Jysk it-firma dropper marked: Farvel til 89 millioner

En nordjysk it-forhandler har valgt at droppe Mellemøsten. Omsætningen er faldet med 89 millioner kroner.

Artikel top billede

Epokas hovedkvarter i Pandrup i Nordjylland.

Nordjyske Epoka A/S med hovedsæde i Pandrup har indkasseret et gevaldigt fald i omsætningen.

Faktisk viser it-selskabets seneste regnskab, at omsætningen er faldet til 175 millioner fra 264 millioner kroner.

Altså med hele 89 millioner kroner.

"Omsætningen blev i 2012 som forventet betydelig lavere end de seneste år dels som følge af beslutning om at standse salget til væsentlige markeder i Mellemøsten og dels som følge af neddrosling af salgsaktiviter indenfor bulksalg af nyt udstyr," hedder det i regnskabet.

Pandrup-virksomheden lever af, at formidle forbindelse med sælgera af brugt it-udstyr og købere dertil - og selv købe brugt udstyr til lager og videresælge til kunder.

Mellemøsten exit ikke forklaret

Selskabet CEO Hans Henrik Stenild ønsker ikke, at oplyse til Computerworld, hvorfor samhandelen med Mellemøsten er ophørt.

"Vi har ikke yderlige kommentarer til regnskabet end de der allerede er nævnt," skriver han i en mail.

Det fremgår videre af regnskabet, at overskuddet er 620.000 kroner efter skat.

Selskabet oplyser desuden, at man har haft engangsomkostninger i forbindelse med fratrædelser, hvilket får direktøren til at henvise til en ændring i ejerkredsen.

Endelig er it-virksomheden part i enkelte tvister, men disse forventer selskabet ikke vil påvirke selskabets økonomi.

Iøvrigt var Epoka for flere år siden i flæsket på en flok udbrydere af virksomheden, der stiftede den siden så omtalte Cess-virksomhed.

Læs mere om den sag her og læs mere om Cess-sagen her.

Annonce

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S