ComOFF: Her er manden som elsker den guldfarvede iPhone 5S

Den nye iPhone 5S fås i flere farver, blandt andet guld. Men hvem vil vælge denne bling-bling-model? Helt sikkert ham her.

Artikel top billede

Da Apple lancerede sin nye iPhone 5S, blev det også afsløret, at den kan købes i tre forskellige farver: Grå, sølv og guld. 

Dermed får Apples telefon et skud bling-bling, og det er faktisk ikke første gang.

Designeren Stuart Hughes har forgyldt adskillige iPhone-modeller gennem tiden, og du kan se nogle af dem her.

Spørgsmålet er, hvem der vil foretrække en guldfarvet model frem for de andre farver?

Det har nedenstående video et rigtig godt bud på. Den er forklædt som en Apple-reklamefilm, hvor holdet bag den nye iPhone fortæller om udviklingsarbejdet.

Her afsløres det, at de fleste medarbejdere sad i Cupertino i Californien, mens dem med ansvaret for den guldfarvede iPhone holdt til i farverige Miami Beach og er noget mere flamboyante end deres kolleger på vestkysten.

Se videoen og mød manden, der elsker sin guldfarvede iPhone 5S og ikke er i tvivl om, at 'Gold is best':

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS