Dansk veteran til tops: Bliver ny direktør i HP

HP henter gammel kending ind som ny dansk chef for pc- og print-kanalen.

Artikel top billede

Det bliver en mand med stor erfaring fra salg af consumer-produkter, der fremover får ansvaret for HPs salgskanal for pc'er og printere.

HP har nemlig hentet Peter Møller Kristensen ind til jobbet som ny dansk kanaldirektør med ansvar for forhandlersalget af pc'er og printere.

Den 46-årige Møller Kristensen vender dermed tilbage til HP, hvor han fra 2000 arbejdede som sælger, landechef og salgsansvarlig for consumerprodukter indtil han i 2010 blev hentet over til Acer - et job han forlod tidligere i år efter en større ledelsesrokade hos den taiwanesiske pc-producent.

Trods en fortid hvor vægten har ligget på consumer-salg ser han med fortrøstning på sine muligheder for at kunne udvikle HP's pc- og printsalg til erhvervsmarkedet.

"Da jeg var i HP sidste gang, arbejdede jeg ganske rigtigt primært med consumer-forretningen. Men allerede dengang havde vi også SMB-forhandlerne inde over det område. Og hos Acer har jeg som landechef haft stort fokus på erhvervsmarkedet og såvel små, mellemstore som de helt store forhandlere," siger Peter Møller Kristensen.

"Jeg kan rigtig godt lide de værdier, der præger HP, og jeg var rigtig glad for de ti år, jeg var sidst. Men jeg har også lært mange ting i den tid, jeg har været hos Acer", siger Peter Møller Kristensen.

Han afløser Thomas Persson, der for nylig rykkede frem i HP-hierarkiet som øverste chef for HP's pc- og printforretning i Danmark.

"En af mine vigtigste opgaver bliver at sikre et optimalt miks af forhandlere til de forskellige typer af kunder og styrke vores samarbejde med såvel store forhandlere som de mindre spillere, der dækker specielle markedssegmenter inden for print, teknisk it og mobile løsninger", siger han.

Læs også:

Peter Kristensen: Derfor valgte jeg at gå fra Acer

HP: Gør som vi siger, så er der rabat

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen