fald i omsætningen.

Faktisk viser it-selskabets seneste regnskab, at omsætningen er faldet til 175 millioner fra 264 millioner kroner.

Altså med hele 89 millioner kroner.

"Omsætningen blev i 2012 som forventet betydelig lavere end de seneste år dels som følge af beslutning om at standse salget til væsentlige markeder i Mellemøsten og dels som følge af neddrosling af salgsaktiviter indenfor bulksalg af nyt udstyr," hedder det i regnskabet.

Pandrup-virksomheden lever af, at formidle forbindelse med sælgera af brugt it-udstyr og købere dertil - og selv købe brugt udstyr til lager og videresælge til kunder.

Mellemøsten exit ikke forklaret

Selskabet CEO Hans Henrik Stenild ønsker ikke, at oplyse til Computerworld, hvorfor samhandelen med Mellemøsten er ophørt.

"Vi har ikke yderlige kommentarer til regnskabet end de der allerede er nævnt," skriver han i en mail.

Det fremgår videre af regnskabet, at overskuddet er 620.000 kroner efter skat.

Selskabet oplyser desuden, at man har haft engangsomkostninger i forbindelse med fratrædelser, hvilket får direktøren til at henvise til en ændring i ejerkredsen.

Endelig er it-virksomheden part i enkelte tvister, men disse forventer selskabet ikke vil påvirke selskabets økonomi.

Iøvrigt var Epoka for flere år siden i flæsket på en flok udbrydere af virksomheden, der stiftede den siden så omtalte Cess-virksomhed.

Læs mere om den sag her og læs mere om Cess-sagen her.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS