Atea undrer sig over mistet kæmpeordre

Hvordan kan et stykke gratis software betyde mere end en prisforskel på 13 millioner kroner? Atea-chef undrer sig efter at have tabt en gigantisk netværksaftale til 280 millioner kroner.

Artikel top billede

Ateas koncernchef Claus Hougesen undrer sig over, at et stykke grats software kan overtrumfe en prisforskel på 13 millioner kroner.

Koncernchef i Atea Claus Hougesen undrer sig, efter at Klagenævnet for Udbud har afvist Ateas klage over udfaldet af Danmarks største aftale om leverance af netværksudstyr for op mod 280 millioner kroner.

I udbudsmaterialet havde Moderniseringsstyrelsen skrevet, at prisen ville vægte med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent.

Alligevel blev Atea vraget, selv om deres tilbud var mere end 13 millioner kroner billigere end vinderen af udbuddet, netværksspecialisten Axcess.

"Vi accepterer den afgørelse, der nu er faldet, og vi går ikke videre med den her sag. Men vi undrer os over, at vi tabte, når vi var næsten fem procent billigere end det næstlaveste tilbud og når prisen vægtede med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent. Men så skal Axcess godt nok være meget bedre på kvaliteten, end vi var i vores tilbud," siger Claus Hougesen til Computerworld.

Hans undren bliver ikke mindre, fordi den eneste forskel på tilbuddene fra Atea og Axcess efter hans opfattelse var, at Axcess ville levere et stykke software, som angiveligt kan downloades gratis.

"Axcess vurderes at have en bedre kvalitet i deres tilbud, end vi har. Det handler om, at Axcess har et stykke software i deres tilbud, som vi mener bare kan downloades. Så vidt vi kan se, er det det, der gør forskellen. Det siger klagenævnet så er i orden, og det accepterer vi," lyder det fra Claus Hougesen.

Læs også:

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Atea dropper vækstmål og varsler nye fyringer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job