ComOFF: Her er manden som elsker den guldfarvede iPhone 5S

Den nye iPhone 5S fås i flere farver, blandt andet guld. Men hvem vil vælge denne bling-bling-model? Helt sikkert ham her.

Artikel top billede

Da Apple lancerede sin nye iPhone 5S, blev det også afsløret, at den kan købes i tre forskellige farver: Grå, sølv og guld. 

Dermed får Apples telefon et skud bling-bling, og det er faktisk ikke første gang.

Designeren Stuart Hughes har forgyldt adskillige iPhone-modeller gennem tiden, og du kan se nogle af dem her.

Spørgsmålet er, hvem der vil foretrække en guldfarvet model frem for de andre farver?

Det har nedenstående video et rigtig godt bud på. Den er forklædt som en Apple-reklamefilm, hvor holdet bag den nye iPhone fortæller om udviklingsarbejdet.

Her afsløres det, at de fleste medarbejdere sad i Cupertino i Californien, mens dem med ansvaret for den guldfarvede iPhone holdt til i farverige Miami Beach og er noget mere flamboyante end deres kolleger på vestkysten.

Se videoen og mød manden, der elsker sin guldfarvede iPhone 5S og ikke er i tvivl om, at 'Gold is best':

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-specialister til Forsvarets nye Digital Backbone - Et samfundkritisk IT-miljø

Midtjylland

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job