Jysk it-firma dropper marked: Farvel til 89 millioner

En nordjysk it-forhandler har valgt at droppe Mellemøsten. Omsætningen er faldet med 89 millioner kroner.

Artikel top billede

Epokas hovedkvarter i Pandrup i Nordjylland.

Nordjyske Epoka A/S med hovedsæde i Pandrup har indkasseret et gevaldigt fald i omsætningen.

Faktisk viser it-selskabets seneste regnskab, at omsætningen er faldet til 175 millioner fra 264 millioner kroner.

Altså med hele 89 millioner kroner.

"Omsætningen blev i 2012 som forventet betydelig lavere end de seneste år dels som følge af beslutning om at standse salget til væsentlige markeder i Mellemøsten og dels som følge af neddrosling af salgsaktiviter indenfor bulksalg af nyt udstyr," hedder det i regnskabet.

Pandrup-virksomheden lever af, at formidle forbindelse med sælgera af brugt it-udstyr og købere dertil - og selv købe brugt udstyr til lager og videresælge til kunder.

Mellemøsten exit ikke forklaret

Selskabet CEO Hans Henrik Stenild ønsker ikke, at oplyse til Computerworld, hvorfor samhandelen med Mellemøsten er ophørt.

"Vi har ikke yderlige kommentarer til regnskabet end de der allerede er nævnt," skriver han i en mail.

Det fremgår videre af regnskabet, at overskuddet er 620.000 kroner efter skat.

Selskabet oplyser desuden, at man har haft engangsomkostninger i forbindelse med fratrædelser, hvilket får direktøren til at henvise til en ændring i ejerkredsen.

Endelig er it-virksomheden part i enkelte tvister, men disse forventer selskabet ikke vil påvirke selskabets økonomi.

Iøvrigt var Epoka for flere år siden i flæsket på en flok udbrydere af virksomheden, der stiftede den siden så omtalte Cess-virksomhed.

Læs mere om den sag her og læs mere om Cess-sagen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job