Artikel top billede

Epokas hovedkvarter i Pandrup i Nordjylland.

Jysk it-firma dropper marked: Farvel til 89 millioner

En nordjysk it-forhandler har valgt at droppe Mellemøsten. Omsætningen er faldet med 89 millioner kroner.

Nordjyske Epoka A/S med hovedsæde i Pandrup har indkasseret et gevaldigt fald i omsætningen.

Faktisk viser it-selskabets seneste regnskab, at omsætningen er faldet til 175 millioner fra 264 millioner kroner.

Altså med hele 89 millioner kroner.

"Omsætningen blev i 2012 som forventet betydelig lavere end de seneste år dels som følge af beslutning om at standse salget til væsentlige markeder i Mellemøsten og dels som følge af neddrosling af salgsaktiviter indenfor bulksalg af nyt udstyr," hedder det i regnskabet.

Pandrup-virksomheden lever af, at formidle forbindelse med sælgera af brugt it-udstyr og købere dertil - og selv købe brugt udstyr til lager og videresælge til kunder.

Mellemøsten exit ikke forklaret

Selskabet CEO Hans Henrik Stenild ønsker ikke, at oplyse til Computerworld, hvorfor samhandelen med Mellemøsten er ophørt.

"Vi har ikke yderlige kommentarer til regnskabet end de der allerede er nævnt," skriver han i en mail.

Det fremgår videre af regnskabet, at overskuddet er 620.000 kroner efter skat.

Selskabet oplyser desuden, at man har haft engangsomkostninger i forbindelse med fratrædelser, hvilket får direktøren til at henvise til en ændring i ejerkredsen.

Endelig er it-virksomheden part i enkelte tvister, men disse forventer selskabet ikke vil påvirke selskabets økonomi.

Iøvrigt var Epoka for flere år siden i flæsket på en flok udbrydere af virksomheden, der stiftede den siden så omtalte Cess-virksomhed.

Læs mere om den sag her og læs mere om Cess-sagen her.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
EG Danmark A/S
Udvikling, salg, implementering og support af software og it-løsninger til ERP, CRM, BA, BI, e-handel og portaler. Infrastrukturløsninger og hardware. Fokus på brancheløsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere