It-firma vil slås - med dansker i spidsen

Belkin udfordrer nu konkurrenterne på erhvervsmarkedet. Dansk veteran skal styre offensiven.

Artikel top billede

Netværksproducenten Belkin satser nu stort på at gøre det nyindkøbte Linksys til et hit på SMB-markedet.

Belkin overtog i januar Linksys fra Cisco, som i nogle år havde behandlet det populære consumerbrand som en slags stedbarn ved siden af Ciscos skarpslebne enterprise-produkter.

Men allerede nu knap et år efter overtagelsen af Linksys er Belkin klar med en plan for at gøre Linksys til et populært brand blandt SMB-kunder på verdensplan. Produktkataloget spænder fra switches og trådløse routere til også at omfatte ip-teknologi og diverse softwareløsninger.

Da Belkin købte Linksys, fulgte danske Jesper Dauw, der hos Cisco havde det europæiske ansvar for consumer-markedet, med over i det nye regi hos Belkin, hvor han har fået jobbet som salgs- og markedsføringsansvarlig for enterprise og SMB i Europa, Mellemøsten og Afrika (EMEA).

Han fortæller, at Belkin/Linksys med den nye satsning helt bevidst udfordrer en række konkurrenter som HP, D-Link, Zyxel, Net-gear og ikke mindst den tidligere ejer Cisco.

"Da handelen med Cisco blev indgået, var stemningen helt klart, at nu måtte den bedste mand vinde. Men vi samarbejder stadig med Cisco på en række områder. I det hele taget er det et meget åbent marked, men med den historik og den placering, vi har, mener vi bestemt, at vi har noget at byde på i forhold til SMB-kunderne," siger Jesper Dauw.

Han ser også muligheder i, at SMB-kunder er mindre bundet af deres leverandører og derfor måske kan omvendes til at vælge en Linksys-løsning.

"Denne her ende af markedet er lidt hårdere, og der er nok ikke så meget, der binder," siger han og peger samtidig på, at det netop er i SMB-markedet, man ser de bedste vækstrater for netværksudstyr.

Det skulle ifølge Jesper Dauw gerne føre til, at business-delen af Belkins samlede forretning kommer til at fylde lige så meget som salget til consumer-markedet.

Herhjemme går Belkins business-satsning til markedet gennem et salgskontor med fire ansatte. Distributionen bliver som hidtil overladt til Also og Noblelink, og ambitionen er at øge forretningen gennem både store spillere og mere specialiserede forhandlere og systemintegratorer, slutter Jesper Dauw.

Læs også:

Cisco sælger Linksys til kendt konkurrent

Jesper Dauw er nu chef for Cisco privatsalg i det halve Europa

Dansk Linksys-chef: Belkin-opkøb gør os store - også i Danmark

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Andre events | København

    Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

    Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

    Sikkerhed | Aarhus C

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S