Atea undrer sig over mistet kæmpeordre

Hvordan kan et stykke gratis software betyde mere end en prisforskel på 13 millioner kroner? Atea-chef undrer sig efter at have tabt en gigantisk netværksaftale til 280 millioner kroner.

Artikel top billede

Ateas koncernchef Claus Hougesen undrer sig over, at et stykke grats software kan overtrumfe en prisforskel på 13 millioner kroner.

Koncernchef i Atea Claus Hougesen undrer sig, efter at Klagenævnet for Udbud har afvist Ateas klage over udfaldet af Danmarks største aftale om leverance af netværksudstyr for op mod 280 millioner kroner.

I udbudsmaterialet havde Moderniseringsstyrelsen skrevet, at prisen ville vægte med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent.

Alligevel blev Atea vraget, selv om deres tilbud var mere end 13 millioner kroner billigere end vinderen af udbuddet, netværksspecialisten Axcess.

"Vi accepterer den afgørelse, der nu er faldet, og vi går ikke videre med den her sag. Men vi undrer os over, at vi tabte, når vi var næsten fem procent billigere end det næstlaveste tilbud og når prisen vægtede med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent. Men så skal Axcess godt nok være meget bedre på kvaliteten, end vi var i vores tilbud," siger Claus Hougesen til Computerworld.

Hans undren bliver ikke mindre, fordi den eneste forskel på tilbuddene fra Atea og Axcess efter hans opfattelse var, at Axcess ville levere et stykke software, som angiveligt kan downloades gratis.

"Axcess vurderes at have en bedre kvalitet i deres tilbud, end vi har. Det handler om, at Axcess har et stykke software i deres tilbud, som vi mener bare kan downloades. Så vidt vi kan se, er det det, der gør forskellen. Det siger klagenævnet så er i orden, og det accepterer vi," lyder det fra Claus Hougesen.

Læs også:

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Atea dropper vækstmål og varsler nye fyringer

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job