Atea undrer sig over mistet kæmpeordre

Hvordan kan et stykke gratis software betyde mere end en prisforskel på 13 millioner kroner? Atea-chef undrer sig efter at have tabt en gigantisk netværksaftale til 280 millioner kroner.

Artikel top billede

Ateas koncernchef Claus Hougesen undrer sig over, at et stykke grats software kan overtrumfe en prisforskel på 13 millioner kroner.

Koncernchef i Atea Claus Hougesen undrer sig, efter at Klagenævnet for Udbud har afvist Ateas klage over udfaldet af Danmarks største aftale om leverance af netværksudstyr for op mod 280 millioner kroner.

I udbudsmaterialet havde Moderniseringsstyrelsen skrevet, at prisen ville vægte med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent.

Alligevel blev Atea vraget, selv om deres tilbud var mere end 13 millioner kroner billigere end vinderen af udbuddet, netværksspecialisten Axcess.

"Vi accepterer den afgørelse, der nu er faldet, og vi går ikke videre med den her sag. Men vi undrer os over, at vi tabte, når vi var næsten fem procent billigere end det næstlaveste tilbud og når prisen vægtede med 70 procent, mens kvalitet vægtede med 30 procent. Men så skal Axcess godt nok være meget bedre på kvaliteten, end vi var i vores tilbud," siger Claus Hougesen til Computerworld.

Hans undren bliver ikke mindre, fordi den eneste forskel på tilbuddene fra Atea og Axcess efter hans opfattelse var, at Axcess ville levere et stykke software, som angiveligt kan downloades gratis.

"Axcess vurderes at have en bedre kvalitet i deres tilbud, end vi har. Det handler om, at Axcess har et stykke software i deres tilbud, som vi mener bare kan downloades. Så vidt vi kan se, er det det, der gør forskellen. Det siger klagenævnet så er i orden, og det accepterer vi," lyder det fra Claus Hougesen.

Læs også:

Atea taber klage: Må vinke farvel til 280 millioner

Atea dropper vækstmål og varsler nye fyringer

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,