Dansk veteran til tops: Bliver ny direktør i HP

HP henter gammel kending ind som ny dansk chef for pc- og print-kanalen.

Artikel top billede

Det bliver en mand med stor erfaring fra salg af consumer-produkter, der fremover får ansvaret for HPs salgskanal for pc'er og printere.

HP har nemlig hentet Peter Møller Kristensen ind til jobbet som ny dansk kanaldirektør med ansvar for forhandlersalget af pc'er og printere.

Den 46-årige Møller Kristensen vender dermed tilbage til HP, hvor han fra 2000 arbejdede som sælger, landechef og salgsansvarlig for consumerprodukter indtil han i 2010 blev hentet over til Acer - et job han forlod tidligere i år efter en større ledelsesrokade hos den taiwanesiske pc-producent.

Trods en fortid hvor vægten har ligget på consumer-salg ser han med fortrøstning på sine muligheder for at kunne udvikle HP's pc- og printsalg til erhvervsmarkedet.

"Da jeg var i HP sidste gang, arbejdede jeg ganske rigtigt primært med consumer-forretningen. Men allerede dengang havde vi også SMB-forhandlerne inde over det område. Og hos Acer har jeg som landechef haft stort fokus på erhvervsmarkedet og såvel små, mellemstore som de helt store forhandlere," siger Peter Møller Kristensen.

"Jeg kan rigtig godt lide de værdier, der præger HP, og jeg var rigtig glad for de ti år, jeg var sidst. Men jeg har også lært mange ting i den tid, jeg har været hos Acer", siger Peter Møller Kristensen.

Han afløser Thomas Persson, der for nylig rykkede frem i HP-hierarkiet som øverste chef for HP's pc- og printforretning i Danmark.

"En af mine vigtigste opgaver bliver at sikre et optimalt miks af forhandlere til de forskellige typer af kunder og styrke vores samarbejde med såvel store forhandlere som de mindre spillere, der dækker specielle markedssegmenter inden for print, teknisk it og mobile løsninger", siger han.

Læs også:

Peter Kristensen: Derfor valgte jeg at gå fra Acer

HP: Gør som vi siger, så er der rabat

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job