Dansk kæmpe CMS køber e-handelsmotor ude i byen

Danske Sitecore udvider nu butikken ved at købe en e-handelsløsning.

Artikel top billede

CMS-giganten Sitecore har været på juleindkøb, og firmaet har givet gaven til sig selv.

Under gavepapiret dukkede virksomheden commerceserver.net op. Den er nu blevet en del af Sitecore.

Opkøbet skal udvide Sitecore-funktionerne med et dedikeret og integreret e-handelsmodul.

"Vores vision har fra begyndelsen været at levere en komplet platform, der placerer kunderne i centrum for alle aktiviteter," fortæller Michael Seifert, der er CEO i Sitecore.

"Med dette opkøb kan vores kunder tilføje en professionel e-handelsløsning til deres forretning."

Danmarksmester i 2011

E-handelsmotoren er købt af firmaet SMITH, der i øvrigt er Sitecore-partner, og som efter købet også fortsætter som partner.

"E-handelsmulighederne er ikke så gode blandt de eksisterende CMS-udbydere," vurderer Ryan Donovan, der er direktør i commerceserver.net.

"Opkøbet er gode nyheder på denne front, da det vil give mulighed for en solid integration mellem handel og marketing."

Virksomheden Sitecore blev etableret i 2001 i Danmark, og den sælger et content management system, som leverer forretningswebsites, intranet, portaler og marketing software.

Sitecore er baseret på Microsoft's .NET.

Virksomheden blev i 2011 udnævnt som Danmarks bedste it-virksomhed i Computerworlds årlige Top 100-undersøgelse.

Analysehuset Gartner har kåret Sitecore som et af de førende CMS på kloden.

Læs også:
Derfor går det så godt for de danske CMS-firmaer

CMS-markedet: En ung og vild cowboy-branche

Dansk CMS-industri har stor succes - indtil videre

Dansk CMS er kåret som et af verdens bedste

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Faglig teamleder til styring og kvalitetssikring for Rekvirentteam i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S