HP: Gør som vi siger, så er der rabat

HP lokker nu forhandlere med rabatter - hvis de vel at mærke sælger hele paletten.

Artikel top billede

Barcelona: Sammen med HP's nye professionelle bærbare computere er it-giganten også klar med et nyt partnerprogram.

Det forklarer Page Murray, HP's vicepræsident for Consumer Marketing Worldwide, til Channelworld.

Programmet, kaldet Partner One, er et fuldt dækkende program, som spænder over hele HP's portefølje. Og netop bredden er pointen i den nye løsning.

Ifølge Page Murray har HP i Europa mange partnere, som baserer sig på et til to produktområder fra HP - men med det opdaterede partnerprogram vil Page Murray have dem til at brede sig ud.

Kort sagt er pointen, at forhandlere, som har opnået såkaldte guld- eller platin-placeringer i partnerprogrammet, kan optjene rabatter, som gælder alle HP-produkter - og at bonussen optjenes ved at følge og sælge ind på de produkter, som HP's centralt prioriterer, for eksempel tablets eller inkjet-løsninger.

Ved at få forhandlere til at fokusere på hele HP's produktpalette er Page Murray fra HP overbevist om, at løsningen er gavnlig for både forhandlere og HP selv.

Som Page Murray  formulerer det:

"Vores partnere har gennemskuet, at det ikke mere er nok at skubbe flere bokse ud til kunderne. De skal levere nogle services, som binder løsningerne sammen, for at kunderne kommer igen."

Læs også:

HP garanterer: Flere bonuspenge til forhandlerne

HP efter to rædsels-år: Nu er vi på rette vej

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo