Jysk it-firma dropper marked: Farvel til 89 millioner

En nordjysk it-forhandler har valgt at droppe Mellemøsten. Omsætningen er faldet med 89 millioner kroner.

Artikel top billede

Epokas hovedkvarter i Pandrup i Nordjylland.

Nordjyske Epoka A/S med hovedsæde i Pandrup har indkasseret et gevaldigt fald i omsætningen.

Faktisk viser it-selskabets seneste regnskab, at omsætningen er faldet til 175 millioner fra 264 millioner kroner.

Altså med hele 89 millioner kroner.

"Omsætningen blev i 2012 som forventet betydelig lavere end de seneste år dels som følge af beslutning om at standse salget til væsentlige markeder i Mellemøsten og dels som følge af neddrosling af salgsaktiviter indenfor bulksalg af nyt udstyr," hedder det i regnskabet.

Pandrup-virksomheden lever af, at formidle forbindelse med sælgera af brugt it-udstyr og købere dertil - og selv købe brugt udstyr til lager og videresælge til kunder.

Mellemøsten exit ikke forklaret

Selskabet CEO Hans Henrik Stenild ønsker ikke, at oplyse til Computerworld, hvorfor samhandelen med Mellemøsten er ophørt.

"Vi har ikke yderlige kommentarer til regnskabet end de der allerede er nævnt," skriver han i en mail.

Det fremgår videre af regnskabet, at overskuddet er 620.000 kroner efter skat.

Selskabet oplyser desuden, at man har haft engangsomkostninger i forbindelse med fratrædelser, hvilket får direktøren til at henvise til en ændring i ejerkredsen.

Endelig er it-virksomheden part i enkelte tvister, men disse forventer selskabet ikke vil påvirke selskabets økonomi.

Iøvrigt var Epoka for flere år siden i flæsket på en flok udbrydere af virksomheden, der stiftede den siden så omtalte Cess-virksomhed.

Læs mere om den sag her og læs mere om Cess-sagen her.

Annonce

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job