HTC-gigant i aluminium får fingeraftrykslæser

Apples iPhone får ikke lov at være ene om at have fingeraftrykslæser. HTC giver sin aluminiumskæmpe One Max på 5,9 tommer samme funktion, og mobilen kan noget iPhone ikke kan.

Artikel top billede

HTC lancerede i foråret One på 4,7 tommer i stilsikkert aluminiumdesign, og i efteråret fik vi lillebror kaldet One Mini på 4,3 tommer, og nu følger giganten One Max på 5,9 tommer. 

Dermed har HTC foretaget en manøvre, der minder om Samsungs strategi med at sprede sit Galaxy-brand ud over en lang række mobilstørrelser.

Der er ingen tvivl om, at One Max med 5,9 tommer er en stor dreng og også større end Galaxy Note III på 5,7 tommer, som Samsung for nylig lancerede på IFA-messen i Berlin.

Vægten er 227 gram for HTC's nyeste familiemedlem, så det er bestemt ikke nogen letvægter. Mest bemærkelsesværdigt er det dog, at telefonen har fået en fingeraftrykslæser på bagsiden lige under kameraet.

Dermed når Apples iPhone 5s ikke at være den eneste model i butikkerne med denne funktion særlig længe.

Umiddelbart er det nærliggende at beskylde HTC for at plagiere Apple.

Men ideen om en fingeraftrykslæser på mobilen er egentlig ikke ny, og blandt andet telefoner fra Motorola og flere asiatiske producenter har tidligere været udstyret med denne teknologi og mulighed.

Ifølge HTC kan fingeraftrykslæseren på One Max ikke overraskende bruges til at låse telefonen op, men det er også muligt at bruge forskellige fingre (og dermed forskellige fingeraftryk) til at aktivere og give adgang til udvalgte apps.

Farvel til Dropbox - goddag til Google drev

Lagerkapaciteten er 16 gigabyte, men lidt overraskende har HTC One Max mulighed for at sluge MicroSD-kort, og dermed kan man selv øge pladsen på telefonen.

Det er en mulighed, som ikke er til stede på iPhone eller på HTC's andre mobiler i One-serien i øvrigt.

Tidligere har HTC haft et samarbejde med Dropbox og tilbudt gratis lagerplads online, men med HTC One Max er det i stedet Google Drev, hvor mobilens ejermand kan fylde op med 50 gigabyte data, eksempelvis fotos og videoer.

Klar i slutningen af november

HTC One Max kører Android 4.3, der er den aktuelt nyeste version af Googles mobile styresystem.

Det er dog ventet, at Google snart er klar med 4.4 kaldet Kitkat. 

Den 5,9 tommer store skærm har en opløsning på 1.920 gange 1.080 pixel, hvilket er det samme som på HTC's flagskibsmodel One på 4,7 tommer.

Dermed kræver det ikke den store lommeregner at nå frem til, at pixeltætheden er bedre på One end på One Max.

Motoren i telefonen er en 1,7 GHz quadcore Snapdragon 600-processor, kameraet tager fotos i fire megapixel-opløsning som de øvrige One-modeller, og batteriet har en kapacitet på 3.300 mAh.

Til sammenligning er One udstyret med et batteri med en kapacitet på 2.300 mAh. 

Som en lille detalje nævner HTC ikke noget om Beats Audio, som mobilproducenten ellers har brugt lang tid på at fremhæve som noget særligt på sine telefoner.

Det skyldes, at HTC har solgt sin andel af Beats Audio, som ellers blev købt i 2011. Så nu kaldes lyddelen bare BoomSound. 

Om fraværet af Beats Audio har nogen betydning for lydoplevelsen vil det være muligt at finde ud af i slutningen af november, når HTC One Max er ude i de danske butikker. Prisen er endnu ikke fastlagt.

Annonce

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Forretningsanalytikere til tilskuds- og uddannelsesadministration

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (DevSecOps) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Event: Årets CIO 2027

Andre events |

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2027 afholdes for 22 gang, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

3. juni 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks