ComOFF: Her er manden som elsker den guldfarvede iPhone 5S

Den nye iPhone 5S fås i flere farver, blandt andet guld. Men hvem vil vælge denne bling-bling-model? Helt sikkert ham her.

Artikel top billede

Da Apple lancerede sin nye iPhone 5S, blev det også afsløret, at den kan købes i tre forskellige farver: Grå, sølv og guld. 

Dermed får Apples telefon et skud bling-bling, og det er faktisk ikke første gang.

Designeren Stuart Hughes har forgyldt adskillige iPhone-modeller gennem tiden, og du kan se nogle af dem her.

Spørgsmålet er, hvem der vil foretrække en guldfarvet model frem for de andre farver?

Det har nedenstående video et rigtig godt bud på. Den er forklædt som en Apple-reklamefilm, hvor holdet bag den nye iPhone fortæller om udviklingsarbejdet.

Her afsløres det, at de fleste medarbejdere sad i Cupertino i Californien, mens dem med ansvaret for den guldfarvede iPhone holdt til i farverige Miami Beach og er noget mere flamboyante end deres kolleger på vestkysten.

Se videoen og mød manden, der elsker sin guldfarvede iPhone 5S og ikke er i tvivl om, at 'Gold is best':

Annonce

Annonceindlæg fra Salesforce

Det vigtigste AI-spørgsmål handler ikke om valg af model

Det er mindst lige så afgørende at optimere overblik, kontekst og datakontrol som at beslutte, hvilken AI-model man skal satse på.

Navnenyt fra it-Danmark

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks